ReklamaA1 - Piękny Brzeg

Duże środki na remonty dróg na Warmii i Mazurach

BieżąceInwestycje27 kwietnia 2021, 8:19Komentarzy: 1
Duże środki na remonty dróg na Warmii i Mazurach
 fot. UM Pisz

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy dotyczący rozstrzygnięcia naboru wniosków na remont i budowę nowych dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Duże pieniądze na ten cel popłyną do gmin na Warmii i Mazurach.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Wszystko po to, żeby po drogach jeździło się wygodniej i bezpieczniej.

- Program jest ogromnym impulsem rozwojowym dla naszego regionu. Limit na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa warmińsko-mazurskiego wyniesie 183 294 721,55 zł: 81,8 mln zł na zadania powiatowe, 101,5 mln zł na zadania gminne. Wsparcie uzyska 169 zadań: 48 powiatowych i 121 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 339 kilometrów dróg: 195 km powiatowych i 144 km gminnych - poinformował wojewoda Artur Chojecki.

Dzięki rządowym środkom w powiatach uda się zrealizować potrzebne nam wszystkim inwestycje drogowe. Wśród nich są m.in.: w powiecie bartoszyckim - przebudowa drogi powiatowej nr 1380N Dęby - Toprzyny; w powiecie nidzickim - remont drogi powiatowej Nr 1603N Czarny Piec – Napiwoda; w powiecie giżyckim - przebudowa drogi powiatowej nr 1706N Konopki Wlk. - Talki - Ranty - Wydminy na odcinku Cybulki – Wydminy; w powiecie ostródzkim - remont drogi powiatowej Nr 1199N na odcinku Ksiąznik - Boguchwały i na odcinku Wilnowo - Żabi Róg.

Natomiast w gminach zostaną zrealizowane m.in. następujące inwestycje drogowe: w gminie Gietrzwałd (powiat olsztyński) - remont ul. Lipowej w Sząbruku; w gminie Rybno (powiat działdowski) - budowa drogi nr 1 relacji ul. Lubawska - ul. Sportowa, drogi nr 2 relacji droga nr 1 - ul. Wyzwolenia, drogi nr 3 relacji droga nr 1 - Szkoła Podstawowa w Rybnie wraz z budową i przebudową infrastruktury technicznej; w gminie Iława (powiat iławski) - przebudowa drogi gruntowej Kałduny-Ławice.

Środki finansowe na remonty dróg popłyną również do gminy Pisz. Nawierzchni asfaltowej doczeka się ulica Wąglicka – Wąglik. Przebudowana zostanie ulica Wołodyjowskiego. Remontu doczeka się również droga gminna pomiędzy Turowem, a Turowem Dużym. Na trzy zadania Gmina Pisz otrzymała z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych ponad 3,7 mln zł.

Oszacowana na blisko 2,5 mln zł budowa ponad 1,5 km drogi od ulicy Wąglickiej do Wąglika to spełnienie oczekiwań tamtejszych mieszkańców, którzy musieli mierzyć się z kurzem, błotem oraz koleinami.

Już za kilkanaście miesięcy nierówna droga zostanie wyasfaltowana. Z myślą o bezpieczeństwie pieszych powstanie też chodnik. Okres realizacji zadania to czerwiec 2021 – listopad 2022 r.

Najdłuższym wyremontowanym odcinkiem będzie remont drogi gminnego łączącej Turowo z Turowem Dużym. Stan techniczny ponad 2 km trasy pozostawia wiele do życzenia. Jezdnia jest nierówna i dziurawa. Na szczęście dzięki projektowi o wartości ponad 1,1 mln zł wkrótce się to zmieni.

Równie ważną inwestycją będzie przebudowa ulicy Wołodyjowskiego. Zakres prac obejmie przebudowę drogi, przejść dla pieszych, chodnika oraz oświetlenia ulicznego. Ponad półkilometrowy odcinek drogi ma kosztować nieco ponad 2,6 mln.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Ever Boats