ReklamaA1 - Gertis

Długi weekend na Mazurach - gdzie warto pojechać z dziećmi?

BieżącePoradnikiAtrakcje10 czerwca 2020, 12:45Komentarzy: 2
Długi weekend na Mazurach - gdzie warto pojechać z dziećmi?
 fot. mazury24.eu

Przed nami długi weekend – jeśli tylko zrobimy sobie wolne w piątek, będziemy mogli aż cztery dni wypoczywać oczywiście na wspaniałych Mazurach. Jeśli przygotowujecie rodzinny wypad do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich spójrzcie na nasze propozycje efektywnego spędzania wolnego czasu z dziećmi.

Co, gdzie i kiedy? Czyli planujemy czterodniowy, rodzinny wypad na Mazury. Wiadomo, łódka, port, tawerna – obowiązkowo. Co jeszcze? Gdzie zabrać dzieci by nie „umierały z nudy” a przy okazji poznały również trochę historii, także regionalnej?

Oto nasze propozycje!

Małe dzieci, wiele atrakcji na Mazurach

Jedziemy na Mazury z małymi dziećmi, tak więc warto przygotować sobie „rozkład trasy”, aby uwzględnić również ich potrzeby. Dzieci - wiadomo, że nie lubią się nudzić. Gdzie więc je zabrać na Mazurach?

Papugarnia w Wilkasach

Papugarnia Mazury, Mini Ogród Zoologiczny w Wilkasach to miejsce gdzie można się poczuć wyjątkowo, a to za sprawą 50 papug z 20 różnych gatunków. Na terenie funkcjonuje również mini zoo z małymi kurczaczkami, królikami i kaczkami. Spotkać można także dzikie gęsi.

Niektóre zwierzątka można pogłaskać i karmić (tylko odpowiednim pokarmem, który można zakupić). Szczególną frajdę powinny mieć dzieci, chociaż dorośli po kilku chwilach również zachowują się podobnie. Zwierzęta są oswojone z ludźmi, więc nietypowe sesje zdjęciowe na pamiątkę są codziennością. Papugi, mimo licznego stada mają oczywiście swoje imiona. Możemy poznać m.in. następujące gatunki tych pięknych ptaków: loryski tęczowe, rozelia białolica, kakadu różowe, amazonka niebieskoczelna i pąsowa, modrolotka.

 

Rejs statkiem Faryj po mazurskich jeziorach

Dzieci lubią takie przygody. Rejs statkiem mazurskimi jeziorami to nie tylko wspaniała przygoda, jaką możemy im zafundować ale również dłuższa chwila odpoczynku dla nas, rodziców. To zaś ważne przy intensywnym rozkładzie dni. Na pewno dorośli również nie będą narzekać na atrakcje podczas takiego rejsu mazurskimi akwenami.

Ciekawą i urozmaiconą ofertę rejsów po mazurskich jeziorach proponuje firma Faryj. Statki tego armatora pływają po jeziorach: Nidzkim, Guzianka Wielka, Śniardwy, Mikołajki, Bełdany.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Kto nie kocha zwierzątek? Wszyscy je kochają, zwłaszcza dzieci. Obcowanie z mazurską naturą to również, a może przede wszystkim możliwość obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Tak właśnie jest w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Większość zwierząt jest oswojona z człowiekiem więc zwiedzający mogą je oglądać z bliska, dotknąć czy nawet karmić. Swobodnie przechadzać się między dzikimi zwierzętami, których w normalnych warunkach nie moglibyśmy obejrzeć. Zwierzęta można oglądać tylko pod obecność przewodnika. W parku zobaczymy takie, ginące już gatunki: ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek. Przebywają tam również takie zwierzęta jak: tarpany, daniele, wilki skandynawskie, łosie czy jelenie.

Mini zoo Małe Ranczo na Mazurach

Wśród piękna mazurskiej przyrody znajduje się nietypowe miejsce, gdzie można spotkać wiele różnych gatunków zwierząt. Dodatkowo można tu spędzić wolny czas a nawet zostać na kilka dni w ciszy mazurskiej okolicy.

W gospodarstwie agroturystycznym w Żywkach funkcjonuje Mini Zoo. Możemy tu spotkać takie zwierzęta jak: lamy, kuce, klacz pełnej krwi angielskiej, kozy miniaturowe kameruńskie, kozy domowe, owce kameruńskie, osiołka, szynszyla, koszatniczkę, fretkę, psy, koty i króliki różnych ras.

Wszystkie zwierzęta są oswojone i przyjazne ludziom. Można je dotykać i karmić zwierzaki, a dzieci mogą skorzystać jazdy konnej.

https://mazury24.eu/atrakcje-turystyczne/mini-zoo-male-ranczo,491

Park Miniatur Mazurolandia

Niezwykle atrakcyjne miejsce rozrywki i edukacji dla całych rodzin. Będąc na Mazurach koniecznie trzeba je odwiedzić. Obiekt znajduje się obok Kętrzyna, w miejscowości Parcz. Powstał tu park rozrywki, który prezentuje historię Warmii i Mazur – od okresu średniowiecza do II wojny światowej. Świetne miejsce do zabawy, edukacji i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Mazurolandia to tak naprawdę kilka parków tematycznych. Każdy z nich koniecznie trzeba odwiedzić. Park Miniatur Warmii i Mazur – tu zobaczymy najważniejsze obiekty zabytkowe tego regionu Polski w odpowiednio mniejszej skali.

Mamy tu więc Twierdzę Boyen, Bazylikę w Świętej Lipce oraz pałace, zamki rozlokowane w całym regionie. Zobaczymy również wszystkie charakterystyczne obiekty dla Warmii i Mazur. Wszystkie makiety wykonane w skali 1:25.

Muzeum Historyczne w Ełku

Mazury to nie tylko woda, rejsy i jachty. To również wiele zabytków techniki. Dzieciaki chciałyby przejechać się starodawnymi pociągami? Może marzą aby zobaczyć ciuchcię? To wszystko jest możliwe na Mazurach, w Muzeum Historycznym w Ełku.

Każdy gość, który odwiedzi ełckie muzeum, ma możliwość wybrania się w spokojną podróż Ełcką Koleją Wąskotorową (EKW) w głąb Mazur, co dodatkowo zachęca do odkrywania uroków tego regionu.

Młodzi odkrywcy Mazur na tropie historii

Jeśli na Mazury wybieramy się z nieco starszymi dziećmi, które dodatkowo są zafascynowane historią, militariami, ciekawymi obiektami obronnymi – to ten region wprost obfituje w wiele ciekawych miejsc do obejrzenia.

Oto nasze propozycje dla młodych odkrywców mazurskiej historii.

Wilczy Szaniec - zwiedzanie Mazur z dreszczykiem emocji

Ten kompleks bunkrów nawet dziś działa na emocje zwiedzających. Niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej.

Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł właśnie stąd dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

Na tropie Bursztynowej Komnaty

To właśnie w kompleksie bunkrów wojennych w Mamerkach trwają obecnie poszukiwania zaginionej i romantycznej Bursztynowej Komnaty. Może warto pomyszkować wśród tajemniczych bunkrów, podziemnych przejść i zabudowań?

To prawdziwa perełka turystyki historycznej. Prawdziwie samowystarczalne miasteczko wojenne. Kompleks 30 niezniszczonych bunkrów, zlokalizowanych 8 kilometrów za Węgorzewem. To tu mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas agresji Niemiec na ZSRR. To tu w latach 2016 i 2017 poszukiwano zaginionej Bursztynowej Komnaty. Cały kompleks jest ogromny i zajmuje teren 600 m2 powierzchni.

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

To już prawdziwa gratka dla wszystkich młodych pasjonatów wojskowości i historii. Marzysz o przejechaniu się ciężkim czołgiem po poligonie? Nie ma problemu. Możesz to teraz zrobić w Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie. Placówka dysponuje ponad 70 eksponatami – głównie pojazdami wojskowymi czasów Układu Warszawskiego.

Śluza Leśniewo - mazurski monument budzi respekt

Kolejna, zagadkowa budowla – jakich wiele na Mazurach. Potężna, imponująca, tajemnicza a nawet złowroga. Ciarki przechodzą po plecach na sam jej widok.

Widoczna pozostałość po dominacji III Rzeszy w Europie jest też symbolem tajemniczości, jaka towarzyszy Kanałowi Mazurskiemu. Dlatego będąc w tym rejonie Mazur warto obejrzeć zaporę na tym obiekcie. Potężna, betonowa budowla, ze śladami pozostałościami symboliki III Rzeszy – jeszcze do teraz budzi grozę i atmosferę tajemniczości, która towarzyszy domysłom nad faktycznym planem rozbudowy Kanału Mazurskiego. Czy miały być w okolicy budowane łodzie podwodne, które właśnie Kanałem Mazurskim mogły docierać do Morza Bałtyckiego? Czy może Niemcy planowali całkiem inną inwestycję i właściwie dlaczego stworzono tak monumentalną budowlę jak ta zapora?

Twierdza Boyen - mazurska twierdza

Młodzi fascynacji historii i zabytków muszą tu koniecznie dotrzeć. Monumentalna, nie zdobyta Twierdza Boyen zapewnia niemało atrakcji. Będąc na Mazurach po prostu Twierdzę Boyen trzeba zobaczyć, zwiedzić, poczuć dawny klimat tego miejsca. Twierdza to obiekt obronno-blokujący o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W jej wnętrzu mogło znajdować się około 3000 żołnierzy. To idealnie zachowany przykład pruskiej budowli obronnej.

Miejsca widokowe na Mazurach

Mazury to również piękno dzikiej, jeszcze nie do końca okiełznanej przez człowieka przyrody. A skąd najlepiej podziwiać mazurskie pejzaże, jakie namalowała natura? Oczywiście z miejsc widokowych, które do tego najlepiej się nadają.

Warto odwiedzić kilka z nich aby niemal z „lotu ptaka” podziwiać zapierającą dech w piersiach mazurską przyrodę.

Most Sztynorcki

Most, zlokalizowany w gminie Węgorzewo, stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną tego regionu. Rozciąga się pomiędzy dwoma jeziorami: Dargin i Kirsjaty.

Jest wspaniałym miejscem widokowym na piękną okolicę tych dwóch akwenów wodnych.

Wieża widokowa w Mamerkach

Wieża widokowa znajduje się niedaleko kompleksu bunkrów w Mamerkach. Turyści mogą z niej korzystać od 2015 roku. Wysokość wieży liczy 38 metrów – z jej szczytu doskonale widać słynne jezioro Mamry oraz jego okolicę. Możemy więc również z góry obejrzeć kompleks bunkrów wojskowych. 

Wieże ciśnień na Mazurach

Pisz, Giżycko, Ryn. Jeśli będziecie w długi weekend w tych mazurskich miasteczkach lub w ich okolicach koniecznie zajrzyjcie do zabytkowych wież ciśnień. Te budowle, niegdyś pracujące w systemie wodociągowym miast, są obecnie zagospodarowane turystycznie. Stanowią wspaniałe platformy widokowe na mazurskie panoramy tych miasteczek oraz miejsca gdzie można odpocząć, napić się kawy, zjeść, zapoznać się z historią tych obiektów.

Most w Stańczykach

Mazury to nie tylko przepiękne, rozległe jeziora i kanały ale również lasy i puszcze. Najlepiej obejrzeć je z góry, z wysokiego obiektu. Jeśli zaś jeszcze ten obiekt – zabytkowy most sam w sobie jest atrakcją, odpowiedź jest jedna – koniecznie musicie z dziećmi musicie obejrzeć mosty Stańczykach.

Obok obiektów znajduje się pole biwakowe i platforma widokowa. Oba obiekty wpisano do rejestru zabytków. Znajdują się na terenie prywatnym. Można jednak je obejrzeć, wejść na ich szczyt i podziwiać piękne, mazurskie panoramy.

To są nasze propozycje spędzenia czterech wolnych dni z rodziną na Mazurach. Ten region jest jednak tak zjawiskowo ciekawy, pełen atrakcji, zabytków, niesamowitych miejsc, że praktycznie każdy z Was może do tych punktów dodać własne pomysły na długi weekend na Mazurach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

 • 41
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 6
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka