ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Ełk zyskuje nową atrakcję turystyczną

BieżąceAtrakcje18 listopada 2020, 7:52
Ełk zyskuje nową atrakcję turystyczną
 fot. Zakład Wyrobów Metalowych Dojnikowscy Sp. J.

Mazury zapewniają imponujące i zapierające dech w piersiach panoramy przyrody. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mazurskich samorządów decyduje się na budowę wież widokowych, które mają przyciągać turystów. Tak również uczyniło miasto Ełk.

Nad jeziorem Ełckim stanęła 18-metrowa konstrukcja z której można podziwiać okolice. Znajduje się przy ulicy pięknej (os. Bogdanowicze) w Ełku. Wieżę widokową wykonał Zakład Wyrobów Metalowych Dojnikowscy w Suwałkach we współpracy z przedsiębiorstwem ADAK.

Ełk zyskuje nową atrakcję turystyczną

Obiekt ma 18 metrów wysokości i trzy podesty usytuowane na wysokościach 5, 10 i 15 metrów. Można z nich zachwycać się panoramą miasta, w tym jeziora oraz okolic.

Do budowy tej atrakcji władze Ełku przymierzały się już w 2018 roku. Jednak procedury przetargowe przeciągały się.

Ełk zyskuje nową atrakcję turystyczną

Dopiero trzeci przetarg przyniósł rozstrzygnięcie. Wykonania wieży podjęła się suwalska firma Zakład Wyrobów Metalowych Dojnikowscy z Suwałk we współpracy z Przedsiębiorstwem Budowlanym ADAK. Dla suwalczan nie było to pionierskie zadanie. Wcześniej wieże widokowe wybudowali w Stańczykach i Pobłędziu.

Ełk zyskuje nową atrakcję turystyczną

Wieża widokowa powstała w ramach projektu „Transgraniczny obszar turystyczny w mieście Ełk i Kowno”, realizowanego w latach 2019-2020 we współpracy z miastem Kowno na Litwie.

Oprócz wybudowania wieży w ramach projektu w Ełku zagospodarowano skwer przy ul. Pięknej na osiedlu Bogdanowicza, natomiast w Kownie jest realizowany kolejny etap rozbudowy amfiteatru przy tamtejszym zamku.

W najbliższym czasie zostaną zrealizowane ponadto działania związane ze szkoleniami dla przewodników turystycznych z obu miast, rozwijaniem szlaku dziedzictwa Ełku i Kowna (mapy, aplikacja mobilna, przewodnik audio), wizytami studyjnymi dziennikarzy branży turystycznej w obu miastach czy festiwalami.

Koszt ełckiej inwestycji to ponad 1,7 mln zł, z kolei wartość unijnego dofinansowania wynosi ponad 1,4 mln zł. Wkład własny miasta to ponad 256 tys. zł.

Zdjęcia: Zakład Wyrobów Metalowych Dojnikowscy Sp. J.

Przeczytaj również o wieżach widokowych na Mazurach.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew