Droga wodna z Warszawy na Mazury coraz bliżej

13 października 2019, 11:09Komentarzy: 3

8 października 2019 r. w Piszu odbyła się konferencja prasowa Wód Polskich – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, które reprezentował Dyrektor Mirosław Markowski. Podczas spotkania z mediami poinformowano, że budowa stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie weszła w kolejny etap realizacji.

Wody Polskie wykonały już Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP) w celu wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia.

Konferencja odbyła się w miejscu gdzie powstanie baza sprzętowo-remontowa.

W skład stopnia wodnego Pisz wejdą dwie oddzielne budowle: śluza żeglugowa zlokalizowana na nowo wybudowanym korycie rzeki oraz jaz, przepławka dla ryb i Mała Elektrownia Wodna (MEW) —zlokalizowane w istniejącym obecnie korycie rzeki Pisa.

Budowa stopnia wodnego pozwoli na ustabilizowanie poziomu wody w jeziorze Roś, co przyczyni się także do poprawy warunków bytowania roślin i zwierząt, także w rolnictwie, jak również warunków żeglugi i uprawiania sportów wodnych.

Wykonano więc kolejny krok ku realizacji tak ważnej inwestycji, dzięki, której problemy wodne na Pisie przejdą do historii.

Wody Polskie podpisały także umowę z wykonawcą na opracowanie koncepcji udrożnienia szlaku żeglownego Pisz– Warszawa. Termin realizacji zadania to 29 listopada br.

W zakres koncepcji wchodzi m.in.: dobranie odpowiednich rozwiązań technicznych chroniących przed powodzią oraz łagodzących skutki suszy na obszarach przyległych do rzeki Pisy.

Wyłoniony jest także wykonawca na opracowanie zadania pod nazwą „Rozpoznanie i udokumentowanie miejsc limitujących żeglugę na rzekach Pisa i Narew” (głazów i raf kamiennych), w celu umożliwienia bezpiecznej żeglugi. Termin wykonania opracowania to 30 października br.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz