ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Cień historii. Ogonki – piękne miejsce z burzliwymi dziejami

Historia12 marca 2020, 11:43Komentarzy: 1
Cień historii. Ogonki – piękne miejsce z burzliwymi dziejami
 fot. fotopolska.eu

Ogonki zna praktycznie każdy, kto bywa na Mazurach. Wieś leżąca na przesmyku pomiędzy jeziorem Święcajty i jeziorem Stręgiel, a jeziora te łączy w Ogonkach rzeka Sapina. Czy jednak zdajemy sobie sprawę jak długą i burzliwą historię ma ta miejscowość?

Ogonki, nazwa niemiecka to Ogonken. Od 1938 r. natomiast nazwa miejscowości brzmiała: Schwenten).

Wieś zlokalizowana jest 6 km na południowy-wschód od Węgorzewa, na przesmyku między jeziorami Święcajty i Stręgiel. W pobliżu znajduje się kilka niewielkich jeziorek: Dziaduszyn (Diejgot), Upinek (Łupinek, Uping), Jagoczany (Kotowe), Lemięt (Leminek), Białe koło Stręgielka, Stręgielek.

I katastrofa - dżuma

Osada powstała w 1529 roku na prawie magdeburskim. W 1540 roku we wsi mieszkało już 20 rodzin chłopskich, zagrodnik i kramarz, zaś dwa lata później powstała tu karczma. Początkowo nazywana Schwintz, wieś od końca XVI wieku występuje pod nazwami Ogonki (Ogonicken, Ogonken). Mieszkańcy wsi płacili czynsz oraz pełnili robociznę na rzecz majątku państwowego przy zamku węgorzewskim.

Ogonki bardzo dotknęła epidemia dżumy w 1710 roku. Wówczas populacja wsi zmalała o połowę - zmarło 106 osób.

Szkołę we wsi założono w 1741 roku. W połowie XIX wieku uczęszczało do niej 66 dzieci, zaś w 1935 roku 145, zatrudnionych było trzech nauczycieli.

II katastrofa – I wojna światowa

Na początku XX wieku założono w Ogonkach wielki tartak, co znacznie przyspieszyło rozwój miejscowości. Niestety czas prosperity przerwały gwałtowne działania wojenne – wybuchła I wojna światowa. Ogonki miały pecha, znajdowały się zbyt blisko dużego ośrodka miejskiego – Węgorzewa.

Cień historii. Ogonki – piękne miejsce z burzliwymi dziejami

Ówczesny Angerburg Rosjanie zajęli jeszcze w sierpniu 1914 roku. Po klęsce armii rosyjskiej pod Tannenbergiem odziały niemieckie przeszły do kontrofensywy i między 8 a 15 września 1914 roku wyparły Rosjan z obszaru jezior mazurskich. Węgorzewo Rosjanie oddali 10 września. W listopadzie oddziały rosyjskie ponownie zagroziły miastu. W lutym 1915 roku Niemcy ostatecznie wyparli Rosjan na wschód.

Cień historii. Ogonki – piękne miejsce z burzliwymi dziejami

Leżące kilka kilometrów od centrum Węgorzewa Ogonki (niem. Ogonken) mocno ucierpiały w czasie tych działań wojennych.

Mistrzostwa Świata w… Ogonkach

Znaczącym wydarzeniem dla tej miejscowości były rozegrane w 1936 roku, z inicjatywy Georga Teppera z Ogonek, Bojerowe Mistrzostwa Europy rozegrane zostały na jeziorze Święcajty.

W latach 30. XX wieku wielokrotnie rozgrywano na jeziorze Święcajty zawody bojerowe. W 1936 roku zawody miały rangę mistrzostw świata, wygrał je Estończyk Erich von Holsta osiągając prędkość 149 km na godz.

Cień historii. Ogonki – piękne miejsce z burzliwymi dziejami

Właściciel tartaku w Ogonkach Georg Tepper skonstruował wkrótce potem bojer o nazwie Ognisty Ptak, który zamiast żagla miał aeropłat podobny do skrzydła samolotu. Tepper osiągnął na nim do dziś nie pobitą prędkość 170 km na godz. Niestety Ognisty Ptak roztrzaskał się na kawałki.

Ślady II wojny światowej

Również kolejny światowy konflikt zbrojny nie ominął Ogonek. Wieś wówczas stanowiła wschodnią część Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Świadczą o tym pozostałości po czasach wojny.

Cień historii. Ogonki – piękne miejsce z burzliwymi dziejami

Tuż przy trasie Giżycko-Węgorzewo w Ogonkach stoi bunkier z II wojny światowej. Specjaliści twierdzą, że to schron bojowy typu B1-1.  W okolicy kryją się też trzy inne, wysadzone bunkry, które są jednak dość trudne do odnalezienia.

Zobacz bunkier w Ogonkach na naszych zdjęciach.

W 1945 roku uruchomiono – pomimo zniszczeń – cegielnię w Ogonkach, zaś w 1946 roku ponownie zaczął pracować tartak.

Ten ostatni dostarczał budulca niezbędnego do odbudowy budynków i zakładów meblarskich. W 1967 roku zatrudniał 75 osób, posiadał biurowiec i 10 domów mieszkalnych dla załogi.

W latach 60. XX wieku sołectwo Ogonki, obejmujące również wieś Kostropiec, należało do gromady Węgorzewo. Obecnie w skład sołectwa wchodzą wsie: Ogonki i Kolonia Rybacka.

Przez wieś przebiega droga krajowa nr 63.

Zobacz Ogonki na naszych zdjęciach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 63

 • 51
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts