ReklamaA1 - Sailing Machine

Co się działo w Piszu w 2020 r.? Miasto podsumowuje minione 12 miesięcy

Bieżące7 stycznia 2021, 5:57
Co się działo w Piszu w 2020 r.? Miasto podsumowuje minione 12 miesięcy
 fot. mazury24.eu

Rok 2020 minął w oka mgnieniu. Przełom starego i nowego roku to dobry czas na podsumowanie tego, co udało się zrealizować w minionych dwunastu miesiącach. Cofnijmy się w przeszłość i przypomnijmy sobie, co się wydarzyło w ubiegłym roku w Gminie Pisz.

Jean-François Aillet odwiedził w styczniu Pisz!

Francuski podróżnik był pomysłodawcą i autorem międzynarodowego projektu artystycznego, tzw. marszu przez Europę „Baltica”. Przeszedł tysiące kilometrów i odwiedził kilkanaście krajów europejskich. Jean-Francois pchając swój wózek, w którym znajdowała się ogromna ilość probówek wypełnionych piaskiem z różnych mórz na całym świecie. Robił to już od czterech lat. Jak mówił - czasami wracał do Francji, aby nadzorować postęp swojego projektu dotyczącego pomnika. To jest jego cel, Jean zbierał piasek od ludzi na całym świecie, aby pewnego dnia zbudować Pomnik Mórz.

Jean-Fronçois Aillet gościł w Urzędzie Miejskim w Piszu, gdzie opowiedział o celu swojej wędrówki. Na pamiątkę otrzymał kilka upominków związanych z naszym miastem oraz został zaproszony na obiad.

Nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy

17 lutego ub.r. Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski przekazał na ręce Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Hejdyku kluczyki do nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego. Nowoczesny MAN z napędem 4x4 L2007.46.009 – TGM o wartości ponad 840 tys. zł został w 70% sfinansowany z budżetu Gminy Pisz. Dotacja z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wyniosła 100 tys. zł, natomiast 150 tys. zł pochodziło ze środków ubezpieczeniowych.

Był to już czwarty wóz strażacki pozyskany przez Gminę Pisz w ostatnich latach. W 2017 r. do OSP Liski trafił Iveco Eurocargo, rok później OSP Wiartel otrzymał Scanię P410, natomiast w 2019 r. OSP Hejdyk wzbogaciło się o MAN-a.

Maseczki dla Pisza

Ponad 6 tys. maseczek ochronnych trafiło do mieszkańców w ramach akcji „Maseczki dla Pisza”. Przedsięwzięcie zorganizowała Katarzyna Sawicka wraz z Moniką Stypułkowską oraz Piotrem Mierzejewskim. Na Facebooku została założona grupa „Maseczki dla Pisza (COVID-19)”, przez którą organizatorzy mogli się kontaktować z osobami chcącymi zaoferować swoją pomoc lub odebrać maseczki. Dzięki temu, że na czas trwania epidemii Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu została zamknięta dla czytelników, stała się siedzibą akcji a panie bibliotekarki dołączyły do szycia maseczek. Wiele osób wsparło przedsięwzięcie, nieodpłatnie przekazując potrzebne materiały (tkaniny, nici, gumy itp). Największe podziękowania kierowane są do osób, wolontariuszy, krawcowych i krawców, które zgłosiły się i szyły maseczki ochronne w swoich domach. Maseczki były wydawane bezpłatnie w bibliotece z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Wsparcie uczniów, nauczycieli i rodziców

Gmina Pisz reaguje na kłopoty uczniów borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, potrzebnego do przeprowadzenia lekcji online. Dzięki przystąpieniu do konkursu grantowego „Zdalna szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” udało się uzyskać dwa razy dofinansowanie – najpierw ponad 114 tys. zł, a później 80 tys. zł. Pozwoliło to na zakup laptopów, toreb do laptopów, tabletów, modemów zewnętrznych, myszek bezprzewodowych oraz oprogramowania antywirusowego z roczną licencją. Sprzęt był przekazywany szkołom z terenu naszej gminy, a następnie użyczany uczniom najbardziej potrzebującym uczniom.

Trwa rozbudowa monitoringu

Wiosną ub.r. przy basenie portowym nad Pisą zamontowano maszt – złożony początkowo z trzech, a następnie pięciu kamer. Pozwala to na obserwację nie tylko portu, ale również przyległego do niego parkingu.

Kolejne takie urządzenia zamontowano w listopadzie m.in. w Parku Solidarności (obok placu zabaw), gdzie w przeszłości dochodziło do dewastacji lamp oświetleniowych, ławek. Kamery wraz z osprzętem, umieszczono też na słupach oświetleniowych – przy przebudowywanym obecnie budynku Piskiego Domu Kultury (umożliwi to rejestrację obrazu w centrum miasta), a także przy Rondzie Mazurskim (łączącym ulice: Pionierów, Wojska Polskiego i Warszawską). Montaż kamer w ostatnim z wymienionych miejsc ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Równocześnie toczyły się prace związane z budową sieci światłowodowych, która umożliwi dalszą rozbudowę systemu monitoringu.

Nowe drogi wyrastały, jak grzyby po deszczu

Każdy kilometr dobrej drogi jest na wagę złota. To jeden z kluczowych elementów przy podejmowaniu decyzji o zakupie działki budowlanej lub terenu pod inwestycje. Cieszy rosnąca z roku na rok sieć drogowa w gminie. W 2020 r. nawierzchnię asfaltową lub z kostki betonowego położono na znajdujących na Osiedlu „Reganówek” ulicach: Bukowej, Jesionowej, Jodłowej, Brzozowej, Dębowej, Jaworowej, Grabowej, Sosnowej i Topolowej. W ramach przebudowy wykonano też chodniki, zjazdy na posesję oraz kanalizację deszczową i sanitarną. Podobne prace przeprowadzono na ulicach: Gdańskiej, Wąglickiej, Ogrodowej, Nidzkiej. Inwestycje sfinansowano w części z budżetu Gminy Pisz oraz środków zewnętrznych (pochodzących m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych). Z tego ostatniego źródła dofinansowano m.in. przebudowę dróg gminnych w Karwiku, Łysoniach, Snopkach oraz Turowie Dużym.

Kolejny krok w stronę turystycznego hitu

Marzenia miłośników aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach o jednolitym szlaku rowerowym łączącym miejscowości położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich są coraz bliższe spełnienia. Następnym krokiem do stworzenia, uważanej za hit turystyczny, 310 kilometrowej „Mazurskiej Pętli Rowerowej” jest podpisana 27 sierpnia umowa na budowę kolejnych wydzielonych ścieżek w gminie Pisz. Zgodnie z zawartym porozumieniem do 31 października 2021 r. powstanie około 13 kilometrowy odcinek, który będzie przebiegał w okolicach Imionka, Jeglina, Karwiku, Zdor oraz Kwiku. Wartość zadania, w większości sfinansowana ze środków unijnych, to ponad 10,7 mln zł.

.Jak będzie wyglądał wspomniany odcinek trasy? Różnie, w zależności od rejonu i możliwości technicznych. W jednym miejscu powstaną wydzielone, asfaltowe ścieżki rowerowe o szerokości 2,5 metra, na niektórych odcinkach zostaną wyrównane drogi gruntowe. Co najważniejsze, ścieżki asfaltowe będą fizycznie oddzielone od jezdni.

Podpisano umowę na modernizację i rozbudowę Piskiego Domu Kultury

Jesienią ruszyła modernizacja i przebudowa budynku Piskiego Domu Kultury. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, stolarka okienna i drzwiowa, a także będzie zainstalowana wentylację mechaniczną. Sale dydaktyczne i rekreacyjne dostosowane będą do potrzeb osób korzystających z oferty PDK-u. Zwiększy się ilość sanitariatów, jak również pojawi się zewnętrzna toaleta publiczna. Dzięki zamontowaniu wind oraz poszerzeniu korytarzy i drzwi budynek PDK-u będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Ważnymi elementami przedsięwzięcia są nadbudowany dach spadzisty, a także w pełni wyposażona nowa sala widowiskowa, mieszcząca 350 widzów. Ostatni z wymienionych elementów stanie w miejscu obecnego parkingu za PDK-iem.

Koszt projektu ma wynieść 13 mln 350 tys. zł. Ponad połowę tej kwoty – 7 mln 650 tys. zł stanowi wsparcie unijne. Swoją cegiełkę dołoży Gmina Pisz, która pokryje pozostałą kwotę ze środków własnych. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest do końca listopada 2022 r.

Wizyta niemieckich przyjaciół

24 września w Urzędzie Miejskim w Piszu odbyło się spotkanie z Johannesem Petersenem – Honorowym Obywatelem Pisza, który przybył wraz z delegacją byłych kierowników Ochotniczych Straży Pożarnych z partnerskiego Landu Schleswig – Flensburg.

– Podczas wizyty przedyskutowaliśmy zakres przyszłej współpracy oraz bieżące sprawy. Wierzę, że spotkanie przyczyni się do dalszego pogłębienia wzajemnej współpracy oraz zacieśnienia więzi pomiędzy Gminą Pisza, a Landem Schleswig - Flensburg – mówił Janusz Puchalski, zastępca Burmistrza Pisza. W spotkaniu brał udział również Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Piszu bryg. Paweł Pieńkosz. Strażacy mieli okazję wymienić się wiedzą i doświadczeniem w swoich krajach. Wizyta przebiegła w miłej i przyjacielskiej atmosferze, co zapewne przyczyni się do dalszych kontaktów.

Podwójne świętowanie – jubileusz i tytuł „Zasłużony dla Miasta Pisz”

60 lat minęło, jak jeden dzień. Zanim się obejrzeliśmy, doczekaliśmy kolejnego jubileuszu Piskiego Domu Kultury, imprezy wyjątkowej pod wieloma względami, bo łączącej w sobie historię, teraźniejszość oraz przyszłość. Obchody 375-lecia Pisza były ostatnim wydarzeniem organizowanym w sali widowiskowej, jaką znaliśmy do tej pory. Głównym bohaterem uroczystości, która odbyła się 2 października był dr Stanisław Rumiński, który otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Pisza”. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęto 23 września na XXI sesji Rady Miejskiej.

Urzędowe sprawy będzie można załatwić znacznie szybciej

9 października ub.r. została podpisana umowa z Asseco Data Systems S. A. dotycząca uruchomienia systemu i wdrożenia oraz rozbudowy i aktualizacji systemów informatycznych z e-usługami i dostawą niezbędnego sprzętu i oprogramowania dla Gminy Pisz. Celem projektu ”Cyfrowe usługi w zakresie udostępniania informacji publicznej Gminy Pisz”. jest podniesienie jakości usług publicznych, świadczonych przez Urząd Miejski w Piszu oraz placówki oświatowe z naszej gminy. Przedsięwzięcie ma uruchomić czternaście elektronicznych usług, digitalizację (cyfryzację) i bezpłatne udostępnianie mieszkańcom zasobów informacji przestrzennej oraz informatyzację procedur wewnętrznych w urzędzie.

Wcześniej, bo 30 września zostały podpisane dwie inne umowy (dotyczące tego samego projektu) na dostawę dwudziestu zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem, dwoma skanerami oraz dostawą centralnego zasilacza awaryjnego „UPS”.

Zielony krok w przyszłość

Podjęcie działań na rzecz poprawy jakości powietrza, wprowadzenie transportu niskoemisyjnego – to tylko niektóre z postanowień porozumienia zawartego między Gminą Pisz, a firmą GO+EAUTO. Na jego mocy powstaną stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Wspomniane punkty są już zamontowane przy Urzędzie Miejskim w Piszu, na plaży miejskiej, przy wieży ciśnień (ul. Gdańska). Z kolei przy Rondzie Mazurskim (ul. Pionierów) są wykonywane przyłącza, które umożliwią montaż, a następnie uruchomienie kolejnych stacji. Korzystanie z nich będzie możliwe po uzyskaniu zgody przez Urząd Odbioru Technicznego.

Przedwojenna kotwica ozdobą piskiego portu

Ponad dwumetrowa kotwica o wadze trzech ton stanęła w październiku w bezpośrednim sąsiedztwie piskiego portu. Pomysłodawcą postawienia kotwicy w przystani nad Pisą był piski fotograf i żeglarz Adam Czerkas. – Chciałem, aby ta symboliczna kotwica wyznaczała początek szklaku wodnego z Pisza do Węgorzewa. Liczę, że będzie lokalną atrakcją zachęcającą do zacumowania w porcie lub zrobienia pamiątkowego zdjęcia mówił Adam Czerkas. Idea została pozytywnie przyjęta w Urzędzie Miejskim w Piszu. Środki na zakup oraz renowację kotwicy pochodziły z Gminy Pisz. Odnowieniem oraz montażem zajęło się Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wraz z Urzędem Miejskim oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Piszu.

Park zmienił swój wizerunek

Jesienią trwały prace związane z przebudową Parku Solidarności i Niepodległości. Chociaż przebieg alejek nie zmienił się zbytnio, poprawiła się estetyka. Nowe ciągi piesze zostały wykonane z naturalnego i przepuszczalnego materiału HanseGrand – nawierzchni stosowanej w wielu zabytkowych ogrodach. Alejki są więc odporne na działania warunków zewnętrznych, nacisk i ścieranie. Inną dobrą wiadomością był demontaż starych lamp i ich wymiana na oszczędniejsze i dające więcej światła nowe oprawy oświetleniowe.

Wiosną nastąpiła wycinka łamliwych i podatnych na czynniki atmosferyczne topoli. W ich miejsce posadzono szlachetne gatunki drzew, m.in. dąb szypułkowy, klon jawor, buk zwyczajny, świerk pospolity, lipę drobnolistną, głóg, grab i jarząb.

Kolejny budynek użyteczności publicznej zostanie odnowiony

Tym razem chodzi o obiekt, w którym mieści się siedziba Administratora Sp. z o.o. oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu.

O pozyskanie dofinansowania nie było łatwo, gdyż lista wniosków o unijne wsparcie liczyła aż 60 pozycji. Zadanie pn. „Termomodernizacja biurowca Administrator Sp. z o.o. w Piszu” choć spełniło wymagania formalne oraz uzyskało wymaganą liczbę punktów, to znalazło się na liście rezerwowej. Na szczęście 20 października Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął decyzję o zwiększeniu o 5 mln zł puli środków w konkursie „Efektywność energetyczna w budynkach publicznych”. Wsparcie Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury wyniesie ponad 526 tys. zł, natomiast koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 700 tys. zł.

Na podstawie informacji UM Pisz

Wkrótce podsumowanie 2020 r. w kolejnych mazurskich miastach.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz