ReklamaA1 - port 69

Ełk bez pieniędzy z RFIL. Prezydent pisze list do premiera

Bieżące11 grudnia 2020, 11:12
Ełk bez pieniędzy z RFIL. Prezydent pisze list do premiera
 fot. mazury24.eu

Miasto Ełk znalazło się w gronie samorządów, które nie otrzymały wsparcia finansowego z Regionalnego Funduszu Inicjatyw Lokalnych na realizację projektów inwestycyjnych. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz we współpracy z samorządowcami z Olsztyna i Elbląga wystąpił do Premiera RP z wnioskiem o wyjaśnienie tej decyzji.

W kolejnym piśmie prezydent Ełku zaproponował premierowi m.in. udzielenie wsparcia w kolejnym naborze tym samorządom, które zostały pominięte.  

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast na realizację inwestycji. W Ełku z tego wsparcia miały być współfinansowane m.in. rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku, która zapewni dodatkowe 100 nowych miejsc w żłobku, 150 w przedszkolu oraz ponad 500 w szkole w klasach IV-VIII, czy też przebudowa jednej z głównych ulic miasta, tj. ul. Wojska Polskiego.

Ełk, razem z samorządami z Olsztyna, Elbląga, Olecka, Giżycka, Gołdapi znalazł się jednak w grupie miast, które z tego wsparcia nie skorzystają.

Prezydenci Ełku Tomasz Andrukiewicz, Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Elbląga Witold Wróblewski wystąpili do Premiera RP Mateusza Morawickiego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w sprawie procedury oceny wniosków, listy członków komisji oceniającej wnioski, treści indywidualnej oceny każdego z wniosków, a także protokołów komisji oceniającej poszczególne wnioski.

Prezydent Ełku uważa, że przy ocenie wniosków z RFIL nie było jasnych kryteriów przyznawania punktów oraz była stosowana różna ocena podobnych inwestycji. Uważa również, ze decyzja rządu nie sprzyja równomiernemu i solidarnemu rozwojowi kraju, o czym świadczą wyniku naboru chociażby w województwie warmińsko – mazurskim. Liczy również za zmianę stanowiska rządu w kolejnym etapie naboru i oceny wniosków.

Dlatego w czwartek 10 grudnia b.r. prezydent Ełku zwrócił się również do Premiera RP Mateusza Morawieckiego z dodatkowym pismem, w którym czytamy m.in.:

"Bardzo liczę na to, że rzeczywiście interes mieszkańców polskich miast i wsi będzie najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu wsparcia rozwojowego, a cała procedura naboru i oceny wniosków będzie przejrzysta i sprawiedliwa" – pisał prezydent Ełku.

Włodarz Ełku zasugerował jednocześnie Premierowi RP, by kolejny nabór przyjął formę wsparcia wniosków pominiętych samorządów:

(…) proponuję, aby kolejny nabór miał formę wsparcia tych samorządów, które zostały zupełnie pominięte w niedawno zakończonym naborze. Samorządów, które pomimo trudnego okresu muszą realizować strategiczne inwestycje mające często wpływ na społeczność lokalną zamieszkującą poza granicami administracyjnymi danej jst. – czytamy w piśmie do premiera.

Na podstawie UM Ełk

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club