ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

E-sportowe turnieje na Warmii i Mazurach

Pozostałe20 listopada 2019, 9:38Komentarzy: 2
E-sportowe turnieje na Warmii i Mazurach

Polska jest jednym z największych rynków e-sportowych na świecie. W 2018 r. było u nas blisko 1100 profesjonalnych e-sportowców, a liczba fanów sięga już 2,8 mln osób. Nic więc dziwnego, że w kolejnych miastach regularnie organizowane są przeróżne zawody i turnieje sportów wirtualnych. Nie inaczej jest na Warmii i Mazurach

Z raportu „Global E-sports Market” wynika, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-sportowych. W 2018 r. ponad pół miliona osób śledziło turnieje e-sportowe w telewizji czy Internecie, w których wystartowało blisko 1100 profesjonalnych graczy.

O rosnącej popularności e-sportu w Polsce świadczy również fakt, że zakłady wzajemne na rozgrywki w grę FIFA czy Counter Strike ma w swojej ofercie coraz więcej legalnych bukmacherów, w tym STS, Fortuna, Betfan czy eToto - powiedział nam redaktor, Wojciech Borecki z Legalsport.pl (przygotowuje analizy typów i kursów na turnieje gamingowe).

– Rynek e-sportu w Polsce wygląda bardzo obiecująco. Z naszych obserwacji wynika, że to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków e-sportowych na świecie. Na pewno pomaga nam nasza największa impreza w grupie, czyli Intel Extreme Masters, która co roku odbywa się w katowickim Spodku. To koń napędowy całej branży e-sportowej – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Adrian Kostrzębski, dyrektor ds. rozwoju regionalnego w ESL Polska.

Coraz większą popularność e-sportu widać także na Warmii i Mazurach. Co roku odbywa się tu przynajmniej kilka dużych turniejów dla miłośników sportów wirtualnych.

Warmia i Mazury żyją e-sportem

Cykliczną imprezą rozgrywaną w olsztyńskiej hali Urania stają się Mistrzostwa Warmii i Mazur w E-sporcie o Puchar Marszałka. Jest to turniej wojewódzki, dedykowany głównie młodzieży, która może zmierzyć się w popularnych grach: Tekken 7, Counter-Strike: Global Offensive czy FIFA. W puli nagród ostatniej edycji Mistrzostw znalazło się 10 tys. zł, a poza strefą turniejową można było pograć w strefach Free2Play (stanowiska komputerowe, gry retro, wystawa dronów, symulatory wirtualnej rzeczywistości) albo wziąć udział w interesujących wykładach lub prelekcjach.

Olsztyn jakiś czas temu był również organizatorem turnieju "Olsztyn Gaming Festival", czyli kolejnej odsłony turnieju eliminacyjnego Good Game League. Do miasta przyjechało osiem zespołów (cztery z Polski oraz po jednym z Białorusi, Słowacji, Niemiec oraz Rosji), które walczyły o awans do finału rozgrywanego na stadionie miejskim w Poznaniu. A było o co walczyć, bo pula nagród w finale wynosiła aż… 100 tys. euro.

Rozgrywki o Puchar Warmii i Mazur w e-sporcie (konkretnie – w grze Counter Strike) organizowane są w Galerii Warmińskiej w Olsztynie. Na imprezę zjeżdżają drużyny z całego kraju. Impreza ma na swojego sponsora tytularnego – firmę Lotto. Pula nagród pieniężnych dla najlepszych sięgała ostatnio 5 tys. zł. Trzy najlepsze drużyny mogły też liczyć na nagrody rzeczowe.

Swój turniej e-sportowy mają także Suwałki. W patio Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zorganizowano specjalną strefę, w której 50 zawodników z całego województwa rywalizowało na konsolach w grę FIFA. Aby wziąć udział w turnieju, wystarczyło mieć skończone 16 lat i wysłać do organizatorów zgłoszenie. Mecze były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie. W organizacji turnieju pomagał także klub piłkarski Wigry Suwałki.

Jak widać, miłośnicy sportów wirtualnych na Warmii i Mazurach nie mogą narzekać na nudę. Mamy nadzieję, że turnieje e-sportowe staną się jeszcze łatwiej dostępne i wejdą chociażby do oferty live streamingu firm organizujących zakłady sportowe jak LVBET czy Totalbet (zobacz też artykuł o bonusach esportowych wraz z rankingiem operatorów). A jeśli trendy się utrzymają, wkrótce turniejów e-sportowych w naszej krainie może być organizowanych jeszcze więcej!

Wszystkie wymienione firmy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów bukmacherskich.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Święto ziemniaka Mazurski Raj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Marina Lester Club