ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Gmina Giżycko chce sprzedać plażę w Rogantach? Samorząd dementuje informacje

BieżąceInwestycje2 kwietnia 2021, 10:07Komentarzy: 4
Gmina Giżycko chce sprzedać plażę w Rogantach? Samorząd dementuje informacje
Pole namiotowe w Rogantach. fot. mazury24.eu

Mieszkańcy gminy Giżycko z zaniepokojeniem zareagowali na informacje o ewentualnej sprzedaży plaży w Rogantach. W tej sprawie powstała nawet petycja w internecie. Władze gminy wiejskiej Giżycko dementują te doniesienia. Plaża natomiast ma zostać zagospodarowana.

- Gmina Giżycko zamierza sprzedać prywatnym inwestorom plażę znajdującą się we wschodniej części działki w Rogantach. Zaraz przy plaży planowane jest wybudowanie pensjonatu i domków letniskowych, a sama plaża ma być częścią tej inwestycji – piszą zaniepokojeni mieszkańcy. - Plaża na Rogantach jest od lat ogólnodostępnym miejscem rekreacji i odpoczynku nad wodą dla turystów i mieszkańców Gminy Giżycko. Z takim przeznaczeniem została ona za darmo przekazana Gminie przez Skarb Państwa.

„Perła Mazur” na sprzedaż?

Jak czytamy w petycji: „jest ona jedynym miejscem w tej części jeziora Dargin, z którego możliwy jest, zagwarantowany prawem dostęp do wód jeziora dla "zwykłego Kowalskiego". Plaża jest dobrem publicznym. Dzięki niej możliwe jest powszechne korzystanie z dóbr krajobrazu i obcowanie z naturą. Umożliwia ona nieodpłatny i niekomercyjny odpoczynek nad wodą z dala od skupisk ludzkich takich jak miasta czy wsie. Jest licznie odwiedzana przez wędkarzy, plażowiczów, spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy i miłośników przyrody.

Uznawana za jedną z najładniejszych plaż na Mazurach, jest jedną z „pereł” w gminnych zasobach nieruchomości. Planowana komercjalizacja i prywatyzacja tego terenu pozbawi go waloru ogólnodostępności. Ponadto pozbawi plażę jej naturalnego charakteru”.

- Dlatego protestujemy przeciwko komercjalizacji i sprzedaży plaży „Roganty” i wzywamy do podjęcia czynności gwarantujących zachowanie ogólnodostępnego charakteru plaży oraz pozostawienie jej w gminnych zasobach z przeznaczeniem na ogólnodostępne miejsce rekreacji i sportu nad wodą dla mieszkańców gminy i turystów oraz jako dziedzictwa dla przyszłych pokoleń – informują autorzy petycji.

Gmina Giżycko wyjaśnia

- Gmina Giżycko informuje, że aktualnie nie prowadzi postępowania w sprawie sprzedaży nieruchomości oznaczonej nr geod. 16/63 położonej w obrębie geodezyjnym Antonowo – informuje samorząd gminny.

Jak wyjaśniają urzędnicy, obecnie prowadzona jest procedura w sprawie ustalenia warunków zabudowy na odbudowę i rozbudowę istniejącego budynku wraz ze zmianą sposobu użytkowania z przeznaczeniem na cele usługowe związane z obsługą turystyki (restauracja, pensjonat), budowę budynku gospodarczego (sanitariatu) oraz budowę pięciu budynków letniskowych (rekreacji indywidualnej) na części działki o nr geodezyjnym 16/63 położonej w obrębie geodezyjnym Antonowo, gmina Giżycko.

- Decyzja o warunkach zabudowy ma charakter wstępny i ogólny. Nie przesądza jeszcze o prawie do prowadzenia konkretnej inwestycji w konkretnym miejscu, a jedynie określa, czy dana inwestycja w danym miejscu jest w ogóle możliwa – czytamy w informacji Urzędu Gminy Giżycko. - Jeżeli będzie taka możliwość to rozważamy opcję prowadzenia na tym obszarze wynajmu domków rekreacji indywidualnej i ewentualnie gastronomii przez Gminny Zakład Komunalny. GZK z powodzeniem od roku prowadzi camping Bystry i według naszej oceny może zając się zagospodarowaniem tego terenu i pełniejszym wykorzystaniem jego walorów. Takie działanie gminy jest wskazane ze względów ekonomicznych, ale i społecznych. Powstanie nowe przyjazne dla środowiska miejsce rekreacji i wypoczynku. 

Mieszkańcy oraz autorzy petycji zamieszczonej w internecie nie dają jednak wiary tym wyjaśnieniom. Wskazują, że samorząd niejako ugiął się pod presją społeczną i dopiero teraz zmienił zdanie w sprawie sprzedaży plaży w Rogantach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz