ReklamaTSA

Gdzie na rower na Mazurach? Poznaj uroki Gołdapi i okolic

BieżąceMazury rowerem 20 marca 2022, 9:07
Gdzie na rower na Mazurach? Poznaj uroki Gołdapi i okolic
 fot. mazury24.eu

Pogoda coraz ładniejsza na Mazurach. Robi się cieplej. Jeśli uwielbiacie wycieczki rowerowe po mazurskich zakątkach, zajrzyjcie koniecznie do Gołdapi i całego regionu. Tu znajdziecie wiele ciekawych tras.

W Uzdrowisku Gołdap znajdziecie wiele malowniczych zakątków i odkryjecie wspaniałe szlaki rowerowe.

Najlepiej oznakowane są trasy oznaczone kolorem zielonym (51 kilometrów) oraz czerwonym (46,5 kilometra). Pierwszy z nich rozpoczyna się niedaleko wsi Kruklanki, biegnie wzdłuż Jeziora Gołdopiwo, przez dolinę rzeki Gołdapy i Puszczę Romincką, aż do wiaduktów w Stańczykach.

Drugi szlak ma podobny przebieg, ale urozmaicenie stanowi przejażdżka brzegiem Jeziora Pobłędzie oraz fragmentem nasypu nieczynnej linii kolejowego z Gołdapi do Żytkiejm.

Szlakiem żółtym, liczącym 60 kilometrów, dojedziesz z Gołdapi do Węgorzewa, a wybierając ścieżkę „Mokradła”, zobaczysz malownicze podmokłe puszczańskie tereny.

Szlak zielony

Szlak zielony liczy około 51 km, jest fragmentem większej całości i rozpoczyna się w pobliżu Kruklanek nieopodal jeziora Gołdopiwo, prowadząc wzdłuż doliny Gołdapy i Puszczę Romincką (wzdłuż granicy z Rosją) dochodzi do mostów w Stańczykach.

W powiecie gołdapskim można szlak zielony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

Z Gołdapi przez okolicę Gołdapskiej Góry, Wronki, Suczki, Tatarską Górę, Tatary, Kowalki, Nasuty, Kamionki, Wilkasy, Kobylą Górę, Rudzie, Szeszki i Cisowy Jar.

Z Gołdapi przez Botkuny, rzekę Jarkę i Jurkiszki.

Z Gołdapi przez Jurkiszki, Czarnowo Średnie, Mechacz Wielki, rezerwat "Boczki", Królewską Górę, Bludzię, dolinę Błędzianki i Mosty w Stańczykach.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

Gołdapska Góra (zwana Piękną Górą - 272 m n.p.m.) z zajazdem na zboczu, trzema stokami narciarskimi, koleją krzesełkową i kawiarnią obrotową w budowie. Latem jest to atrakcja krajobrazowa z pięknym widokiem na okolicę.

Tatarska Góra (308 m n.p.m.) - jej atrakcją jest przede wszystkim jeziorko wytopiskowe znajdujące się na szczycie, w zagłębieniu, otoczone tundrową roślinnością. Przy południowo-wschodnim stoku Tatarskiej Góry znajduje się jedna z największych w Polce hodowli dzikich zwierząt, tzw. ?bezkrwawe safari?.

Cisowy Jar - rezerwat cisów znajdujący się na granicy powiatów gołdapskiego i oleckiego na zachód od Kowal Oleckich.

W pobliżu Szeszek znajduje się najwyższy szczyt Szeskich Wzgórz - Szeska Góra (309 m n.p.m.).

Malownicze i fotogeniczne zabytkowe mosty kolejowe w Botkunach nad Jarką o wysokości 14,7 m, zwane "małymi Stańczykami".

Ścieżka edukacyjna "Czworolist" z unikalnymi okazami roślinności.

Rezerwaty przyrody - "Mechacz Wielki" w pobliżu Czarnowa Średniego i rezerwat "Boczki".

Rzeka Błędzianka, płynąca m.in. pod sławnymi mostami w Stańczykach ze swoim malowniczym otoczeniem. Przepływa przez granicę z Rosją już jako  Krasnaja.

Zabytkowe mosty w Stańczykach o wysokości, 35,5 m, należące do najwyższych w Polsce. Będąc przy pomostach można pójść nieco na południe i dojść do jeziora Bocznego, zwanego szmaragdowym ze względu na niespotykaną, błękitną barwę wody.

Fragmenty zabytkowej linii kolejowej wraz z wiaduktami i mostami.

Szlak czerwony

Szlak czerwony liczy 46,5 km i wiedzie południowym skrajem Puszczy Rominckiej przez Stańczyki. Brzegiem jeziora Pobłędzie prowadzi do Rakówka i Oklin. Po drodze jest fragment nasypu dawnej-zabytkowej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy.

W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

Od jeziora Gołdap (co można potraktować jako osobną wycieczkę) do Botkun i Galwieć przez wieś Kolniszki.

Z Galwieć, odwiedzając dwa puszczańskie rezerwaty - "Boczki" i "Czerwoną Strugę" - przez Czarnówko, Pluszkiejmy, Budwiecie do Bludzi.

Z Bludzi do Błąkał przez Żabojady, dolinę Błędzianki, rezerwat "Dziki Kąt", Będziszewo, Błędziszki, Błąkały.

Z Błąkał do Pobłędzia przez Stańczyki, Golubie, Degucie, Prawy Las, Pobłędzie, Zamkową Górę, Rakówek i Skajzgiry.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

Przecięte granicą z obwodem kaliningradzkim FR jezioro Gołdap, otoczone od północno-wschodniej strony Puszczą Romincką, od strony zachodniej graniczące z uzdrowiskową strefą A z ośrodkami wypoczynkowymi i sanatorium.

Puszcza Romincka z unikalnymi okazami fauny i flory, walorami widokowymi i unikalnymi zabytkami w postaci tzw. głazów Wilhelma II.

Rezerwat "Czerwona Struga" ze źródełkiem, z którego bije woda o czerwonym zabarwieniu ze względu na dużą zawartość Żelaza.

Rezerwat "Dziki Kąt" o wyjątkowo puszczańskim charakterze m.in. ze względu na dużą zawartość starodrzewu.

Szlak niebieski

Szlak niebieski - liczy około 25 km i wiedzie od okolicy Pluszkiejm do doliny Rospudy, wchodząc w równinę Augustowską. Po drodze mijamy jezioro Czarne i wieś o tej samej nazwie. Po obejściu jeziora Rospuda dochodzi do Filipowa.

Jezioro Czarne ze swoją czystą wodą i dosyć urwistym brzegiem od strony południowo-wschodniej.

Filipów jako przykład zabudowy typowej dla tzw. "Kongresówki" i jednocześnie miejscowość leżąca blisko dawnego granicy z Prusami Wschodnimi.

Szlak żółty

Szlak żółty liczy niespełna 60 km i prowadzi z Gołdapi do Węgorzewa. W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

Z Gołdapi przez Jabłońskie, Włosty, Rożyńsk Wlk., Juchnajcie, Audyniszki, Sokoły i Rożyńsk Mały

Z Rożyńska Małego do Mieduniszek Wielkich przez, Janki, Ziemiany, Klewiny, Czarną Górę, Skaliszkejmy, Kruki, Jagiele, Żabin, piramidę w Rapie.

Przez Lasy Skaliskie do Popiołów przez Mieduniszki Małe, Mieduniszki Wielkie, Brożajcie, Lasy Skaliskie, Kanał Brożajcki, Popioły.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

Skupisko leśne w pobliżu miejscowości Jany.

- Elektrownie wodne na Gołdapie i Kanale Brożajckim.

Niewątpliwie jedną z niedocenianych atrakcji turystycznych powiatu gołdapskiego jest (leżący na zachodniej granicy powiatu), nieczynny już Kanał Brożajcki. Płynie w obniżeniu i ze względu na swoją urodę przez miejscowych nazywany jest tutejszym "Przełomem Dunajca". Kanał łączy rzekę Węgorapę z Gołdapą. Zaprojektowany został w 1726 przez Jana Suchodolca, a wykopany w 1733 od wsi Miczuły nad Rzeką Gołdapą do wsi Brożajcie (wieś nie istnieje, jest tu elektrownia wodna) nad Węgorapą. Kanał był odnawiany w latach 1824-1826. Kanał przechodzi przez Lasy Skaliskie i obecnie jest ostoją bobrów.

Na kanale znajdują się elektrownie wodne i zabytkowa śluza tuż przy ujściu kanału do Węgorapy.

Zabytkowa piramida-grobowiec w Rapie z początku XIX w.

Pałac w Mieduniszkach niegdyś należący do rodziny Farenheidów, potem do rodziny von Altenstadt.

W pobliżu Republika Ściborska w Ściborkach, czyli osada Biegnący Wilk, oferująca m.in. obcowanie z kulturą indiańską i psy zaprzęgowe.

Śluza łącząca kanał z Węgorapą i starym korytem tej rzeki.

Ścieżka "Mokradła"

Mokradła, moczary, grzęzawiska, trzęsawiska, topiele i topieliska opasane wieczorną mgłą.

Po takich słowach nasza wyobraźnia przywołuje zasłyszane od starszych ludzi historie o nocnych odgłosach dochodzących z mokradeł. Aż dreszcz po skórze przechodzi. A tymczasem...

Tymczasem to głosy dzikiej przyrody wciąż żyjącej pośród ocalałych trzcinowisk i moczarów. Rozdzierający wieczorną ciszę płaczliwy klangor żurawi i tajemniczy głos bąka - straszą i fascynują. Oby odgłosy te pozostały jak najdłużej. (...)

Ścieżka na skraju Puszczy Rominckiej

Drogi te biegną przez tereny otwarte, prezentujące różnorodność siedlisk przyrodniczych i bogactwo form rzeźby terenu. Mijać będziemy malownicze aleje drzew, urokliwe jeziora, rozlewiska bobrowe i wiejskie osady z przedwojenną zabudową. Przemierzymy 13 kilometrów, od Dubeninek do Stańczyk przez Bludzie, Żabojady, Będziszewo i Błąkały. Trasa nie będzie łatwa, wieść nas będzie głównie po drogach polnych, miejscami silnie piaszczystych. Ale widoki z pewnością zrekompensują trud włożony w wycieczkę.

Na profilu facebookowym „Rowerowa Gołdap” znajdziecie interaktywną mapę, z której możecie skorzystać nawet w telefonie komórkowym. Dzięki niej poznacie Mazury Garbate, znajdujące się pomiędzy Puszczą Borecką, a Puszczą Romincką atrakcje, miejsce warte zobaczenia. Na mapie oznaczone są zabytki regionu, historyczne głazy Wilhelma II w Puszczy Rominckiej, mosty, parki i rezerwaty przyrody, plaże i kąpieliska czy punkty rekreacji. Wyznaczono również szlaki i ścieżki, w tym ścieżki rowerowe.

Na podstawie uzdrowiskogoldap.pl

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts