ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Dlaczego warto posadzić drzewko czereśni w swoim ogrodzie?

Pozostałe27 marca 2024, 8:11
Dlaczego warto posadzić drzewko czereśni w swoim ogrodzie?

Piękno kwitnienia ich delikatnych, różowych lub białych kwiatów na wiosnę to już wystarczający powód dla wielu. Ale nie jest jedynym! Ceny wiśni i odmiany czereśni stawiają je wysoko na liście owoców do uprawy we własnym ogródku. Zdarzyło Ci się kiedykolwiek podjeść pod drzewo pełne świeżych, soczystych wiśni czy czereśni i zerwać z gałązki jeden czy dwa egzemplarze? Jeśli tak, dobrze wiesz ile satysfakcji daje ten niepowtarzalny smak prosto z natury. Wiśnie i czereśnie są bogate w antyoksydanty, witaminę C oraz potas - sprawiają więc mnóstwo zdrowotnych korzyści. Przyglądając się cenom wiśni w sklepach możemy dojść do wniosku, że byłoby o wiele bardziej ekonomicznie mieć drzewa czereśniowe we własnym ogrodzie.

Piękno kwitnienia ich delikatnych, różowych lub białych kwiatów na wiosnę to już wystarczający powód dla wielu. Ale nie jest jedynym! Ceny wiśni i odmiany czereśni stawiają je wysoko na liście owoców do uprawy we własnym ogródku. Zdarzyło Ci się kiedykolwiek podjeść pod drzewo pełne świeżych, soczystych wiśni czy czereśni i zerwać z gałązki jeden czy dwa egzemplarze? Jeśli tak, dobrze wiesz ile satysfakcji daje ten niepowtarzalny smak prosto z natury. Wiśnie i czereśnie są bogate w antyoksydanty, witaminę C oraz potas - sprawiają więc mnóstwo zdrowotnych korzyści. Przyglądając się cenom wiśni w sklepach możemy dojść do wniosku, że byłoby o wiele bardziej ekonomicznie mieć drzewa czereśniowe we własnym ogrodzie. Pomimo początkowego kosztu zakupu najlepszej odmiany jednego czy kilku drzew czereśniowych oraz opieki nad nimi zaoszczędzić można naprawdę pokaźną sumkę przy regularnym konsumowaniu tych cennych owoców. Ponadto istnieje szeroki wybór odmian wiśni i czereśni. Owoce różnych odmian czereśni smakują nieco inaczej, zróżnicowanie upraw pozwala na posiadanie owoców o różnym okresie dojrzewania - uzyskujemy wtedy długotrwałe zaopatrzenie we własne świeże owoce przez znacznie większy okres. Posiadanie drzewek wiśniowych czy czereśniowych w ogrodzie to także zapewnienie domowi pysznego przetwórstwa w postaci konfitur, dżemów oraz soków. Na koniec musimy pamiętać jeszcze jedno. Drzewa te są nie tylko źródłem smacznych owoców, ale również piękna ich kwitnienia, stanowią niesamowitą ozdobę każdego ogrodu.

Różnorodność odmian wiśni i czereśni na rynku - jak wybrać najlepszą dla siebie?

To pytanie zadaje sobie wielu miłośników domowych ogrodów. Wybór jest duży, a decyzja zależy od kilku czynników. Jednym z nich są oczywiście preferencje smakowe. Czy wolisz słodkie, soczyste czereśnie czy raczej kwasowate, aromatyczne wiśnie? Może fascynuje Cię intensywność barwy owoców albo sposób prezentowania się drzewka? Odmiany wiśni dostępne na rynku to m.in.: Łutówka, o malinowej barwie owocu, Lucyna - odporna na choroby czy Debreceni Botermo – późno dojrzewająca i bardzo plenna. Jeśli chodzi o czereśnie, ciekawe mogą okazać się te odmiany: Kordia, znana ze swojej wytrzymałości, Regina- z dużymi owocami oraz Stella - dzięki kompaktowym rozmiarom, sprawdza się w małych ogrodach czy nawet na balkonach. Warto również rozważyć aspekt ekonomiczny. Przyjrzałeś się już cenom wiśni i czereśni? W dłuższej perspektywie uprawa własnych drzewek może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Na dodatek smakowo przeważają one nad sklepowymi odpowiednikami. Pamiętaj jednak, że uprawa drzewek czereśniowych to nie tylko zbieranie owoców. To także obserwowanie piękna kwitnienia na wiosnę i radość z wynikającej stąd satysfakcji. Wybór odmiany wiśni czy czereśni zależy głównie od Twoich indywidualnych preferencji.

Odmiany czereśni idealne do naszych ogrodów - charakterystyka i ceny

Szereg odmian czereśni każdego roku zaskakuje rolników swoim bogactwem smakowym, ale także dekoracyjnym wyglądem drzewa czereśniowego. Zaopatrzyć się można w sadzonki różnego rodzaju – od tych małych, dedykowanych do przydomowego ogrodu, po duże drzewa czereśniowe zdolne sprostać wymaganiom komercyjnej uprawy. Ważną zaletą posiadania własnego drzewka czereśni jest to, że zbierane przez nas owoce nie zawierają szkodliwych chemikaliów, a ich cena jest znacznie niższa niż takich zakupionych w sklepie. Najpopularniejsze polskie gatunki wiśni to Łutówka, Pandy 103 oraz odmiana Debreceni Botermo. Ich plon może być bardzo zróżnicowany - od 12 do nawet 50 kg owoców z jednego drzewka! Wyselekcjonowanie najodpowiedniejszej odmiany wiśni lub czereśni pomoże nam cieszyć się smacznymi i soczystymi owocami przez długie lata.

Wiśnie z własnego sadu - które odmiany będą najsmaczniejsze?

To pytanie, które zadaje sobie wielu pasjonatów ogrodnictwa. Wybór nie jest łatwy, bowiem na rynku istnieje wiele odmian wiśni różniących się smakiem, twardością miąższu czy porą dojrzewania. Wymienić można, np. odmiany Debreceni Botermo, znane z wyjątkowo dużych owoców o intensywnym smaku i słodyczy lub Kelleris 16, które charakteryzują się późnym okresem dojrzewania i umiarkowanym wzrostem drzewek. Odmiana mniej wymagająca w pielęgnacji to Łutówka, dobrze znosząca niskie temperatury oraz choroby grzybowe. Smak jej soczystych owoców zbieranych pod koniec lipca jest doceniany przez wielu hodowców. Wreszcie dla fanatyków klasycznego smaku polecić możemy tradycyjną polską wiśnię ptasią - cenią ją zwłaszcza osoby spragnione silnych smakowych wrażeń, choć minusem są małe owoce. Wybór odpowiedniej odmiany wiśni zależy więc zarówno od osobistych preferencji, jak również warunków panujących w naszym ogrodzie. Kluczowym jest jednak fakt, że nic nie może równać się z dojrzałą, słodką wiśnią zerwaną prosto z drzewka (podkarpackiesady.pl).

Czy opłaca się posiadać drzewa wiśniowe i czereśniowe? Przegląd cen wiśni i porównanie z cenami sklepowymi

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile to naprawdę kosztuje hodowanie własnych owoców w ogrodzie? Właśnie tak! Dziś przyjrzymy się bliżej cenie za kilogram świeżych wiśni w stosunku do samodzielnej uprawy. Przeanalizujmy najpierw rynkową wartość naszych ulubionych letnich przysmaków, czyli wiśni i czereśni. Obecnie średnia cena za kilogram tych smakowitych owoców waha się między 10 a 15 złotych. Wydaje się uczciwe, prawda? Ale poczekajcie chwilę... Wiemy już, jaka jest stawka na rynku dla gotowych produktów, teraz jednak oszacujmy wartość naszego domowego produktu. Nie zapominając o wszelkich kosztach zakupu odpowiedniej odmiany drzewka czereśni lub wisienki, zakładamy także, że obejmują one także pielęgnację oraz ewentualne leczenie chorób roślin. Zakładając umiarkowane tempo wzrostu nowego drzewka do momentu, kiedy pierwszy duży zbiór jest możliwy (przyjmijmy 5-7 lat), mamy również czas i energię włożoną w utrzymanie zdrowia i siły swojego wyjątkowego drzewa. Jednak z doświadczenia przyznamy, że żaden sklepowy ekwiwalent nie porównuje się ze smakiem prosto z drzewka czereśni na własnej posesji. Ostatecznie, jak w każdym domowym przedsięwzięciu, decyzja o hodowli własnych owoców będzie kierowana sercem i miłością natury, a nie tylko suchej analizie kosztów i korzyści!

Czereśnie i wiśnie w domowym ogrodzie

Czy wiecie, że niektóre odmiany czereśni mogą kosztować więcej od innych? Dlaczego tak się dzieje? Ceny czereśni zależą między innymi od ich smaku, wielkości owoców i odporności na choroby. Natomiast ceny wiśni wynikają z faktu, że te drzewa rosną wolniej niż drzewa czereśniowe, a owoce dojrzewają później. Jeśli chodzi o wybór najsmaczniejszych owoców dla siebie - to już indywidualna sprawa. Odmiany czereśni różnią się zarówno smakiem, jak i kolorem skórki - od jasnej żółtej do głęboko czerwonej. Wiśnie natomiast charakteryzują się ostrym smakiem i bogactwem antyoksydantów. Widać więc jak ważne jest dobranie właściwej dla naszego gruntu i upodobań kulinarnych odmiany drzewka czereśni lub też wiśni. Ma to bezpośrednie przełożenie na to, ile radości nam one dostarczą poprzez lata samodzielnego uprawiania.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz