ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Czy to będzie nowa atrakcja turystyczna Giżycka na Mazurach?

Bieżące19 września 2022, 8:18Komentarzy: 1
Czy to będzie nowa atrakcja turystyczna Giżycka na Mazurach?
 fot. UM Giżycko.

Z końcem minionego roku otoczenie Urzędu Miejskiego zaczęło się zmieniać za sprawą prac remontowych na Placu Piłsudskiego, a później al. 1 Maja. Do dużych zmian dołączyła mniejsza, jednak zwracająca niezwykle dużą uwagę. Mowa o muralu, który w ostatnich dniach powstał na sąsiadującym z urzędem budynku.

Autorką klimatycznego malowidła przedstawiającego parę obserwującą mazurski krajobraz jest Maria Szulc, absolwentka ASP w Poznaniu.

O szczegółach powstania pracy artystka opowiedziała na łamach Gazety Giżyckiej.

- Pomysł na mural wyszedł od pani Magdy Adamczyk, nowej właścicielki budynku przy al. 1 Maja. Pani Magda widziała wcześniejszą moją realizację w Poznaniu na Uniwersytecie Przyrodniczym i zainspirowana nią, zaprosiła mnie do Giżycka, abym namalowała obraz na ścianie nowej siedziby Kancelarii Notarialnej - przekazała Gazecie Giżyckiej Maria Szulc. - Rozmowy i prace nad projektem trwały rok. Zbiegły się z pracami remontowymi budynku ze strony pani inwestor, a z mojej - narodzinami córeczki i opieką nad nią i jej starszym braciszkiem. Obie potrzebowałyśmy właściwego momentu, by powstały projekt mógł być zrealizowany - i oto nadszedł on w minionym tygodniu.

Jak mówi, pomysł na tematykę wyszedł od właścicielki budynku. Mural miał być inspirowany archiwalnymi zdjęciami z Giżycka i zawierać motyw jeziora i panoramy miasta. Miał też dobrze wpisywać się w istniejące otoczenie (zabytkową część Giżycka).

- Mural też odzwierciedla sentyment pani inwestor do lat 20. i 30. poprzedniego wieku, stąd pomysł, by malunek przybrał formę starej widokówki. Tak oto wspólnie wypracowałyśmy projekt, który zrealizowałam - mówi Maria Szulc. - Giżycko to piękne miasto, bardzo urokliwe i zielone. Pierwszy raz byłam w waszym mieście i mam nadzieję, że to nie była moja ostatnia wizyta.

Pracę artystki będzie można w pełni podziwiać dopiero po zakończeniu remontu al. 1 Maja, jednak już teraz praca robi naprawdę duże wrażenie.

Maria Szulc

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zdobywczyni wielu nagród w konkursach plastycznych, autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Stworzyła mural z motywami flory i fauny dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z okazji 70-lecia jego autonomii. W miejscowości Hanna nad Bugiem namalowała mural przestawiający prząśniczkę skąpaną w blasku zachodzącego słońca, na tle nadbużańskiej wsi i rzeki Bug.

źródło: UM Giżycko/Gazeta Giżycka

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Stranda Browar