ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja

Efekt halo nad Mazurami. Te zdjęcia zapierają dech w piersiach

Bieżące21 marca 2021, 9:35Komentarzy: 2
Efekt halo nad Mazurami. Te zdjęcia zapierają dech w piersiach
Efekt halo nad jeziorem Dargin na Mazurach fot. Arkadiusz Skrodzki/mazury24.eu

Mazury są piękne o każdej porze roku. Dlatego pokazujemy ten region na naszych zdjęciach w rozmaitych ujęciach, o każdej porze dnia, a nawet nocy. Tym razem udało nam się uchwycić niezwykłe zjawisko atmosferyczne – tzw. efekt halo na mazurskim jeziorem. Zobaczcie to na naszych zdjęciach.

Zdjęcia wykonaliśmy w porcie Nowy Harsz na Mazurach, fotografując jezioro Dargin. Chcieliśmy uchwycić przepiękny zachód słońca, a byliśmy również świadkami niesamowitego efektu halo.

Chociaż jest zjawiskiem dobrze znanym, wciąż pojawia się na niebie dość rzadko. Tym bardziej ciężko je uchwycić na zdjęciach. Nam się udało. Teraz możemy to zaprezentować naszym Czytelnikom.

Halo należy do zjawisk optyczno-meteorologiczne, które są wyjątkowo piękne, ale też krótkotrwałe. To świetlisty pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Najczęściej jest biały, ale zdarza się, że przybiera również inne kolory tęczy.

Efekt halo powstaje w warunkach załamania światła w chmurze zawierającej kryształki lodu. Mogę temu towarzyszyć pionowe słupy świetlne.

Warto podkreślić, że to świetliste zjawisko można obserwować na każdej szerokości geograficznej i o każdej porze roku, choć największe prawdopodobieństwo zobaczenia go występuje zimą.

Halo najczęściej pojawia się nad obszarami pokrytymi lodem i w górach. Jego zasięg i obraz różni się w zależności od miejsca obserwacji oraz od rozmiaru chmury rozpraszającej światło.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Tło Dla Mew