ReklamaA1 - Sailing Machine

Firma Porr zbuduje „ekspresówkę” przez Mazury

Inwestycje5 lutego 2020, 9:27Komentarzy: 1
Firma Porr zbuduje „ekspresówkę” przez Mazury
 fot. mazury24.eu

W drugim przetargu na budowę drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo wybrano wykonawcę trasy. Jako najkorzystniejsza została wskazana oferta firmy Porr, która deklaruje zakończenie budowy w ciągu 36 miesięcy. Budżet inwestora wynosił 616,6 mln zł.

Teraz przeprowadzona zostanie kontrola uprzednia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, a pozostali wykonawcy startujący w przetargu maja czas na ewentualne złożenie odwołań. Jeśli nie będzie zastrzeżeń do rozstrzygnięcia, umowa może być podpisana jeszcze w pierwszym kwartale.

Najkorzystniejsza oferta została wybrana z wykorzystaniem kryteriów: cena, przedłużenie okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające oraz konstrukcje wsporcze.

Przeczytaj o protestach przeciwko budowie drogi S16

To był drugi przetarg na realizację tego odcinka drogi. Pierwszy został unieważniony ze względu na znaczne przekroczenie budżetu – do najtańszej oferty zabrakło ponad 100 mln zł – była to także oferta Porr, która wtedy była wyceniona na ponad 708,6 mln zł przy budżecie na poziomie 604,9 mln zł.

Warto zauważyć, że w ponowionym postępowaniu najtańszą ofertę złożył Polbud Pomorze. Ta oferta została jednak odrzucona.

Inwestycja, o której mowa to kolejny etap rozbudowy drogi ekspresowej S16. Odcinek borki Wielkie – Mrągowo będzie miał ok. 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16.

Samorządy za budową drogi przez Mazury

Ma przebiegać w pobliżu miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a dalej po północno-zachodniej stronie Mrągowa.

GDDKiA planuje, by na nowym odcinku trasa ta miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a dostęp do drogi ekspresowej był możliwy jedynie poprzez węzły drogowe. Przewidziano również budowę m.in. trzech przejść dla dużych zwierząt, ekranów akustycznych i wykonanie nasadzeń.

Firma Porr zbuduje „ekspresówkę” przez Mazury

Realizacja inwestycji ma skrócić czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy, który powoduje uciążliwość dla mieszkańców tego miasta. Realizacja robót budowlanych planowana jest na lata 2020-2023.

Trzy warianty budowy "ekspresówki" przez Mazury

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 44

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 7
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 7
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 6
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 6
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów