ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Giżyckie Archiwum Cyfrowe działa w nowej siedzibie

BieżąceHistoria16 maja 2024, 9:22
Giżyckie Archiwum Cyfrowe działa w nowej siedzibie
 fot. UM Giżycko.

Oficjalne otwarcie z udziałem przedstawicieli samorządu, obfitowało w szereg opowieści i wspomnień o wnętrzach odrestaurowanej, zabytkowej kamieniczki przy Warszawskiej 17, a także historii Giżycka i okolic.

Budynek uznawany za jeden z najstarszych budynków murowanych w Giżycku, pełnił szereg funkcji, od gospodarczej, przez mieszkalną, wystawienniczą i kulturalną. Dotknięty przez pożar, przez ponad dekadę pozostawał nieużywany. W końcu, w maju 2024 r. odzyskał swoją świetność i należytą funkcję. Szczegóły dotyczące historii kamieniczki zaprezentowano na wystawie przygotowanej specjalnie na otwarcie pt. „Z dziejów pewnej kamieniczki…”.

Burmistrzowie przecięli wstęgę

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała burmistrz Giżycka Ewa Ostrowska wraz z byłym włodarzem miasta Wojciechem Karolem Iwaszkiewiczem, za kadencji którego rozpoczęto modernizację.

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się przedstawiciele giżyckich instytucji, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Danuta Treszczyńska, dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury Dariusz Skrzypek, dyrektor CPiIT dr Robert Kempa, przedstawiciele samorządu Zastępca Burmistrza Kamil Wojciechowski, Starosta Powiatu Giżyckiego Mirosław Drzażdżewski, zastępca dyrektora PZOSiPO Ryszard Należyty, członkowie Stowarzyszenia Wspólnota Mazurska Piotr Konstantynowicz, Janusz Pilecki, Wojciech Darski, a także ludzie na co dzień związani z historią i rozwojem Giżycka m.in. Stefan Lempiecki, dr Wojciech Łukowski, Dariusz Matyjas, Wojciech Chodakowski.
 

Specjalny poczęstunek od Szabelskich

Wśród gości znalazł się także Marek Szabelski, właściciel sąsiadującej z GAC-em piekarni, którego pracownicy przygotowali na otwarcie specjalny poczęstunek, drożdżowe kringle a la Regielski, według oryginalnej receptury Regielskiego.
 

Warszawska 17 w historycznej pigułce

Mała kamieniczka przy ul. Warszawskiej 17 pochodzi z połowy XIX w., tym samym stanowi jeden z najstarszych budynków murowanych w Giżycku. Kamieniczka niegdyś należała do Gottfrieda Jesiorowskiego, Izaaka Sewczicka, Christopha Lehmanna, Gerlacha, Friedricha i Wilhelminy Prophet, Caspera Friedlaendera, piekarza Geraeschusa i najbardziej zapadającego giżycczanom w pamięć piekarza Carla Regelskiego i jego syna Otto.

Mieszkańcy w końcu mogą zobaczyć jak wyglądał Pan Regelski. Wszyscy mówili "Piekarnia Regelskiego", nie wszyscy wiedzieli jak ma na imię, a już na pewno nie wiedzieli jak wygląda - od teraz GAC może poszczycić się szeroką fotogalerią rodziny Regelskich, podkreśla Jan Sekta.

Zdjęcia Regelskich dostałem od prawnuczki Pana Regelskiego, p. Schumacher, mieszkającej w Berlinie. Do tej pory te zdjęcia były unikalne, nikt ich nie znał - dodaje historyk.

W latach 50. budynek pełnił funkcję mieszkalną. Od 1954 do 1962 r. zamieszkiwał go Teofil Włostowski, a następnie, aż do 1978 r. Józef Błudnicki z rodzicami - repatriantami w Wileńszczyzny. Później budynek stał się siedzibą Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Ziemi Giżyckiej i kolejno siedzibą Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska” i „Archiwum Mazurskiego” znaną jako Jazz Club Galeria. Ostatnią funkcję pełnił aż do pożaru w styczniu 2011 r.

Budynek przez ponad 10 lat był nieużytkowany. W 2017 roku Miasto Giżycko odkupiło budynek od Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska”. W 2022 r. ruszyły prace remontowe. Po pełnej modernizacji, wartej 1,6 mln zł, przeprowadzonej przez Spółdzielnię Wielobranżową NIEGOCIN, pod okiem konserwatora zabytków, budynek stał się nową siedzibą Giżyckiego Archiwum Cyfrowego.

Zakres prowadzonych prac był bardzo szeroki i objął roboty rozbiórkowe, budowlane, zabezpieczające, instalacje sanitarne i roboty drogowe. Najważniejsze rezultaty prac to m. in.: wymiana więźby dachowej z zachowaniem oryginalnego pokrycia dachowego, docieplenie stropu nad poddaszem, wykonanie stropu nad parterem, wykonanie schodów na poddasze i do piwnicy, wykonanie posadzek, wymurowanie ścianek działowych, wykonanie posadzek, wykonanie okładzin ściennych wraz z tynkowaniem i malowaniem, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, wykonanie tynków zewnętrznych i malowanie elewacji. Przebudowie i modernizacji została również poddana cała instalacja sanitarna.

Zmiany pojawiły się także na tarasie i wokół niego. Wykorzystane zostały jednak istniejące elementy, jak kostka granitowa i balustrada. Konieczne było wykonanie murów oporowych. Niemałym sukcesem, w czasie całego procesu, można nazwać zachowanie rosnącej w ganku wiekowej lipy, stanowiącej niejako symbol tego miejsca.
 

Giżyckie Archiwum Cyfrowe zaprasza do odwiedzin

GAC to wirtualna skarbnica pamięci o Giżycku, jego historii i mieszkańcach. Nowa siedziba stanowi niezwykłą szansę dla rozwoju tego wyjątkowego projektu, który każdy mieszkaniec powinien poznać.

Obecnie archiwum prowadzone jest przez jedną osobę, Jana Sektę, koordynatora GAC z ramienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. Historyk, na co dzień pozyskuje zbiory do archiwum, samodzielnie je przetwarza, opisuje i publikuje na stronie GAC. Jak sam podkreśla, chce by nowa siedziba GAC stała się przestrzenią wystawienniczą, miejscem kameralnych spotkań kulturalnych i edukacyjnych z historią w tle. Przy odpowiednim wsparciu kadrowym, taki rozwój będzie możliwy.

Czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-15.00.

Kontakt w celu umówienia wizyty z Janem Sektą: +48 506 944 497, gac@gizycko.pl

Archiwum zainaugurowane zostało w 2017 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Giżycku. Jego obecna postać to efekt współpracy Biblioteki z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu Digitalizacja zasobów kulturowych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W GAC znajdują się zbiory o wartości historycznej, kulturowej i naukowej, m.in. archiwum fotografii Marii Szarskiej, zbiory fotografii Marka Kowalczyka i Kazimierza Pietrachowicza, fotografie i dzienniki Witolda Perepeczko przekazane przez jego córkę Barbarę Perepeczko, archiwum Marii Kusznierewicz, zbiór ulotek, plakatów, czasopism i dokumentów zarządu NSZZ Solidarność Okręg Pojezierze z siedzibą w Giżycku z okresu Stanu Wojennego (przekazany przez byłych działaczy lub członków ich rodzin), czy zabytkowe księgi protokołów Rady Parafialnej Kościoła ewangelickiego w Giżycku z lat 1887-1921.

Archiwum powstało i rozwija się dzięki mieszkańcom Giżycka. GAC to archiwum społeczne, stworzone przede wszystkim w oparciu o prywatne zbiory. Jego celem jest włączanie kolejnych archiwaliów – prywatnych i publicznych – do tworzenia wspólnej historii miasta i jego mieszkańców. Każdy może współtworzyć GAC poprzez udostępnianie własnych kolekcji. Zostaną one profesjonalne zdigitalizowane i umieszczone w Archiwum na zasadach określonych przez właściciela. Każdy może też przyłączyć się do opisywania zgromadzonych już materiałów.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts