ReklamaA1 - Gertis

Czołgi i inne pojazdy z Muzeum w Mrągowie biorą udział w wielu filmach

Bieżące10 maja 2021, 6:47Komentarzy: 1
Czołgi i inne pojazdy z Muzeum w Mrągowie biorą udział w wielu filmach
 fot. mazury24.eu

Unikatowe zbiory prywatnego Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie to bogata rekwizytornia filmów z historycznym tłem. Filmowymi perełkami są przede wszystkim czołgi T-34, T-55 oraz samochody Star 660.

Prywatna placówka muzealna została założona w Mrągowie w 2010 roku przez miłośnika militariów, Sławomira Trzeciakiewcza. Aktualnie jego kolekcja liczy około stu pojazdów. O wyjątkowości zbiorów świadczy m.in. udział eksponatów w wielu produkcjach filmowych z historią w tle.

- W ostatnim czasie pojazdy wojskowe z Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie wzięły udział w dwóch produkcjach filmowych. Jesienią czołg T-55 oraz Star 660 występowały w Gdańsku na planie serialu „Stulecie Winnych” - odcinek, gdzie widać muzealne pojazdy wyemitowała ostatnio Telewizja Polska. Obecnie w Warszawie trwają nagrania do filmu „Marzec '68”, gdzie znów wykorzystywane są samochody Star 660 - mówi Sławomir Trzeciakiewicz, właściciel mrągowskiej kolekcji. Wcześniej czołg T-34 brał udział w zdjęciach do drugowojennego filmu na Litwie.

Trzon największej w Polsce północno-wschodniej kolekcji militariów stanowią pojazdy wykorzystywane przez Wojsko Polskie od czasów II wojny światowej, a także wozy służące w armiach państw byłego Układu Warszawskiego. Mrągowska placówka muzealna posiada wiele kultowych pojazdów wykorzystywane przez wojsko.

- W Muzeum mamy 3 samochody Star 660 w bardzo rzadkiej wersji skrzyniowej. O ile samochody z nadwoziami zabudowanymi można jeszcze spotkać w wojsku i jest ich dużo w rękach kolekcjonerów, to auta z nadwoziami otwartymi są praktycznie niespotykane. Nasze samochody są w dobrym stanie, mają oryginalne oznaczenia i to zdobyło uznanie w oczach filmowców - mówi Sławomir Trzeciakiewicz. - Mamy już zapytania dotyczące następnych produkcji, niestety na razie pandemia mocno utrudnia takie realizacje, ale na pewno nasze eksponaty jeszcze nie raz będzie można zobaczyć na małym i dużym ekranie.

Kolekcja jest sukcesywnie rozwijana. Oprócz pojazdów wojskowych pojawiają się w niej samochody pożarnicze, ostatnio dołączyły samochody milicyjne i policyjne. Wyjątkowe eksponaty z Mrągowa można oglądać przy ulicy Przemysłowej 11C (wylot z Mrągowa na Szczytno drogą nr 600), za stacją paliw. Ekspozycja znajdują się w halach namiotowych, więc zła pogoda nie przeszkadza w zwiedzaniu placówki.

Źródło: Miasto Mrągowo

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz