ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Cisza nocna na Mazurach. Od godz. 22.00 nie wolno hałasować

BieżącePozostałe1 kwietnia 2024, 10:06Komentarzy: 5
Cisza nocna na Mazurach. Od godz. 22.00 nie wolno hałasować
 fot. mazury24.eu

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego reaguje na apele turystów i mieszkańców Mazur o przywrócenie spokoju i dzikości tego pięknego regionu. W planach, od 1 czerwca br. na całym terenie Mazur ma zostać wprowadzona cisza nocna. To zaś oznacza, że od godziny 22.00 do 6.00 nie wolno hałasować. Za załamanie ciszy nocnej będzie groził mandat w wysokości 1000 zł. To jednak nie wszystko.

Apel organizacji „Dzikie Mazury” trafił do samorządu Warmii i Mazur. Ma zostać wprowadzony od 1 czerwca br. na terenie całego regionu.

Jak czytamy w apelu stowarzyszenia: „Chcemy przywrócenia spokoju i ciszy oraz zachować dziką przyrodę w spokoju. Dlatego wnosimy o ustanowienie ciszy nocnej w całym regionie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich od godz. 22.00 do godz. 6.00”.

Samorząd województwa zapewnia, że projekt wychodzi naprzeciw wielu apelom mieszkańców i turystów, co oznacza, że zostanie wdrożony od dnia 1 czerwca br. To zaś powoduje pewne problemy dla właścicieli tawern, które tradycyjnie w sezonie organizują koncerty muzyczne.

- Będziemy musieli zmienić rozkład koncertów tak, aby zakończyć je do godz. 22.00 i zamknąć lokal – mówi jeden z właścicieli tawerny na Mazurach.

Ponadto projekt organizacji „Dzikie Mazury” wprowadza również zakaz żeglugi i pływania jednostkami motorowodnymi od godz. 17.00 do 6.00.

„Chcemy, aby mazurskie jeziora były już po południu spokojne, aby można było podziwiać widoki z brzegu i zażywać spokojnie kąpieli wodnych” – czytamy w apelu.

Według naszych informacji również do tego postulatu samorząd województwa chce się przychylić.

Policja wodna ma patrolować akweny wodne od godz. 17.00 oraz tawerny od godz. 22.00.

W naszym prawie znajdują się regulacje odnoszące się właśnie do życia we wspólnocie. Jednym z nich jest art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń mówiący, że:

„Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Pojęcie ciszy nocnej znajduje się w wielu aktach prawnych, gdzie zazwyczaj jej czas trwania określa się w godzinach od 22.00 do 6.00.

Przykładem może być art. 221. §  1. Kodeksu postępowania karnego: … za porę nocną uważa się czas od godziny 22 do godziny 6.

Z przytoczonego w tekście art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń jasno wynika, że za zakłócanie spokoju grozi: gara grzywny od 20 zł do 5000 zł, areszt od 5 do 30 dni, ograniczenie wolności na okres jednego miesiąca.

-------------------------------------

Ten artykuł nie jest prawdziwy. Powstał jedynie na potrzeby Prima Aprilis (1 kwietnia). Wszystkie przytoczone w nim informacje są wymysłem redakcji.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine