Reklama
ReklamaA1 - Przystań Nautica

Dewastacja cmentarza na Mazurach. Luteranie chcą jego renowacji

Bieżące28 kwietnia 2021, 6:04
Dewastacja cmentarza na Mazurach. Luteranie chcą jego renowacji
 fot. Diecezja Mazurska/facebook

Luteranie oczekują przywrócenia pierwotnego wyglądu cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej, zebrania szczątków i pochowania ich zgodnie z tradycją ewangelicko-augsburską - poinformowali przedstawiciele tego kościoła po spotkaniu z proboszczem parafii rzymskokatolickiej ks. Andrzejem Brygiem.

Rzecznik prasowy Diecezji Mazurskiej ks. Wojciech Płoszek przekazał w mediach społecznościowych, że w poniedziałek doszło do spotkania przedstawiciela kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Marcina Pysza z ks. Andrzejem Brygiem.

Rozmowa miała miejsce na terenie cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej, którym administruje parafia kierowana przez ks. Bryga.

Przed kilkoma tygodniami lokalni pasjonaci historii ujawnili, że ks. Bryg z parafianami dewastuje ewangelicki cmentarz argumentując, że w ten sposób tworzy miejsce na nowe pochówki.

Oczekiwania strony ewangelickiej

"Podczas tej wizyty strona ewangelicka postawiła następujące i niepodlegające negocjacjom oczekiwania co do załatwienia sprawy: Przywrócenie pierwotnego wyglądu cmentarza z odtworzeniem nagrobków w miejscu spoczynku (...). Zebranie pozostałych szczątków ludzkich wydobytych podczas prac oraz pochówek zgodnie z ewangelicko-augsburską tradycją. Usunięcie pozostałych karp bez użycia sprzętu ciężkiego. Utworzenie lapidarium na pozostałe płyty i obramowania grobowe oraz dbanie o porządek na tym terenie. Zamontowanie przy bramie wjazdowej tablicy z napisem: "Dawny Cmentarz Ewangelicki". Zorganizowanie ekumenicznej modlitwy na przywróconym cmentarzu" - poinformował w mediach społecznościowych ks. Płoszek.

"Władze Diecezji oraz Parafia w Piszu uzależniają swoje dalsze działania i kroki prawne od decyzji Prokuratury Rejonowej w Ełku, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz stopnia wykonania prac naprawczych wyrażonych w piśmie do ks. Andrzeja Bryga. Niewykluczone są również pozwy osób prywatnych i organizacji pozarządowych na drodze cywilnej" - przyznał ks. Płoszek.

Stanowisko Parafii Ewangelickiej

Sprawa dewastacji cmentarza jest wyjaśniana przez ełckich śledczych, osobne postępowanie dotyczące nielegalnej wycinki drzew na cmentarzu prowadzi gmina Ełk.

Grobami Mazurów nikt się nie opiekował?

Po ujawnieniu sprawy dewastacji cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej ks. Bryg mówił, że do "uporządkowania" terenu upoważniła go rada parafialna, a grobami Mazurów nikt się nie interesował. Nagłośnienie sprawy ks. Bryg nazywał "celową nagonką" i argumentował, że jako właściciel terenu miał prawo do usuwania starych grobów. Podkreślał, że prac dokonywał za zgodą biskupa ełckiego Jerzego Mazura.

Po nagłośnieniu sprawy wojewoda warmińsko-mazurski przesłał biskupowi Mazurowi pismo z prośbą o odpowiednią opiekę nad grobami żołnierzy niemieckich, które także zostały zniszczone.

Ks. Płoszek poinformował, że bp Mazur wysłał Diecezji Mazurskiej pismo, w którym wyraził ubolewanie "z powodu zaistniałej sytuacji naruszenia ładu i godności miejsca świętego". Przyznał również, że proboszcz dokonał prac porządkowych w niewłaściwy sposób i zapewnił, że teren cmentarza zostanie uporządkowany z szacunkiem.

"Antychrześcijańskie zachowanie"

Zniszczenie cmentarza w nowej Wsi Ełckiej zbulwersowało ewangelików oraz środowiska dbające o dziedzictwo kulturowe regionu. Ks. Płoszek zaprezentował w poniedziałek stanowisko biskupa kościoła ewangelickiego Pawła Hause. "Niszczenie znaku krzyża, znajdującego się na starym nagrobku, poprzez potraktowanie go ciężkim sprzętem, przewracanie, niszczenie i zakopywanie, obraża uczucia wszystkich chrześcijan katolików, ewangelików, prawosławnych. To właśnie mieszkańcy miejscowości, katolicy wskazali jako pierwsi na to antychrześcijańskie zachowanie. Cokolwiek mówią sprawcy i osoby odpowiedzialne, doszło do braku poszanowania dla zmarłych, a także cmentarza, który jest i powinien pozostać ziemią świętą" - pisze ks. bp Paweł Hause.

"Jako przedstawiciele społeczności mazurskich ewangelików, mieszkających na tej ziemi od setek lat, wyrażamy swoje oburzenie sposobem, w jaki potraktowano cmentarz ewangelicki w Nowej Wsi Ełckiej. Jesteśmy zaniepokojeni, że takie praktyki stają się coraz częstsze i zmierzają one do całkowitego zniszczenia oraz zatarcia mazurskiej i ewangelickiej historii tych ziem. Szczególną odrazę budzi fakt, że w ten sposób traktowane są ludzkie szczątki, które zasługują na szczególny szacunek niezależnie od wyznania czy narodowości. Takiego przecież traktowania naszych, polskich grobów oczekujemy chociażby od naszych zagranicznych sąsiadów, którzy mają na swoim terenie polskie groby" - napisali przedstawiciele luteran na Mazurach.

Źródło: PAP

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts