ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja

Gołdap otrzyma prawie 2,5 mln złotych na inwestycje drogowe 

BieżąceInwestycje23 września 2023, 8:12
Gołdap otrzyma prawie 2,5 mln złotych na inwestycje drogowe 
 fot. mazury24.eu

W kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich Gołdap na Mazurach uzyskała dofinansowanie na zadania związane z budową lub przebudową dróg wewnętrznych w miejscowościach Rożyńsk Mały, Niedrzwica, Kowalki, Wilkasy i Boćwinka.

Gołdap i najbliższa okolica miasta ma szansę na nowe inwestycje drogowe. Mazurskie miasto już pozyskało na ten 2,5 mln zł. Natomiast w sierpniu miasto złożyło kolejne wnioski o dofinansowanie na ważne i oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Łączna przewidywana wartość tych przedsięwzięć to ponad 32 miliony złotych.

- Sukcesywnie realizujemy ważne dla naszych mieszkańców zadania takie jak: budowa i remonty dróg lokalnych, inwestycje w infrastrukturę oświatową czy modernizację oświetlenia, jak również zadania związane z kulturą, sportem, edukacją czy pomocą społeczną na rzecz wszystkich naszych mieszkańców od najmłodszych po seniorów - mówi Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto.


Dlaczego warto odwiedzić Gołdap?

Gołdap to miasto o wyjątkowych walorach przyrodniczo-klimatycznych, jest najczystszym miastem pod względem powietrza w regionie. Miasto jako jedyne na Warmii i Mazurach posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo – klimatycznym z Promenadą Zdrojową, pijalnią wód mineralnych, a także tężniami.

Gołdap jest miasteczkiem położonym na Mazurach Garbatych, pomiędzy Puszczą Romincką, a Wzgórzami Szeskimi - tuż przy granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego. To jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk. Gołdap jest też interesująca pod wieloma innymi względami. Bogatą całoroczną ofertę zapewnia nie tylko sanatorium, ale również wspomniane „garby” nadające nazwę całemu regionowi, a właściwie jeden garb – Piękna Góra.

Położone tuż pod Gołdapią wzniesienie jest świetną ofertą dla narciarzy i snowboardzistów, którzy nie chcą tracić połowy weekendu na podróż w góry. Trasy narciarskie, wyciągi orczykowe, kolej krzesełkowa, kawiarnia obrotowa na szczycie oraz inne kulinarno-rekreacyjne atrakcje kompleksu Piękna Góra Rudziewicz, chociażby park linowy i kręgielnia, bez wątpienia zaspokoją oczekiwania turystów.

Z kolei na narciarzy biegowych czekają zawsze świetnie przygotowane trasy narciarskie w dzielnicy uzdrowiskowej oraz podgołdapskim Lesie Kumiecie. Tam też odbywa się najstarsza impreza narciarska na Warmii i Mazurach – Bieg Jaćwingów, w której rokrocznie rywalizuje kilkuset zawodników.
 

Co warto zobaczyć w Gołdapi?

Pijalnia wód oraz tężnie to czwarte w Polsce tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646, 0 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.

Wieża Ciśnień w Gołdapi i jej bliźniacza siostra z Giżycka to 2 najpopularniejsze wieże widokowe na Mazurach. Przeznaczenie obu jest dokładnie takie samo. Oprócz tego, że gwarantują niezrównane widoki, mieszczą się w nich kawiarenki i sklepiki z pamiątkami.

Muzeum Ziemi Gołdapskiej w Gołdapi oferuje eksponaty i wystawy poświęcone przeszłości Ziemi Gołdapskiej. Obiekt muzeum składa się z dwóch budynków, z których w jednym z nich organizowane są wystawy, w drugim zaś imprezy kulturalne oraz wystawy czasowe.

Wyciąg narciarski "Piękna Góra" należy do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego rodziny Rudziewiczów. Wyciąg położony jest u podnóża Pięknej Góry, z której rozpościera się wspaniały widok na panoramę Gołdapi, Puszczę Romincką oraz na pasmo Szeskich Wzgórz.

Jezioro Gołdapskie to malowniczy zbiornik województwa warmińsko - mazurskiego leżący na terenie parku krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Akwen znajduje się na samej granicy Polski z Rosją. Rzeka Jarka wypływa z południowej części jeziora Gołdapskiego i jest jego głównym dopływem.

Neogotycki kościółek św. Leona i św. Bonifacego, budowę świątyni ukończono po trzech latach w 1894 roku. Był to pierwszy katolicki kościół w Gołdapi, większość mieszkańców stanowiła bowiem ludność wyznania ewangelickiego.

Uzdrowisko Wital w byłej kwaterze Luftwaffe.

Pomnik Immanuela Kanta - Przez wiele lat panował pogląd, że Kant nigdy nie opuszczał Królewca, w którym się wychował. Jednak w zimie 1775 roku filozof przyjął zaproszenie generała von Lossowa i przyjechał do Gołdapii. Na pamiątkę tego wydarzenia przy ulicy Lipowej został postawiony pomnik.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz