ReklamaA1 - Łabędzi Ostrów

Dziki z Legionowa trafią na Mazury?

Bieżące3 czerwca 2023, 6:56Komentarzy: 1
Dziki z Legionowa trafią na Mazury?
Puszcza Piska. fot. mazury24.eu

Jak informuje Gazeta Powiatowa, w Legionowie trwają przygotowania do uruchomienia akcji odławiania dzików. W newralgicznych miejscach miasta mają zostać ustawione specjalne klatki. Już wcześniej taka akcja okazała się skuteczna, a dziki, które w ten sposób zostały odłowione wywiezione zostały do Puszczy Piskiej na Mazurach.

Jak czytamy w Gazecie Powiatowej, wzrasta liczba dzików bytujących na przestrzeniach miejskich znajdujących się na spółdzielczych blokowiskach.

Nie ma dnia, aby legionowianie w mediach społecznościowych nie alarmowali o kolejnych osobnikach tego gatunku, którzy przychodzą pod ich okna i szukają pożywienia. Kilka dni temu samica dzika oprosiła się przed jednym z bloków w samym centrum miasta.

Władze Legionowa widzą ten problem i starają się go jak najszybciej rozwiązać. Najpierw usiłowały przegonić te dzikie zwierzęta, rozsypując w wybranych częściach miasta specjalny granulat je odstraszający.

Działania te okazały się jednak niewystarczające. W ostatnich dniach podjęto decyzję o podjęciu kolejnych kroków eliminujących dziki z legionowskich blokowisk. Będą to działania o wiele dalej idące, a mianowicie dziki będą odławiane w Legionowie.

W 2015 r. i wcześniej Legionowo też borykało się z problemem obecności nadmiernej liczby dzików. Wówczas, zwierzęta te odławiano do specjalnych klatek i następnie wywożono do oddalonej od Legionowa o blisko 200 kilometrów Puszczy Piskiej na Mazurach. Odłownie ustawiano wtedy w newralgicznych częściach miasta. Akcją odławiania dzików zajmowali się natomiast strażnicy miejscy i łowczy z lokalnych kół łowieckich.

Wszystkie te działania były oczywiście prowadzone w ścisłym porozumieniu z lokalnymi samorządowcami. Praktyka lat ubiegłych pokazała, że odłownie dzików okazały się skutecznym sposobem na wyeliminowanie tej zwierzyny z Legionowa.

Źródło: Gazeta Powiatowa

O Puszczy Piskiej

Puszcza Piska jest drugim co do wielkości w Europie i największym (rozciągającym się na około 100 tys. ha) kompleksem leśnym na Mazurach. Położona jest na terenie gmin: Pisz, Mikołajki, Mrągowo, Piecki, Sorkwity, Biskupiec, Biała Piska, Orzysz, Ruciane Nida, Dźwierzuty, Rozogi, Szczytno, Świętajno w województwie warmińsko-mazurskim oraz fragmenty leżą w województwach mazowieckiem (Łyse) oraz podlaskim (Kolno, Turośl).

Puszcza Piska wciąż zachwyca bogactwem natury, a przy tym zachowała wiele ze swej pierwotnej dzikości. Liczne bagna oraz mokradła, zatopione w niej niczym perły jeziora (m.in. Śniardwy), meandrujące rzeki (Pisa, Krutynia), różnorodność gatunków roślin i zwierząt tworzą niepowtarzalny urok leśnej krainy.

W najbogatszym przyrodniczo fragmencie Puszczy utworzono w 1977 r. Mazurski Park Krajobrazowy (o powierzchni 53,6 tys. ha). Puszcza Piska porośnięta jest lasami sosnowymi i świerkowymi z niewielką domieszką brzozy, osiki, klonu, olchy i dębu (które można spotkać w południowej części Puszczy) rosnących na sandrowych piaskach. Szczególnie znana jest „sosna mazurska”, która porasta m.in. wschodnie brzegi Jeziora Mokrego. Osiąga ona wysokość 40 m i wiek 200 lat.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Lamdo
ReklamaA2 - Marina Lester Club