ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Dalsze luzowanie restrykcji. Co nam będzie wolno od maja?

Mazury a Covid 19Bieżące29 kwietnia 2020, 13:21Komentarzy: 3
Dalsze luzowanie restrykcji. Co nam będzie wolno od maja?
 fot. mazury24.eu

Nie ma szans na udaną majówkę pod żaglami. Rząd na razie nie zdecydował się na luzowanie restrykcji w okresie 1-3 maja. Nieco więcej swobody zyskamy dopiero od przyszłego poniedziałku.

Premier rządu Mateusz Morawiecki poinformował dziś o szczegółach II etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Tak jak przypuszczaliśmy w okresie majówki (1-3 maja) nic się jednak nie zmieni. Dodatkowo nie wiadomo również czy po majówce porty na mazurskich jeziorach mogą zacząć funkcjonować czy nie? To nie jest do końca jasne.

Pewien „promyk nadziei” daje fakt, że od 4 maja mają zostać otwarte hotele i pensjonaty – a przy nich często przecież na Mazurach funkcjonują również porty i przystanie. Czy można będzie z nich korzystać? Nie ma ani jasnego przyzwolenia ani jednoznacznego zakazu. Wiadomo jednak, że nie ma co liczyć na szybkie otwarcie restauracji czy tawern - czyli tych obiektów, gdzie serwowane są posiłki.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w czasie majówki żeglować w celach rekreacyjnych możemy. Nadal jednak obowiązuje zakaz zgromadzeń i dystans społeczny. Musimy również nosić maseczki w miejscach publicznych.

Można jednak przemieszczać się w celach rekreacyjnych, wchodzić do lasów, parków, jeździć na rowerze.

Będziemy się starali dowiedzieć czy od 4 maja mogą zostać otwarte porty i przystanie żeglarskie.

A na co możemy obecnie liczyć obecnie?

Od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola, przy czym w przypadku każdej placówki decyzję podejmował będzie organ założycielski. Od 4 maja otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe, galerie handlowe, przywrócone będą zabiegi rehabilitacyjne. Mają zostać otwarte również niektóre muzea oraz galerie sztuki.

Szef rządu poinformował także, że kolejne etapy luzowania obostrzeń ogłaszane będą co dwa tygodnie, a zależeć będą od przyrostu zachorowań na COVID-19 i wydajności służby zdrowia czy przestrzegania zasad dystansowania społecznego.

Przypomnijmy, że od 20 kwietnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, otwarte zostały parki i lasy. Zwiększono limity dotyczące liczby klientów mogących przebywać w danym momencie w sklepach czy aptekach. I tak w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych przebywać może czterech klientów na jedną kasę, w większych: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Od 20 kwietnia samodzielnie, bez opiekunów, mogą wychodzić z domu już 13-latkowie - a nie, jak wcześniej, wyłącznie osoby pełnoletnie.

Wiele wskazuje na to, że dobre informacje dla żeglarzy znajdą się dopiero w trzecim etapie luzowania restrykcji. Trzeci etap dotyczyć ma gastronomii: część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Ponad w III etapie otwarte mają zostać m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Możliwa ma być również organizacja w otwartej przestrzeni wydarzeń sportowych z udziałem maksymalnie 50 osób, bez udziału publiczności.

Czwarty etap natomiast przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną również - w nowym reżimie sanitarnym - teatry i kina.

Polski Związek Żeglarski stara się walczyć o przywrócenie żeglugi w czasie pandemii.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 4
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Sailing Machine