ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Czy kijki turystyczne i treningowe odchodzą do lamusa? – poznaj opinię ekspertów

Pozostałe3 marca 2023, 9:26Komentarzy: 1
Czy kijki turystyczne i treningowe odchodzą do lamusa? – poznaj opinię ekspertów

Niewątpliwie kijki trekkingowe oraz turystyczne na stałe zagościły zarówno na górskich szlakach, jak i podczas codziennych spacerów. Stały się wręcz obowiązkowym wyposażeniem podczas aktywności fizycznej wielu osób. Nic w tym dziwnego zważając na sporą ilość zalet, jednak czy nadal są one powszechnie stosowane?

Czy kijki turystyczne i treningowe nadal są modne?

Jeszcze kilkanaście lat temu, turyści z kijkami trekkingowymi czy spacerowicze z kijkami turystycznymi budzili zdziwienie i mieszane uczucia. Początkowo uznawane za wybryk czy też fanaberię, szybko zyskały uznanie wielu osób. Eksperci twierdzą, że moda na nie wciąż jest żywa. Oczywiście oba rodzaje kijków mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, niemniej jednak są chętnie wykorzystywane podczas aktywności fizycznej. Wiele osób nie wyobraża sobie górskich eskapad bez kijków trekkingowych, a sceptycy często zmieniają zdanie po kilku kilometrach wędrówki. Z kolei spacerowicze chętnie sięgają po kijki turystyczne dla płynnego i rytmicznego ruchu.

Wspólną cechą obu rodzajów kijków jest pomoc w maszerowaniu na łonie natury. Jednak trekkingowe przeznaczone są na wzniesienia i bardziej wymagające tereny, z kolei turystyczne na płaskie podłoża. Znacząco poprawiają komfort i bezpieczeństwo marszu, zapewniając większą pewność kroku. W trudnych warunkach gwarantują dodatkowe podparcie. Pozwalają również na utrzymanie wyprostowanej postawy niezależnie od podłoża, po którym odbywa się wędrówka. Właśnie dlatego wiele osób nie wyobraża sobie marszu zarówno po wymagającym, jak i prostym terenie bez kijków.

Czy kijki są przydatne podczas marszu?

Z pewnością kijki bardzo przydają się podczas marszu zarówno na płaskim podłożu, jak i wymagającym terenie. Ich konstrukcja zapewnia przeniesienie części ciężaru ciała ze stawów i kostek na ręce, dzięki temu kręgosłup jest odciążony. Podczas pokonywania wzniesień, pracuje całe ciało i wspinaczka staje się efektywniejsza. Kijki są niezwykle pomocne, zwłaszcza w górskich terenach, stąd też nie jest to moda, a naprawdę użyteczny sprzęt, który pozwala na bardziej komfortową wędrówkę. Z kolei Nordic Walking to technika marszu, która angażuje do pracy znaczną część partii ciała, co przekłada się na wzmocnienie mięśni, stawów oraz ścięgien, ponadto poprawia ogólną sprawność organizmu i odciąża kręgosłup. W obu aktywnościach równomiernie rozkładają obciążenie, a także zwiększają równowagę, co przekłada się na szybsze tempo marszu oraz możliwość pokonania dłuższego dystansu. Co ważne, kijki pozwalają utrzymać określony rytm, dzięki czemu trasę można przejść w krótszym czasie. Dzieje się tak, ponieważ kijki motywują ciało do pracy, wydłużając przy tym kroki.

Kiedy i dla kogo kijki są najbardziej odpowiednie?

W kijki trekkingowe i turystyczne może wyposażyć się każdy z nas, niezależnie od wieku czy poziomu kondycji. Niemniej jednak oba rodzaje kijków są zalecane osobom:

 • początkującym;
 • w podeszłym wieku;
 • z nadmierną masą ciała;
 • ze schorzeniami stawów i kręgosłupa.

Dodatkowo kijki trekkingowe doskonale sprawdzą się u osób niosących ciężki plecak oraz w trakcie schodzenia zboczem. Użycie kijków pozwoli na zminimalizowanie dużego obciążenia ciała.

Dlaczego warto je kupić?

Czy kijki turystyczne i treningowe odchodzą do lamusa? – poznaj opinię ekspertów

Wędrówka czy spacer z kijkami jest znacznie łatwiejszy i bardziej komfortowy. Ich użycie pozwala na odciążenie stawów i kręgosłupa, a wspinaczka staje się efektywniejsza. Pokonywanie stromych zboczy lub schodzenie ze wzniesień jest bardziej kontrolowane, co przekłada się na większe bezpieczeństwo. Dodatkowo kijki pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Pokonywanie górskich szlaków nawet z ciężkim plecakiem wymaga stabilizacji, a to właśnie zapewnia sprzęt trekkingowy. Kijki pozwalają zachować wyprostowaną postawę ciała, dzięki czemu łatwiej jest oddychać. Wszystko to przekłada się na rytmiczny marsz i szybsze tempo.

Jak poprawnie użytkować kijki?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest poprawny dobór kijków do wzrostu użytkownika. To niezwykle ważne, ponieważ tylko wtedy będą w pełni spełniać swoją funkcję.

Maszerując po prostym niewymagającym terenie, należy prowadzić kijki naprzemiennie, synchronizując je z pracą nóg, czyli lewa noga – prawy kijek, prawa noga – lewy kijek. Ręce należy trzymać lekko ugięte w łokciach. Kijek powinien być stawiany lekko pochylony w przód, co usprawni odpychanie.

Na podejściach kijki trekkingowe mogą być wbijane równocześnie oba lub naprzemiennie przed sobą. Przy ich pomocy, warto się podciągać w górę. Ta sama technika dotyczy zejść. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Ważne jest jednak, aby zwracać uwagę, gdzie stawiany jest kijek, warto wbijać go z rozwagą, aby nie natrafić na śliskie podłoże. Co ważne, kijki trekkingowe muszą mieć możliwość regulacji długości tak, aby można je było dostosować do konkretnego terenu.

Jakie zalety zdrowotne niesie za sobą użytkowanie kijków?

Kijki zarówno trekkingowe, jak i turystyczne posiadają liczne zalety, do których można zaliczyć:

 • pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała;
 • aktywizują mięśnie rąk;
 • pomagają zachować równowagę;
 • zwiększają stabilność;
 • łagodzą impet w trakcie schodzenia;
 • rozkładają ciężar;
 • dodatkowe podparcie;
 • zwiększone bezpieczeństwo;
 • wpływają na lepszą płynność marszu;
 • przyczyniają się do zwiększenia pojemności płuc;
 • pozytywnie wpływają na zdrowie;
 • stanowią pomoc w odchudzaniu.

Nie ulega wątpliwości, że kijki turystyczne są bardzo pomocne podczas marszu i to niezależnie od podłoża. Warto zatem spróbować wybrać się na wędrówkę wraz z kijkami, aby móc samemu przekonać się o ich pozytywnych walorach.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe