ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Ełk na Mazurach odnawia zabytkowe budynki

BieżąceInwestycje16 listopada 2023, 7:53
Ełk na Mazurach odnawia zabytkowe budynki
 fot. UM Ełk.

Kolejne elewacje oraz dachy ełckich kamienic i budynków doczekały się remontu. W bieżącym roku pracami remontowymi objęto 12 budynków, a łączny koszt prac wyniesie ponad 2 mln 80 tys. zł.

W tegorocznym konkursie o udzielenie dotacji na remonty zabytków, miasto przyznało łącznie 300 tys. zł dofinansowania. Miasto Ełk jest także beneficjentem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w którym otrzymaliśmy ponad 1,5 mln zł dofinansowania na renowację miejskich obiektów zabytkowych.

Remonty elewacji i dachów ełckich budynków mają m.in. na celu przywrócenie walorów technicznych i estetycznych elewacji. W zależności od potrzeb i zakresu wykonywana jest wymiana istniejącego pokrycia dachowego, ocieplenie ścian, remont kominów, remont detali architektonicznych i malowanie balustrad.

W 2023 roku zaplanowano modernizacje 12 budynków, a łączna wartość zaplanowanych inwestycji to ponad 2 mln 80 tys. zł.

Zakończyły się już inwestycje w budynkach przy ul. Chopina 14, Słowackiego 4, Orzeszkowej 22, Moniuszki 4, Wawelska 17, 19, 21, 23, Wojska Polskiego 19, Wojska Polskiego 6a.

W trakcie realizacji są budynki przy ul. Armii Krajowej 13, Chopina 4, Wojska Polskiego 20, Gdańska 8, Świackiego 1.

W 2023 r. miasto rozdysponowało łącznie 300 tys. zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Miasta Ełku.

W lipcu Miasto Ełk zostało także beneficjentem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w którym otrzymało ponad 1,5 mln zł dofinansowania na renowację czterech miejskich obiektów zabytkowych.

Renowacja zabytkowego budynku mieszkalnego przy ul. Chopina 21 (490 tys. zł) – inwestycja miejska.

Renowacja zabytkowej kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 38 (490 tys. zł) – dotacja samorządowa.

Parafia pw. św. Wojciecha w Ełku na renowację witraża (78 tys. zł) oraz remont i konserwację więźby dachowej z częściową wymianą elementów poddasza (49 tys. zł) – dotacja samorządowa.

Muzeum Historyczne w Ełku – remont zabytkowego magazynu stacyjnego, wnętrza oraz elewacji, piwnic i dachu, wykonanie izolacji cieplnej, przeciwwilgociowej, wymiana orynnowania, likwidacja dobudów z II. połowy XX. wieku w celu przywrócenia pierwotnego wyglądu budynku (399 tys. zł) – inwestycja miejska.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany jest do gmin, powiatów oraz województw i polega na dofinansowaniu zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Środki mogły być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez JST albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Operatorem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyjmował wnioski za pośrednictwem aplikacji Polski Ład i będzie wypłacał środki z programu.

Na podstawie informacji UM Ełk.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów