ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Dwa niewybuchy w Kanale Łuczańskim i ewakuacja mieszkańców

Bieżące24 października 2019, 22:07
Dwa niewybuchy w Kanale Łuczańskim i ewakuacja mieszkańców
Akcja wydobycia dwóch niewybuchów z Kanału Łuczańskiego w Giżycku  fot. KPP w Giżycku/wm.policja.gov.pl

Od soboty giżyccy policjanci zabezpieczali miejsce znaleziska dwóch niewybuchów, znajdujących się na dnie Kanału Łuczańskiego w pobliżu mostu na Alei Wojska Polskiego. W czwartek (24 października) nastąpiła ewakuacja mieszkańców i wydobycie dwóch pocisków artyleryjskich 75 mm.

Podczas sobotniej (19 października) akcji sprzątania Kanału Łuczańskiego w Giżycku, w której wzięli udział nurkowe z klubu Płetwal, a także żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i wolontariusze (łącznie prawie 50 osób w wodzie i na lądzie), natrafiono na niebezpieczne znalezisko. 

Okazało się, że w pobliżu mostu na Alei Wojska Polskiego na dnie Kanału Łuczańskiego znajdują się dwa niewybuchy. Od tego czasu miejsce znaleziska zabezpieczali giżyccy policjanci.

Komenda Powiatowa Policji w Giżycku: 24 października br. od godzin porannych funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Giżycku rozpoczęli ewakuację mieszkańców w promieniu 300 metrów od znaleziska. Ewakuowano blisko 250 osób. Do akcji wydobycia niewybuchów przystąpili saperzy z Marynarki Wojennej w Gdyni. Akcja przebiegła sprawnie i trwała ponad godzinę. Saperzy potwierdzili, że są to dwa pociski artyleryjskie 75 mm, które zostały przekazane giżyckim saperom z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. To ci żołnierze przeprowadzą detonację niewybuchów znalezionych w Kanale Łuczańskim.

Z roku na rok jest coraz mniej śmieci wyciąganych z wody, ale nie zmniejsza się ilość odnajdywanej pod wodą zardzewiałej amunicji. Prawie co roku nurkowie odkrywają niechciane pamiątki z czasów II wojny światowej.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów