ReklamaA1 - Wioska Surfów

Czy żółw zatrzyma budowę ekspresówki przez Mazury?

BieżąceInwestycje12 maja 2021, 6:05Komentarzy: 5
Czy żółw zatrzyma budowę ekspresówki przez Mazury?
 fot. GDDKiA Olsztyn

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wezwała inwestora budowy ekspresowej S16 z Mrągowa do Ełku do uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko. Chodzi między innymi o siedliska żółwia błotnego, które znajdują się w pobliżu planowanego przebiegu drogi. W czerwcu ponowione zostaną także konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji – informuje TVP Olsztyn.

Analiza akustyczna i oddziaływanie drogi na środowisko przyrodnicze to elementy, które ma poprawić inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ostoja żółwia błotnego to kilka siedlisk tego zagrożonego wyginięciem gatunku w okolicy Baranowa, gdzie planowany jest węzeł na drodze ekspresowej. To jedyny rodzimy gatunek żółwia, któremu udało się przetrwać zmiany cywilizacyjne i klimatyczne. Zdaniem przyrodników, pogodzenie nowej drogi ekspresowej z potrzebami ginącego gatunku gadów, jest możliwe. Teraz czas na ruch ze strony inwestora.

- Pierwszą część odpowiedzi przekazaliśmy do RDOŚ 27 kwietnia. Druga część odpowiedzi przekażemy w terminie wyznaczonym, czyli 25 czerwca - mówi Karol Głębocki z GDDKiA w Olsztynie.

Wtedy też rozpoczną się kolejne konsultacje społeczne. Poprzednie odbyły się w marcu. Budowa 80 kilometrów ekspresowej drogi nr 16 między Mrągowem i Ełkiem ma kosztować 4 mld zł.

Przypomnijmy, że droga przez Mazury w rekomendowanym wariancie przebiegać ma na trasie Mrągowo - Kosewo - Baranowo (od strony południowej) - Mikołajki - Woźnice - Drozdowo - Orzysz (od strony północnej) - Strzelniki - Klusy - Chrzanowo - Ełk.

Dostęp do drogi będzie możliwy poprzez węzły znajdujące się w następujących lokalizacjach: Baranowo, Mikołajki, Woźnice, Drozdowo, Orzysz (DK63), Strzelniki, Klusy oraz Chrzanowo. Jest to trasa o długości 77,47 km.

Czy żółw zatrzyma budowę ekspresówki przez Mazury?

Zaprojektowano na niej 13 typów obiektów inżynierskich, w tym przejścia dla średnich i dużych zwierząt. Łączna ich liczba to 79 obiektów. Wśród nich znajduje się sześć mostów, z których najdłuższe (480 m) znajdują się nad jeziorami Tałty i Orzysz.  Dodatkowo zaprojektowano przepusty dla małych zwierząt i przepusty dla płazów.

Na trasie znajdą się również dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP). Koszty całkowite realizacji inwestycji w wariancie B oszacowano na kwotę ponad 3,7 mld zł.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 7
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaA2 - Odysseya Yachts