ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

Dlaczego warto odwiedzić Mazury Zachodnie?

Bieżące13 lutego 2022, 10:03
Dlaczego warto odwiedzić Mazury Zachodnie?
 fot. mazuryzachodnie.travel

Mazury Zachodnie – nieco zapomniana, rzadziej odkrywana część Mazur. Leży co prawda poza Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak oferuje również wiele wspaniałych atrakcji – jezior, lasów, rzek, zabytków i urokliwych, pełnych zabytków miasteczek.

Często mówi się, że to nie Mazury. Trwają spory czy ten region należy do obszaru Mazur, czy już nie? A jednak to prawda – spora część Pojezierza Iławskiego to Mazury tylko, że Zachodnie.

Mazury Zachodnie to obszar składający się geograficznie ze sporej części Pojezierza Iławskiego z Parkiem Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich i Garbem Lubawskim. Mazury Zachodnie to także części – Żuław Wiślanych, Doliny Drwęcy i Pojezierza Brodnickiego. Inaczej, to zachodnia część Mazur, historycznie oddzielona na północy od ich reszty – Warmią.

Ostróda – stolica Mazur Zachodnich

Otoczoną wieloma jeziorami nazywano Perłą Prus Wschodnich. To z ostródzkiego zamku przez blisko trzy miesiące władał Europą cesarz Napoleon Bonaparte. Centrum miasta zdobi Jezioro Drwęckie z wyciągiem nart wodnych i plażą miejską. Przy Bulwarze Europejskim znajduje się wiele restauracji. Nowoczesny amfiteatr w sezonie letnim gromadzi miłośników kabaretów i koncertów. W wakacje warto skorzystać z bezpłatnego zwiedzania miasta z przewodnikiem.

Iława

Iława dzięki swojemu wspaniałemu położeniu nad Jeziorakiem – najdłuższym jeziorem Polski – zyskała miano stolicy wodniaków. To właśnie tu Mazury otwierają się turyście ukazując swe piękno Krainy Tysiąca Jezior. Dobrze rozwinięta baza turystyczna i rekreacyjna sprawia, że warto zatrzymać się tu na dłużej. Iława inspiruje swoją niezwykłą historią, a tradycja przeplata się z nowoczesnością. Dworzec Główny w Iławie jest jedynym przystankiem na Warmii i Mazurach, gdzie zatrzymuje się Pendolino, z którego można bezpośrednio dojechać do Wiednia.

Urok historii Mazur Zachodnich

Każdego roku, w połowie lipca, średniowieczni rycerze przybywają na Pola Grunwaldu – miejsce inscenizacji bitwy z 1410 roku, które zwiedzać można przez cały rok. Znajduje się tu strzelisty pomnik i muzeum. W Olsztynku polecamy wstąpić do Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny. Można tam zobaczyć m.in. oryginalne ludowe chałupy czy wiatraki. Na terenie parku odbywają się cykliczne jarmarki, targi i pikniki.

Mazury Zachodnie to także zamki (Ostróda, Szymbark, Olsztynek, Morąg, Pasłęk) oraz zespoły zabudowań folwarcznych – dworki i pałace. Wiele z nich odzyskało swą dawną świetność i pełni funkcje turystyczne, jak choćby: Hotel Anders w Starych Jabłonkach, Dworek Sople, Hotel “Zamek” Karnity oraz Pałace – Bałoszyce i Mortęgi.

Zabytki Sakralne

Jadąc w kierunku Olsztyna drogą krajową nr 16, tuż za granicą Mazur Zachodnich z Warmią, mijamy Gietrzwałd, do którego licznie przybywają pielgrzymi z całego świata, by odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. To jedne z niewielu w Europie i jedyne w Polsce, uznane przez Kościół Katolicki, miejsce objawień Matki Bożej.

Parki Krajobrazowe Mazur Zachodnich

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich nazywany jest Mazurskimi Bieszczadami. Najwyższy szczyt – Góra Dylewska (312 m n.p.m.) – wznosi się w Wysokiej Wsi. W Glaznotach warto odwiedzić odrestaurowany wiadukt kolejowy. W północno-zachodniej części regionu rozpościera się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem. W granicach obu parków utworzono kilka rezerwatów przyrody chroniących m.in. unikalne fragmenty lasów, tereny lęgowe ptactwa, leśne jeziora i torfowiska.

Rzeki i jeziora na Mazurach Zachodnich

Fani sportów wodnych mogą korzystać nie tylko z czystych, piaszczystych plaż, ale także z żeglownych szlaków czy wyciągu nart wodnych na Jeziorze Drwęckim w Ostródzie. Rynnowy Jeziorak obfituje w urokliwe zatoczki i wyspy – wśród nich Wielką Żuławę – największą śródlądową wyspę w Polsce. W akwenach żyje wiele gatunków ryb, co sprzyja wędkowaniu. Niezapomniane są spływy rzeką Iławką, dziką Szelążnicą czy Drwęcą, która na całej długości jest rezerwatem.

Dlaczego warto odwiedzić Mazury Zachodnie?

Coś dla piechurów i rowerzystów

Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą skorzystać z setek kilometrów oznakowanych szlaków, o różnej długości i poziomie trudności. Prowadzą one przez kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. Na ich trasie oprócz unikatowej flory i fauny podziwiać można zabytki architektury. Dla narciarzy biegowych przygotowano trasy w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich.

Na Mazurach Zachodnich odbywa się wiele imprez, które przyciągają tłumy turystów. Ostróda Reggae Festival, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej, Złota Tarka – Festiwal Jazzu Tradycyjnego, Soundlake Festival w Iławie, Rajd Rowerowy Wzgórza Dylewskie i Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Plażowej w Starych Jabłonkach.

Wkrótce przedstawimy Wam więcej ciekawostek na temat atrakcji Mazur Zachodnich.

Na podstawie mazuryzachodnie.travel

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew