ReklamaA1 - Przystań Nautica

Co się wydarzyło w Ełku w 2020 r.? Miasto podsumowuje minione 12 miesięcy

Bieżące8 stycznia 2021, 6:18
Co się wydarzyło w Ełku w 2020 r.? Miasto podsumowuje minione 12 miesięcy
 fot. mazury24.eu

Budowa ulicy Norwida, rozbudowa ulicy Kolonia, termomodernizacja przedszkoli i szkół, nowe autobusy hybrydowe, więcej parkingów, rozbudowanie ścieżki pieszo-rowerowej nad Jeziorem Ełckim to niektóre z działań, które mimo pandemii zrealizowano w 2020 roku. W ubiegłym roku na inwestycje udało się pozyskać  łącznie ponad 28 mln 600 tys. zł dofinansowania z Unii Europejskiej oraz z innych źródeł.

- Największym wyzwaniem minionego 2020 roku była walka z pandemią, co wiązało się z ograniczeniami, zmianami w życiu społecznym i funkcjonowaniem samorządu. Konieczne było m.in. przeorganizowanie i wsparcie służby zdrowia, dostosowanie systemu oświaty do pracy zdalnej czy szukania oszczędności w budżecie 2020, a także w projekcie budżetu 2021. Mimo tych trudności udało się zrealizować szereg działań, inwestycji i inicjatyw – informuje Urząd Miejski w Ełku.

Koniec budowy I etapu ulicy Norwida

Zakończyła się budowa I etapu ulicy Norwida tzw. małej obwodnicy. Prace zostały wykonane na odcinku od skrzyżowania z ul. Emilii Plater do ul. Matejki. Koszt całości inwestycji to kwota 6,2 mln, z czego dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi ponad 4,3 mln zł.

Rozbudowa ulicy Kolonia w Ełku

Pracami został objęty odcinek o długości 1,39 km (od węzła przy drodze krajowej nr 16/65 do granic Miasta). Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Termin wykonania inwestycji to 16 listopada 2021 r. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 4,5 mln zł. Dofinansowanie na realizację projektu to prawie 3 mln  900 tys. zł.

Termomodernizacja przedszkoli i szkół

Zostały odnowione 4 miejskie przedszkola oraz 2 szkoły podstawowe w ramach projektu pn. „Termomodernizacja budynków publicznych – ełckich szkół i przedszkoli”. Łącznie w 6 obiektach szkolnych docieplono dachy oraz ściany budynków, wymieniono prawie 300 okien oraz ponad 30 drzwi, wymieniono instalację centralnego ogrzewania. Zgodnie z umową o dofinansowanie całkowita wartość inwestycji to ponad 12,9 mln zł. W tym dofinansowanie wyniosło ponad 8 mln zł

Ścieżka pieszo-rowerowa z drugiej strony Jeziora Ełckiego

Zakończyła się rozbudowa ścieżki pieszo-rowerowej o dł. 823 m nad Jeziorem Ełckim. Odcinek biegnie wzdłuż nabrzeża od ul. Zamkowej do granic administracyjnych miasta w kierunku miejscowości Chruściele. Koszt inwestycji to kwota ponad 1,1 mln zł, z czego 900 tys. zł to dofinansowanie unijne.

Dobiega końca rozbudowa Ełckiego Centrum Kultury

Powstaje m.in. wielofunkcyjna sala kameralna połączona z budynkiem głównym, która pomieści 200 osób. Powstaje również mała scena plenerowa oraz park z plenerowymi instrumentami muzycznymi. Dofinansowanie projektu to 6 mln zł z UE w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2013-2020.

Nowe 3 hybrydowe autobusy na ulicach Ełku

Kolejne trzy autobusy hybrydowe Volvo trafiły do Ełku. W MZK jest już 6 takich nowoczesnych hybryd (pierwsze trzy dostarczono w grudniu 2019 r.) Łączny koszt zakupu 6 autobusów hybrydowych to ok. 11,4 mln zł, w tym pozyskane dofinansowanie wynosi ok. 7,8 mln zł (RPO Województwa Warmińsko – Mazurskiego).

Przebudowa zabytkowej sali sportowej w Ełku

Ruszyły prace związane z przebudową zabytkowego budynku sali sportowej przy ul. Armii Krajowej 16 w Ełku. Dawna siedziba sekcji bokserskiej otrzyma nową funkcję i stanie się miejscem spotkań mieszkańców. Zakończenie prac zaplanowano w październiku 2021 r. Całkowita wartość projektu to prawie 2 mln 760 tys. zł. Wartość dofinansowania ok: 2 mln 350 tys. zł.

Ekologiczna energia w ełckiej stacji uzdatniania wody

Zakończyła się budowa instalacji fotowoltaicznej na terenie Stacji Uzdatniania Wody Miasta Ełku w Przykopce. Instalacja zasili w energię elektryczną urządzenia pompujące i uzdatniające wodę dostarczaną ełczanom. Koszt budowy instalacji i inwestycji towarzyszących wyniósł prawie 3,1 mln zł, w tym ok. 2,1 mln zł zostało dofinansowane z RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Przebudowa Oczyszczalni Ścieków

Zakończyły się prace w Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi Ełckiej należącej do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dzięki przebudowie i zmianom technologii możliwe będzie wydajniejsze przetwarzanie ścieków, z których powstaje biogaz wykorzystywany na potrzeby oczyszczalni. Wszystkie prace zostały wykonane jako część projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Ełk II”. Wartość całego projektu to ponad 42,8 mln zł, z czego pozyskane dofinansowanie wynosi ponad 22,3 mln zł.

Budowa wieży widokowej na os. Bogdanowicza przy ul. Pięknej

Wieża powstała w ramach projektu pn. “Transgraniczny obszar turystyczny w mieście Ełk i Kowno” dofinansowanego z programu, który realizowany jest we współpracy z miastem Kowno na Litwie. Łączna wartość inwestycji to ponad 1,7 mln zł. W tym dofinansowanie ponad 1,4 mln zł z Programu INTERREG Litwa-Polska

Więcej miejsc parkingowych na os. Jeziorna

Mieszkańcy Ełku mogą korzystać z nowego parkingu, który pojawił się na os. Jeziorna przy ul. Robotniczej. Powstało 91 nowych miejsc, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja realizowana była w ramach współpracy z Międzyzakładową Spółdzielnią Mieszkaniową w Ełku. Koszt prac to ponad 495,5 tys. zł, w tym: z budżetu Ełku: 295,5 tys. zł, a z budżetu MSM: 200 tys. zł.

Miejsca parkingowe przy SP 4

Wybudowano 8 nowych miejsc parkingowych przy Szkole Podstawowej nr 4 w Ełku. Łączna wartość inwestycji to ok. 65 tys. zł.

Plac zabaw na os. Konieczki

Na osiedlu Konieczki w rejonie skrzyżowania ul. Kolonia z ul. Gen. Bora- Komorowskiego powstaje nowy park rekreacyjno – wypoczynkowy. Inwestycja została podzielona na etapy. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstał plac zabaw. W kolejnym etapie planowana jest budowa parku m.in. z fontanną i siłownią terenową. Koszt inwestycji (nowego placu zabaw) to prawie 170 tys. zł.

Remonty elewacji ełckich budynków w 2020 roku

W roku 2020 inwestycją objętych zostało 6 budynków (przy ul. Słowackiego 23, Armii Krajowej 30, i 40, Kościuszki 8, Orzeszkowej 14, Chopina 3). Łączna wartość zaplanowanych inwestycji to prawie 640 tys. zł.

Termomodernizacja kamienicy przy ul. Gdańskiej 20

Inwestycja zrealizowana w ramach projektu pn. „Termomodernizacja kamienicy przy ulicy Gdańskiej 20 w Ełku”  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu ponad 420 tys. Dofinansowanie 80,90 % kosztów kwalifikowalnych: ponad 337 tys. zł

Oficjalnie otwarto „Karuzelę”

4 listopada 2020 r. oficjalnie otwarto „Karuzelę”, czyli największy obiekt handlowy w regionie. Budowa tego obiektu trwała 12 miesięcy. Jest to 5 obiekt pod nazwą „Karuzela” w Polsce. Koszt inwestycji to ok. 80 mln zł.

Ruszyły prace na budowie odcinka drogi ekspresowej S61 Ełk Południe – Wysokie

Via Baltica to międzynarodowa droga ekspresowa z przebiegiem m.in. od drogi S-8 (Ostrów Mazowiecka) przez Łomżę – Stawiski – Szczuczyn – Ełk – Raczki – Suwałki do Budziska (granica państwa).

Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16

22 grudnia w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego podpisali deklarację poparcia budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Białystok – Ełk.

Będzie remont ul. Przemysłowej i Grajewskiej

GDDKiA oddział Olsztyn ogłosił przetarg na inwestycję obejmującą przebudowę i remont DK 65 w Ełku na prawie 5-kilometrowym odcinku ulic Przemysłowej i Grajewskiej. W ramach prac pojawi się m.in. nowa nawierzchnia asfaltowa, sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Kolejową oraz poszerzona zostanie jezdnia ronda u zbiegu ul. Grajewskiej, Kilińskiego, Przemysłowej i Norwida.

W 2020 roku udało się pozyskać ponad 28 mln 600 tys. zł dofinansowania z Unii Europejskiej oraz z innych źródeł na realizację 32 projektów.

- z Unii Europejskiej miasto pozyskało ponad 22 mln 200 tys. zł dofinansowania

- prawie 6 mln 400 tys. zł dofinansowania otrzymano z innych źródeł (krajowych i zagranicznych) oraz środków własnych innych samorządów i jednostek.

Finał Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku organizował w dniach 3-6 września na Finał Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych. Zawody odbyły się na nowej plaży miejskiej w Ełku.

Runmageddon

W weekend (22-23 sierpnia) odbyły się zmagania uczestników Runmageddonu w Ełku. Udział wzięło ok. 1600 osób z całej Polski.

Zawody Balonowe

XIII Mazurskie Zawody Balonowe odbyły się w Ełku w dniach 16-18 lipca. Nad miastem można było podziwiać przeloty blisko 30 ekip balonowych.

Ełcki skarb nominowany w konkursie „Archeologiczne sensacje 2020”

Ełcki skarb odnaleziony przez ełckie Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne „Jaćwież” został nominowany w konkursie „Archeologiczne Sensacje 2020. Najważniejsze odkrycia polskiej archeologii”. Łącznie członkowie stowarzyszenia odnaleźli ponad 650 VII-wiecznych monet. Głosowanie w konkursie potrwa do 10 stycznia 2021 r.

Dwie perły trafiły do Ełku

W tegorocznej ósmej edycji bezpłatnego rankingu Dziennika Gazety Prawnej, miasto Ełk otrzymało "Perłę Samorządu 2020" w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców, a prezydent Tomasz Andrukiewicz zajął I miejsce w kategorii najlepszych włodarzy. Gala finałowa odbyła się online 12 października.

Na podstawie informacji UM Ełk

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina