ReklamaA1 - Apartamenty Ruciane Nida

Długa droga do budowy "ekspresówki" przez Mazury

BieżąceInwestycje9 stycznia 2021, 9:20Komentarzy: 7
Długa droga do budowy "ekspresówki" przez Mazury
 fot.  fot. Radio Olsztyn/Przemysław Getka

Droga ekspresowa S-16, która ma usprawnić ruch samochodowy przez Mazury, budzi sporo kontrowersji i dzieli nawet mazurskie samorządy. Jak wskazuje Jerzy Szmit, szef struktur PiS w okręgu olsztyńskim, inwestycja ma przed sobą jeszcze długą drogę do realizacji.

Pod koniec ubiegłego roku GDDKiA złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla ponad 70-kilometrowej drogi ekspresowej z Mrągowa do Ełku.

RDOŚ na razie nie określa, ile czasu zajmie procedura. Wiadomo, że jej ważnym elementem będzie nie tylko ocena wpływu inwestycji na środowisko, ale także konsultacje społeczne z mieszkańcami regionu.

Według polityka partii rządzącej, Jerzego Szmita, to wszystko musi potrwać – nawet wiele miesięcy. Jak przyznał na antenie Radia Olsztyn, sama budowa drogi S16 z Mrągowa do Ełku – według wcześniejszych zapowiedzi – ma być realizowana do roku 2030.

Przypomnijmy, że we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  GDDKiA w Olsztynie rekomenduje do realizacji wariant B, który uzyskał najkorzystniejsze wyniki w kryterium „środowisko przyrodnicze i społeczne” oraz w kryterium „funkcjonalnym” obejmującym swym zakresem długość trasy, dostępność transportową oraz wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Droga w rekomendowanym GDDKiA wariancie przebiega na trasie Mrągowo - Kosewo - Baranowo (od strony południowej) - Mikołajki - Woźnice - Drozdowo - Orzysz (od strony północnej) - Strzelniki - Klusy - Chrzanowo - Ełk. Dostęp do drogi będzie możliwy poprzez węzły znajdujące się w następujących lokalizacjach: Baranowo, Mikołajki, Woźnice, Drozdowo, Orzysz (DK63), Strzelniki, Klusy oraz Chrzanowo. Jest to trasa o długości ok. 77,5 km.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 14
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 25
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo