ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Dzierżawa terenu nad mazurskim jeziorem budzi kontrowersje

BieżąceInwestycjePozostałe3 marca 2021, 6:14Komentarzy: 2
Dzierżawa terenu nad mazurskim jeziorem budzi kontrowersje
Giżycko - zdjęcie poglądowe fot. mazury24.eu

Rotary Club, który organizuje międzynarodowe rejsy młodzieży, chce wydzierżawić teren od miasta Giżycko nad jeziorem Popówka Duża. Ma tam powstać przystań żeglarska. Kontrowersje budzi jednak bezprzetargowy tryb dzierżawy oraz wysokość opłat.

Jak informuje Radio Olsztyn, Rada Miasta Giżycka już podjęła uchwałę, w której wyraża zgodę na wydzierżawienie bez przetargu 0,6 hektara nad jeziorem Popówka Duża stowarzyszeniu Rotary Club.

Dzierżawa ma trwać przez 25 lat, a czynsz został ustalony na poziomie 6400 złotych rocznie, co daje złotówkę za metr kwadratowy. Rotary chce tam wybudować przystań i instalację do odbierania nieczystości z jachtów.

- Giżycki klub Rotary od 2002 roku organizujemy międzynarodowe rejsy młodzieży. Przyjeżdża młodzież z całego świata, to jest promocja naszego regionu, naszego miasta. To także promocja właściwych postaw żeglarskich – uczymy tych młodych ludzi, że nieczystości należy wyrzucać do specjalnego pojemnika, że na miejscach biwakowych trzeba zostawić po sobie porządek, że w strefie ciszy nie wolno hałasować – mówi w Radio Olsztyn Andrzej Jelec, członek Rotary Club, a jednocześnie miejski radny Giżycka.

Jednak kontrowersje radnych miejskich wzbudza tryb dzierżawy oraz wysokość opłaty za ten teren.

- Pieniądze uzyskane z tego typu działek mogą być dużo większe. Cały czas spotykamy się z odpowiedziami burmistrza, że na coś nas nie stać. A mimo to stać nas na to, by atrakcyjną działkę na szlaku Wielkich Jezior za taką cenę oddawać – komentuje radny Piotr Andruszkiewicz, związany ze stowarzyszeniem Aktywne Giżycko.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz przekonuje natomiast, że organizację pożytku publicznego – a taką jest Rotary Club – należy wspierać. Poza tym wybudowana nad Popówką infrastruktura za 25 lat zostanie przekazana miastu.

- W Giżycku były już sytuacje, gdy organizacje pożytku publicznego otrzymywały nawet na zawsze nieruchomości. Tu będzie dzierżawa. Miasto nie może żerować na organizacji pożytku publicznego, bo dochody z dzierżawy będą przeznaczone na osoby potrzebujące, a teren nie jest aż tak atrakcyjny. Trzeba dawać szansę organizacjom pożytku publicznego, byłoby nieetyczne, gdyby miasto wydzierżawiało im nieruchomości tak, jak podmiotom komercyjnym – przekonuje w Radio Olsztyn burmistrz Iwaszkiewicz.

25-letnia umowa dzierżawy – według zapowiedzi władz Giżycka – ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz