ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Elektryczne autobusy pojawiły się na ulicach Ełku na Mazurach

BieżąceInwestycje28 lutego 2024, 10:03Komentarzy: 1
Elektryczne autobusy pojawiły się na ulicach Ełku na Mazurach
 fot. UM Ełk.

Trzy nowe autobusy elektryczne 27 lutego wyruszyły na ełckie trasy. W siedzibie operatora ełckiej komunikacji miejskiej oficjalnie zaprezentowano autobusy Solaris Urbino 12 electric. Kolejne dwa elektrobusy trafią do Ełku jesienią.

W celu poprawy komfortu pasażerów, jakości powietrza oraz ograniczenia poziomu hałasu, na ełckie ulice wyjadą trzy nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 electric, które zaprezentowano 27 lutego w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. W prezentacji uczestniczył m.in. prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Aktualna flota MZK liczy 35 autobusów, w tym 8 to autobusy hybrydowe. W ramach umowy na dostawę pięciu autobusów komunikacji miejskiej zasilanych energią elektryczną oraz stacji ładowania, w lutym do Ełku zostały dostarczone trzy pierwsze autobusy elektryczne. Zgodnie z umową kolejne dwa autobusy dotrą do 29 listopada.

Najnowsze autobusy dla Ełku są wyposażone w monitoring, klimatyzację, ładowarki USB, a także system informacji pasażerskiej, dzięki któremu pasażerowie podczas podróży są m.in. informowani o nazwie bieżącego oraz następnego przystanku, numerze linii i przystanku docelowym. Autobusy wyposażone są w system automatycznego zliczania pasażerów, pomocny przy obsłudze pasażerskiej i planowaniu przebiegu tras.

Autobusy będą mogły zaoferować jednorazowo podróż 70 pasażerom, z czego 26 osób będzie mogło skorzystać z miejsc siedzących. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły skorzystać z platformy ułatwiającej wsiadanie oraz wysiadanie z autobusu.

Na terenie operatora ełckiej komunikacji miejskiej tj. Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Ełku zostały zamontowane także stacje ładowania (dwustanowiskowe i jednostanowiskowa). Dostarczono również wyposażenie warsztatowe, sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem. Autobusy przejadą na jednym ładowaniu do około 300 km.

W ramach projektu odbyły się szkolenia kierowców i mechaników z zakresu obsługi pojazdu oraz obsługi techniczno-eksploatacyjnej.

Autobusy po oficjalnej prezentacji wyjadą na linie ełckiej komunikacji miejskiej nr: 3, 4, 8, 12, 13, 14.

Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia wykorzystania paliw emisyjnych w komunikacji miejskiej, spowoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ograniczy emisję tlenków azotu oraz zmniejszy emisję pyłów PM10.

Wartość inwestycji wynosi 16 mln 236 tys. zł. Kwota dofinansowania - 12,2 mln zł.

Dotację na projekt miasto Ełk pozyskało w drodze konkursu Zielony Transport Publiczny w ramach projektu „Zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą w Ełku” dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie informacji UM Ełk.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka