ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Czas suszenia żagli na Mazurach

Bieżące5 października 2022, 10:42
Czas suszenia żagli na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Ten widok może zdumieć osoby, które nie są obeznane z tajnikami żeglarstwa. Stojące w portach jachty nie mają złożonych żagli, ale dumnie je prezentują. W ten sposób odbywa się ich suszenie przed zimowaniem jednostek na Mazurach.

Jak przygotować jacht do zimowania? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o odpowiednie wysuszenie żagli. Całość to dość skomplikowany proces, który jednak trzeba wykonać, aby w przyszłym sezonie turystycznym znów cieszyć się możliwością żeglugi po mazurskich jeziorach.

Zabieramy wszystko z jachtu i pozbywamy się płynów

Przede wszystkim musimy z łodzi zabrać wszystko to, co nie jest odporne na różnice temperatur, mróz i wilgoć. Zabieramy więc z jachtu to co nie jest potrzebne na jednostce w trakcie jej zimowania (śpiwory, jedzenie, ubrania, materace, kamizelki ratunkowe, sztormiaki, liny, żagle, elementy elektryczne, zapasy jedzenia, wody). Tak samo dotyczy wszystkich płynów znajdujących się na jachcie i wypełniające instalacje. Tak opróżniony ze zbędnych rzeczy jacht i wyczyszczony może zostać poddany przygotowaniu do zimowania.

Żagle natomiast należy schować w ciepłym i suchym miejscu, czyli najlepiej w domu czy w garażu. Absolutnie nie należy ich pozostawiać na pokładzie łodzi. Samą łódź stawiamy na przygotowanych do tego tzw. kobyłkach.  Jeśli nie mamy „kobyłek”, możemy również do ustawienia jachtu wykorzystać stare opony przykryte dywanem - unikniemy trudnych do czyszczenia zabrudzeń poszycia.

Kobyłki umieszczamy pod kadłubem jachtu tam, gdzie znajdują się wzmocnienia konstrukcyjne. Przy ustawieniu naszej łodzi należy wykonać to w taki sposób by umożliwić wodzie swobodne spływanie z kokpitu.

Umieszczamy jacht na kobyłkach i dokładnie myjemy

Teraz należy dokładnie umyć jacht używając do tego myjki ciśnieniowej. Nie zapominajmy, aby umyć również wnętrze naszej jednostki.

Po myciu należy spłukać wszystko czystą wodą. Pamiętajmy, aby umyć jacht zaraz po wyciągnięciu go z wody. Jeśli tego nie zrobimy, to na przykład przyschnięte glony będą już praktycznie nie do usunięcia.

Po wyschnięciu łodzi należy dodatkowo zabezpieczyć ją przed pleśnią odpowiednim preparatem. Należy również wywietrzyć dobrze wnętrze jachtu. Wszystkie luźne elementy układamy tak, by pozostawić, jak najwięcej otwartych przestrzeni: podnosimy kabiny, otwieramy wszystkie drzwiczki, odkręcamy korki spustowe, opróżniamy i płuczemy zbiorniki wody pitnej oraz zbiorniki WC.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności przykrywamy jacht specjalną plandeką. Przy okazji zadbajmy też o to, aby nie zerwał jej wiatr ani by nie zapadła się pod ciężarem śniegu. Pamiętajmy również, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Ważna uwaga – jachtu nie okrywamy szczelnie folią.

Okrywamy jacht plandeką – jak to zrobić najlepiej?

Przy okryciu jachtu plandeką wykorzystujemy maszt – nadaje się idealnie na kalenicę takiego rusztowania. Zapewni przepływ powietrza oraz powinien wytrzymać podmuchy wiatru i ciężar śniegu. Opieramy go na koszu dziobowym. Na rufie opieramy na podporze lub krzyżaku. Co dwa metry ustawiamy wewnętrzne podpory masztu – pomoże to zapobiec zapadaniu się plandeki.

Można użyć do tego np. drewnianych listew. W miejscach, w których założona plandeka może się przecierać, zamocuj kawałki gąbki lub materiału, który temu zapobiegnie.

Plandekę przywiązujemy mocną linką i przekładamy pod kadłubem – musimy mocno ją naciągnąć. Dbając jednak o odpowiedni przepływ powietrza nie zamykajmy plandeką rufy i dziobu. Po przykryciu otwórz wszystkie wywietrzniki pokładowe. Co jakiś czas w ciągu zimy warto zajrzeć pod plandekę jachtu, czy wszystko jest w porządku.

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy też umieścić naszą łódź do zimowania w hali. Wtedy jednak również warto wykonać te wszystkie czynności, aby uniknąć zakurzenia naszego jachtu.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Ruciane Park