ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Czy remonty kanałów na Mazurach utrudnią żeglugę?

Inwestycje Wody PolskieInwestycje24 listopada 2020, 8:22Komentarzy: 1
Czy remonty kanałów na Mazurach utrudnią żeglugę?
Kanał Grunwaldzki na Mazurach fot. mazury24.eu

Trwa przebudowa trzech kanałów: Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Tałckiego. Remont kolejnych dwóch ruszy na początku przyszłego roku. Czy remonty tych szlaków wodnych spowodują utrudnienia w żegludze mazurskimi akwenami?

Samorządy, skupione w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie, pozyskały na inwestycje związane z przebudową mazurskich kanałów prawie 100 mln zł z Unii Europejskiej. Wody Polskie dołożyły prawie 50 milionów złotych.

Droga wodna Ryn-Mikołajki- Giżycko jest w przebudowie. Stanowiący jej część kanał Mioduński, łączący jeziora Kotek i Szymon, poprzedni gruntowny remont przechodził w latach 70. XX wieku. Podobnie - sąsiadujący z nim Kanał Grunwaldzki. Stan obu pozostawiał już wiele do życzenia, bo głębokość wynosiła na niektórych odcinkach zaledwie 60 cm centymetrów, co utrudniało żeglowanie.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zamierza przez najbliższe trzy lata przebudować i umocnić pięć kanałów mazurskich. Na trzech prace już trwają. Oprócz wspomnianych - Mioduńskiego i Grunwaldzkiego, przebudowywany jest także kanał Tałcki. Najszybciej oddany zostanie do użytku Kanał Grunwaldzki.

Natomiast jeszcze w tym roku zaplanowano przetarg na odbudowę Kanału Szymońskiego, a w dalszej kolejności - Łuczańskiego.

W sumie modernizacja kanałów na szlaku żeglownym od Mikołajek do Giżycka będzie kosztować 163 mln zł. Prace potrwają do 2023 roku.

Tu więc rodzi się pytanie – jak będzie wyglądał sezon turystyczny w najbliższych latach podczas remontu mazurskich kanałów?

Oficjalna informacja jest taka, że wykonawcy mają obowiązek prowadzić prace tak, by nie zamykać szlaków. Co oznacza, że w najbliższym sezonie żeglarze będą mogli tu pływać. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że ruch może odbywać się wahadłowo, z czasowymi ograniczeniami.

Jak będzie faktycznie - przekonamy się podczas najbliższego sezonu turystycznego.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew