ReklamaA1 - AZS Wilkasy

Co dalej z Mazurską Służbą Ratowniczą?

Bieżące8 listopada 2021, 7:14Komentarzy: 2
Co dalej z Mazurską Służbą Ratowniczą?
 fot. Mazurska Służba Ratownicza

Wojewoda Warmińsko-Mazurski uchylił uchwałę radnych Pisza w sprawie sprzedaży działki dzierżawionej dotychczas przez Mazurską Służbę Ratowniczą, z powodu uchybień formalnych. „Mam nadzieję, że to skłoni samorząd do ponownej refleksji” – informuje poseł z Pisza Jerzy Małecki.

Przypomnijmy, że 5 października 2021 r. Rada Miejska w Piszu podjęła uchwałę o sprzedaży działki dzierżawionej dotychczas przez Mazurską Służbę Ratowniczą.

W konsekwencji największe jezioro w Polsce – Śniardwy zostanie w znacznym stopniu pozbawione zabezpieczenia ratowniczego. Mazurska Służba Ratownicza od ponad 40 lat zapewnia bezpieczeństwo w tej części jeziora, która położona jest w znacznej odległości od posterunków innych służb ratunkowych. Co równie istotne Mazurska Służba Ratownicza swoim zasięgiem i możliwościami gwarantuje pomoc nie tylko najszybszą, ale też obejmującą największy obszar jeziora, którego 2/3 leżą na terenie gminy Pisz.

Idea ta przyświecała darczyńcy, który przed laty przekazał działkę na rzecz Miasta i Gminy Pisz. "(...) z przeznaczeniem na cele związane z prowadzeniem stacji ratownictwa wodnego i urządzeń sportowo rekreacyjnych dla potrzeb mieszkańców Gminy.” Tak w akcie notarialnym, na który powołują się przedstawiciele Mazurskiej Służby Ratowniczej, określono sposób wykorzystania tego terenu. Co interesujące, w dokumencie tym wskazano również, że w przypadku sprzedaży działki na inne cele, kwota ze sprzedaży ma być zwrócona darczyńcy.

- Czy zatem pieniądze ze sprzedaży tej działki nie trafią do gminy Pisz? Jaki jest, wobec tego, sens tej sprzedaży? Te pytania należy postawić Burmistrzowi Pisza Panu Andrzejowi Szymborskiemu, z którego inspiracji uchwała została stworzona i o której przyjęcie niestety skutecznie zabiegał. Nie pomogły apele przedstawicieli Mazurskiej Służby Ratowniczej ani części radnych. Argumenty trafiły w próżnię – pisze poseł Jerzy Małecki. - Likwidacja Mazurskiej Służby Ratowniczej, bo zapewne to w praktyce oznaczać będzie sprzedaż przedmiotowej działki, w gminie, która chce rozwijać się w oparciu o turystykę, może budzić zdziwienie. Trudno reklamować się ograniczonym bezpieczeństwem. Kto, wie może to część strategii, w którą przecież idealnie wpisują się likwidacja straży miejskiej, nasze często nieoświetlone ulice, nieodśnieżone chodniki i nieopróżnione śmietniki.

Jakiś czas temu zadaliśmy samorządowi miasta Pisz kilka pytań dotyczących zamiaru sprzedaży działki, na której działa Mazurska Służba Ratownicza. Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Tło Dla Mew - domki

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato