ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Cittaslow na Mazurach - miasta dobrej jakości życia spod znaku ślimaka

Atrakcje2 września 2019, 21:35Komentarzy: 1
Cittaslow na Mazurach - miasta dobrej jakości życia spod znaku ślimaka
Na Mazurach do sieci miast Cittaslow należy m. in. Ryn  fot. Mazury24

Życie biegnące naturalnym rytmem, wyróżniające walory przyrodnicze, zrównoważony rozwój na wielu płaszczyznach, przy jednoczesnym dbaniu o lokalność i dziedzictwo kulturowe. Takie cechy posiadają "miasta dobrej jakości życia", które przynależą do Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow.

Idea Cittaslow, wywodząca się z ruchu Slow Food, narodziła się nieco ponad dwadzieścia lat temu we Włoszech. W ślad za czterema włoskimi miasteczkami, które powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow, w 2006 roku poszły także miejscowości z naszego kraju, tworząc Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Miasta spod znaku ślimaka (bo taki znak graficzny posiadają miasta Cittaslow) wpisują się w założenia zrównoważonego rozwoju, przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Idee Cittaslow szczególnie odzwierciedlają się w działaniach prospołecznych i prośrodowiskowych. To akcent na dbanie o zachowanie wyjątkowego charakteru miast dzięki renowacji zabytków i pielęgnowaniu różnych sfer lokalności, regionalnej kuchni i wytwórczości. Miasta Citttaslow dbają również o rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają zrównoważony i przemyślany rozwój bez pośpiechu, z wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta.

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto - czytamy na stronie Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow (cittaslowpolska.pl).

Jakie korzyści daje przynależność do sieci miast Cittaslow? To przede wszystkim dbanie o wizerunek i dodatkowa promocja. Z drugiej strony - to także obowiązki. Samorządy miast spod znaku ślimaka są zobowiązane do realizacji regulaminowych zadań oraz do aktywnego włączania mieszkańców w te działania.

Idea kultury dobrego życia oraz gościnności ma stanowić alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Cittaslow to także podążanie za zdobyczami nowoczesności, rozwój sieci internetowych i likwidowanie barier architektonicznych. Miasta Cittaslow, pielęgnując historię, jednocześnie dbają o rozwój.

Na Warmii i Mazur do miast spod znaku ślimaka przynależą: Reszel, Biskupiec, Bisztynek, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawa, Gołdap, Barczewo, Dobre Miasto, Pasym, Górowo Iławeckie, Nidzica, Bartoszyce, Lidzbark, Działdowo, Orneta, Sępopol i Jeziorany.

W ramach działania sieci w poszczególnych miastach odbywają się cykliczne wydarzenia. Co roku odbywa się także Festiwal Cittaslow, podczas którego prezentują się wszystkie miasta członkowskie z kraju. Natomiast w ostatni weekend września odbywa się Niedziela Cittaslow.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz