ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Co zalega na dnie Kanału Łuczańskiego? Sprawdzili to płetwonurkowie

Bieżące16 listopada 2020, 10:04Komentarzy: 0
Co zalega na dnie Kanału Łuczańskiego? Sprawdzili to płetwonurkowie
 fot. Marzena Maciulewicz/facebook

Przy zmiennej pogodzie, słabej przejrzystości – czyli generalnie w trudnych warunkach nurkowie z klubu Płatwal z Giżycka zmierzyli się z wodami Kanału Łuczańskiego, a właściwie z tym co na jego dnie zalega. To zaś co tam zastali ich samych zaskoczyło – niestety negatywnie.

- Do końca nie wiedzieliśmy czy organizowane przez Klub Płetwonurków Płetwal Sprzątanie Kanału Łuczańskiego się odbędzie. Czas jest nieprzewidywalny i wątpliwości mieliśmy niemałe. Uznaliśmy jednak, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności damy radę. I zrobiliśmy to! A w przeddzień sprzątania spadł obfity deszcz. Co to oznacza dla przejrzystości wody w kanale można sobie wyobrazić. Niemniej przyroda wiedziała, że chcemy jej pomóc i postanowiła nam pomóc. Jak wiadomo woda w kanale wolno ale jednak płynie więc rano okazało się, że przejrzystość jest przyzwoita. I tak było. Przez pierwsze 2 minuty - informują członkowie klubu Płatwal.

Odcinek kanału został podzielony na sektory a uczestnicy zostali powiadomieni, gdzie mają się stawić. 

Co zalega na dnie Kanału Łuczańskiego? Sprawdzili to płetwonurkowie

Wydawało się, że śmieci będzie mniej – w końcu to odcinek kanału mniej uczęszczany przez mieszkańców – którzy bez wątpienia przez lata przyczyniali się do jego zaśmiecania. Niestety, cały kontener został zapełniony.

- Jednak to co wydobyliśmy przerosło nasze oczekiwania. Na dnie oprócz szklanych i plastikowych butelek, puszek, słoików leżało m.in. kilkanaście opon, kilkanaście wkładów do śmietników, stare ramy rowerowe, dziecięcy wózek, akumulator, ogniwo gąsienicy czołgowej, stare miski, potłuczona miska klozetowa i dron – informują płetwonurkowie. 

Sprzątanie zostało współfinansowane przez Urząd Miejski w Giżycku. W akcji, oprócz płetwonurków z Płetwala, jak co roku udział wzięli ratownicy MOPR w Giżycku oraz nurkowie Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków Podwodny Jeleń. 

Zdjęcia: Marzena Maciulewicz/facebook

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 63

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 4
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 10
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 26
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 7
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine