ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

Co dalej z zabytkowym obiektem w Drogoszach?

Historia6 lipca 2020, 11:10
Co dalej z zabytkowym obiektem w Drogoszach?
 fot. Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków

W marcu praktycznie doszczętnie spłonął neogotycki, XIX-wieczny spichlerz, który jest częścią budynków gospodarczych pałacu w Drogoszach. Był on siedzibą rodu Donhoffów i figuruje w rejestrze zabytków. Czy jest szansa na jego odbudowanie?

W czerwcu pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków dokonali kontroli obu obiektów.

W następstwie niedawnego pożaru spaleniu uległa cała krążynowa więźba dachowa spichlerza oraz konstrukcja stropów i ścian ryglowych. Jak informuje Konserwator Zabytków w Olsztynie, właściciel po raz kolejny nie stawił się na kontroli.

Nałożony zostanie na niego obowiązek uprzątnięcia i zabezpieczenia obiektu w formie zaleceń pokontrolnych. Jednocześnie zwracamy się do osób posiadających szczegółowe zdjęcia wnętrza, a w szczególności więźby dachowej, o przekazanie zdjęć, które mogły by posłużyć do przygotowania projektu jej rekonstrukcji – informuje Warmińsko-Mazurski Konserwatora Zabytków.

W przypadku pałacu stwierdzono, że właściciel wykonał jedynie część z nakazanych prac - remont części dachu oraz więźby nad facjatą od strony ogrodu. Niestety, w ostatnim czasie doszło do zarwania stropu z dekoracją sztukatorską w sali balowej.

Co dalej z zabytkowym obiektem w Drogoszach?

Nie jest to jednak wynik zalania, a prawdopodobnie wady wykonawczej - grubą warstwę sztukatorską narzucono na deski sufitowe przymocowane do belek stropowych jedynie krótkimi gwoździami, wbitymi w nie na nie więcej niż 2-3cm, które nie wytrzymały obciążenia – informuje Konserwator Zabytków.

Zdaniem właściciela strop posiada szczegółową inwentaryzację 3D wykonaną w ramach kompleksowej dokumentacji konserwatorskiej pałacu. Elementy znajdujące się na podłodze mają zostać zachowane i wykorzystane do odtworzenia stropu np. jako wzór do form odlewniczych. Szczegółowy projekt ma powstać do końca roku.

Co dalej z zabytkowym obiektem w Drogoszach?

Pałac w Drogoszach został zbudowany w latach 1710-14 z inicjatywy Bogusława Fryderyka von Dönhoff. Dönhoffowie był to jeden z najbogatszych rodów w Prusach Wschodnich. Przedstawiciele rodu pracowali w służbie polskich królów i walczyli u boku, m.in. Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Przypuszcza się, że projekt budowli opracowany został przez John von Collas (1678-1753), który realizował również rezydencję Dönhoffów w Friedrichstein koło Królewca. Koncepcję architektoniczną pałacu w Friedrichstein opracował architekt francuski Jean de Bodt. Pałac w Friedrichstein nie zachował się. Natomiast pałac w Drogoszach jest największym pałacem na Mazurach.

W 1816 r. zginął Stanisław Dönhoff w pojedynku (bezpotomnie) jako ostatni z linii i majątek dziedziczony przez kobiety przeszedł w ręce rodziny Stolberg-Wernigerode.

Rezydencja była wielokrotnie przebudowywana. W początkach XVIII w. zrealizowano wystrój wnętrz, które zmieniano jeszcze w późniejszym okresie. W 1830 r. kaplicę przebudowano w stylu neogotyckim, a ok. 1889 r. dobudowano mauzoleum, gdzie są sarkofagi ostatnich z rodu Dönhoffów - Stanisława zm. w 1816 r. oraz Angeliki, po mężu, von Dohna (1866) i epitafia pochowanych tu członków rodziny Stolberg-Wernigerode, wykonane z białego marmuru. W lewym skrzydle pałacu od reprezentacyjnego wejścia znalazła się kaplica i ogród zimowy (rodzaj oranżerii) od strony parku. W prawym skrzydle pałacu znajdowały się apartamenty dla gości i teatr. Pałac położony był w parku krajobrazowym dochodzącym do rzeki Guber. Teren parku zdobiony był elementami ogrodowej architektury oraz stawami.

Po II wojnie światowej bogate wyposażenie pałacu (m.in.: arrasy, wazy chińskie) uległo rozproszeniu. W 1945 r. urzędowało tu NKWD. Tylko część zbiorów (portretów, mebli) trafiła do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Po opuszczeniu pałacu przez ostatniego użytkownika w 1991 r. przeznaczony został do sprzedaży. Obecnie właścicielem pałacu wraz z parkiem jest osoba fizyczna, a dawny majątek, późniejszy PGR ma innego właściciela.

 

O pożarze zabytkowego obiektu w Drogoszach przeczytasz tu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts