ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Co najbardziej interesowało naszych Czytelników w 2020 roku?

Bieżące15 stycznia 2021, 16:07
Co najbardziej interesowało naszych Czytelników w 2020 roku?
 fot. mazury24.eu

Rok 2020 na pewno przejdzie do historii. Szalejąca pandemia koronawirusa spowodowała olbrzymie zamieszanie na całym świecie. My jednak, wbrew wszelkim przeciwnościom, cały czas opisywaliśmy Mazury oraz zachęcaliśmy do odwiedzin tego wspaniałego regionu. Co wzbudziło największe zainteresowanie Czytelników portalu mazury24.eu w roku 2020?

Oto prezentujemy TOP 10 najbardziej poczytnych artykułów ubiegłego roku w portalu mazury24.eu.

Absolutny hit. Niezwykle odkrycie na Mazurach. Odnaleziono zaginione cmentarzysko Galindów.

Trwają wykopaliska archeologiczne w Wólce Prusinowskiej koło miejscowości Piecki (powiat mrągowski). Odkryte cmentarzysko zostało założone przez ludność związaną z wyróżnioną przez archeologów grupą olsztyńską. Położone jest na północno-wschodnim, wysokim brzegu jeziora Wielki Zyzdrój.

Pierwsze badania na stanowisku prowadzili na przełomie XIX i XX w. pruscy archeolodzy: P. Hollack i F.E. Peiser. Znaleziono wówczas co najmniej 179 grobów.

Zmarli pochowani na cmentarzysku zostali poddani ciałopaleniu, a następnie ich prochy zostały złożone do ziemi w naczyniach (popielnicach) lub bezpośrednio do jamy grobowej. Stanowisko należy określić jako bogate. Znaleziono na nim m.in. charakterystyczne popielnice okienkowe, a wśród wyposażenia znajdowały się zapinki: podkowiaste, tarczowate, w kształcie ptaków. Niektóre z nich zdobione były emalią.

7 tajemniczych miejsc na Mazurach, które trzeba odwiedzić

Wszyscy znają i pchają się do Wilczego Szańca – wszak tam rezydował wódz III Rzeszy, Adolf Hitler. Jednak kiedy już nasycimy się klimatem tego miejsca warto również wiedzieć, że to nie jedyne tego typu pozostałości na Mazurach.

Zapraszamy do wizyty w prawdziwym wojennym miasteczku – kompleksie bunkrów i umocnień w Mamerkach niedaleko Węgorzewa. Te wojskowe obiekty ochronne nie tylko można zobaczyć ale również zwiedzić. To prawdziwa perełka turystyki historycznej. Praktycznie samowystarczalne miasteczko wojenne.

Dodatkowo Mamerki są owiane pewną dozą tajemnicy. Do dziś nie wiadomo czy w potężnych bunkrach nie projektowano „cudownej broni” III Rzeszy, która miała odmienić losy II wojny światowej. Niektórzy wskazują, że planowano tu również budowę łodzi podwodnych, wykorzystując bliskość Kanału Mazurskiego. Niestety tych „rewelacji” raczej nie potwierdzimy.

Gdzie zapłacisz bonem turystycznym na Mazurach? Aktualna lista firm

Dłuższe wakacje na Mazurach lub tylko wypad weekendowy z rodziną? Teraz możesz część wydatków z tym związanych pokryć za pomocą bonu turystycznego.

W naszym materiale prezentowaliśmy w jaki sposób uzyskać bon turystyczny i gdzie go zrealizować na Mazurach.

Zabytkowy dworek pod Kętrzynem na sprzedaż. Należy do znanej rodziny

Piotr Woźniak-Starak po ślubie kupił swojej żonie posiadłość pod Kętrzynem. Zabytkowy dworek mógł zostać przerobiony na pałac lub hotel. Niestety tragiczna śmierć producenta przekreśliła te plany. Teraz posiadłość datowana na drugą połowę XIX wieku jest na sprzedaż.

8 miejsc na Mazurach, które musisz odwiedzić z dziećmi

Mazury to wspaniałe miejsce na wypoczynek i uprawianie aktywnych form wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednakże nawet najwspanialsze dla nas atrakcje – żeglowanie, ognisko, szanty w tawernie, kąpiel w wodach jeziora mogą dzieci w końcu znudzić.

Warto więc znać kilka miejsc, gdzie nasi najmłodsi podróżnicy szybko odzyskają entuzjazm.

W tym materiale prezentowaliśmy 8 miejsc na Mazurach, które podczas pobytu z dziećmi na Mazurach warto odwiedzić.

Tajemniczy ośrodek na Mazurach. Jest nieczynny od lat ale nadal chroniony

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które odkryło na Mazurach ośrodek należący do miasta stołecznego Warszawa, ujawnia nowe informacje o obiekcie. Działacze organizacji twierdzą, że jego ochrona pochłania 240 tys. zł.

W 2020 r. media obiegła wiadomość o nietypowym "odkryciu" na Mazurach. Aktywiści stowarzyszenia Miasto Jest Nasze dotarli do opuszczonego ośrodka turystycznego. Składa się z 33 drewnianych domków, mazurskiej chaty i małego hotelu ze stołówką.

Obiekty znajduje się we wsi Kobyłocha (woj. warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński, gmina Szczytno) nad jeziorem Sasek Wielki, pomiędzy Olsztynem a Mikołajkami.

Ośrodek powstał w latach 70. ub. wieku dla Związku Nauczycielstwa Polskiego. Potem przeszedł pod pieczę Domu Kultury Działdowska na Woli, który ściśle współpracował z nauczycielami.

Opisywaliśmy tu w tym materiale:

To niecodzienny widok na mazurskich jeziorach

Wody mazurskich jezior pełne są żaglówek, większych jachtów i łodzi motorowych. Jednak  na jeziorach: Mikołajskim, Bełdany i Śniardwy możemy też zobaczyć jednostkę niecodzienną. To „Chopin” – największy żaglowiec na wodach śródlądowych. Skąd wziął się na Mazurach?

Jest za duży na mazurskie jeziora, a żagle na dwóch masztach może postawić głównie na wodach jeziora Śniardwy. Skąd pomysł aby właśnie tu, na Mazurach, pojawił się bryg?

O "Chopinie" na mazurskich jeziorach pisaliśmy tu:

7 zabytków techniki, które musisz zobaczyć na Mazurach

Planujecie urlop na Mazurach? Nie chcecie spędzać czasu tylko na żeglowaniu, plażowaniu czy zabawach w tawernach? Oto nasza podpowiedź na siedem wspaniałych zabytków techniki, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc na urlopie na Mazurach.

Warto wiedzieć, że region ten – pocięty akwenami i kanałami, już w XIX wieku zaczął przechodzić gruntowną modernizację technologiczną, związaną głównie z budową trakcji kolejowej. Kolej łączyła ze sobą poszczególne miasteczka i dała impuls do rozwoju gospodarczego Mazur.

Jednak nie tylko infrastruktura kolejowa na Mazurach prężnie się rozwijała. Również pojawiały się ciekawe rozwiązania związane z transportem wodnym.

O tych wspaniałych zabytkach na Mazurach pisaliśmy tu:

Długi weekend na Mazurach - gdzie warto pojechać z dziećmi?

Co, gdzie i kiedy? Czyli planujemy czterodniowy, rodzinny wypad na Mazury. Wiadomo, łódka, port, tawerna – obowiązkowo. Co jeszcze? Gdzie zabrać dzieci by nie „umierały z nudy” a przy okazji poznały również trochę historii, także regionalnej?

O tym pisaliśmy w tym materiale:

Warnikajmy – „drugi Malbork” na Mazurach

Obiekt niesamowity i jedyny w swoim rodzaju na Mazurach. Wyglądem przypomina średniowieczną, ceglaną warownię. Jednak to tylko złudzenie. Pałac powstał na początku XX wieku ale faktycznie był wzorowany na…zamku krzyżackim w Malborku.

Folwark i wieś Warnikajmy znajdują się około 6 km na wschód od Korsz, po zachodniej stronie drogi Garbno - Równina Dolna.

Na początek taka ciekawostka – kojarzycie Wernhera von Braun? Genialny niemiecki naukowiec, który w czasie II wojny światowej konstruował pociski V-1 i V-2. Po upadku III Rzeszy wywieziony do USA, odpowiadał za amerykańskie sukcesy w podboju przestrzeni kosmicznej.

Jaki ma związek ten genialny naukowiec z majątkiem w mazurskich Warnikajmach? Otóż Wernher to bratanek właściciela majątku - Juliusza von Brauna. Pewne jest, że niemiecki naukowiec tu bywał dość często.

O tym wyjątkowym obiekcie na Mazurach pisaliśmy tu:

A już wkrótce podsumujemy najciekawsze inwestycje na Mazurach w 2020 r.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów