ReklamaA1 - AZS Wilkasy

Giżycko będzie miało nową obwodnicę

BieżąceInwestycje25 maja 2022, 6:00
Giżycko będzie miało nową obwodnicę
Giżycko na Mazurach fot. mazury24.eu

Giżycko na Mazurach będzie miało nową obwodnicę. Niespełna trzy kilometrowy odcinek trasy poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zatwierdził program inwestycji dla obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej nr 59.

- Wiem, że jest pilna potrzeba rozbudowy, podniesienia jej parametrów, co spowoduje, że będzie bardziej drożna, ale przede wszystkim bezpieczniejsza niż w tej chwili – powiedział wiceminister Rafał Weber.

Istniejąca obwodnica Giżycka (ul. Obwodowa) ma obecnie w większości przekrój jednojezdniowy. Jej rozbudowa będzie kontynuacją zakończonej w 2021 roku inwestycji obejmującej budowę ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 59 z ulicą Świderską wraz z rozbudową istniejącego układu drogowego do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km.

Planowana inwestycja obejmie kolejne 1,5 km DK59 od wyżej wymienionego ronda w kierunku Wilkas. Będzie to droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2x2 i nośności 11,5 tony na oś.

Zakres inwestycji obejmie rozbudowę drogi do przekroju dwujezdniowego, budowę dodatkowych jezdni, obsługujących tereny przylegające do obwodnicy, budowę mostu i wiaduktu, przebudowę skrzyżowań oraz budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

Prace przygotowawcze dla tej inwestycji przewidziane są na lata 2022-24, natomiast realizacja w systemie Projektuj i buduj na lata 2024-26. Szacunkowy łączny koszt inwestycji to około 70 mln zł.

W związku ze wzrastającym natężeniem ruchu, które według GPR 2020 wyniosło na DK59 w Giżycku 15 373 pojazdów na dobę, głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poprzez dostosowanie parametrów odcinka drogi krajowej nr 59 w Giżycku do obecnie wymaganych standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Rozbudowa obwodnicy poprawi parametry techniczne drogi oraz zwiększy przepustowość na skrzyżowaniach drogi krajowej z drogami lokalnymi. Efektem realizacji inwestycji będzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, skrócenie czasu przejazdu oraz zmniejszenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Nautica Centrum Motorowodne