ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Gotycka chrzcielnica w Pozedrzu to pozostałość kościoła, którego już nie ma

Historia28 października 2020, 7:16
Gotycka chrzcielnica w Pozedrzu to pozostałość kościoła, którego już nie ma
 fot. www.bildarchiv-ostpreussen.de

Cenna gotycka chrzcielnica, którą możemy obejrzeć w poewangelickim kościele w miejscowości Kuty, w gminie Pozezdrze to jedyna pozostałość po świątyni znajdującej się niegdyś w Szalmi niedaleko Braniewa. Co ciekawe, choć ten kościół został zniszczony w czasie działań wojennych, nadal znajduje się pod ochroną Konserwatora Zabytków.

Po 1945 r. z terenu dawnych Prus Wschodnich, których spadkobiercą  jest nasze województwo zniknęło wiele obiektów. Ale nawet te nieistniejące pozostawiają po sobie trwałe ślady, które powinny być traktowane z szacunkiem.

W ewidencji zabytków województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się ciekawy obiekt: kościół wraz z cmentarzem w miejscowości Szalmia w powiecie braniewskim, gm. Płoskinia. Interesujący charakter zabytku wynika przede wszystkim z tego, że ochroną otoczono budynek, który przestał istnieć w 1945 r.

Datę budowy kamienno-ceglanej świątyni p.w. św. Jerzego określono na lata 1330-1340, co czyniło ją jednym z najstarszych kościołów w regionie. W ciągu wieków rozbudowana i przebudowana, uległa zniszczeniu wskutek bitwy pancernej w końcu II wojny; pozostałości rozebrano w następnych latach. Ze względu na wartość historyczną kościół w pozostałej formie ujęto w ewidencji wraz z towarzyszącym mu cmentarzem.

Na terenie dawnej działki kościelnej znajduje się też cenny drzewostan, w którym szczególną uwagę zwracają trzy imponujące pomniki przyrody: dąb szypułkowy, klon zwyczajny oraz lipa drobnolistna. Również inne drzewa, stanowiące obwiednią nasadę działki kościelnej osiągnęły słuszne rozmiary.

Niestety, miejsce po kościele nie zostało uszanowane przez tzw. poszukiwaczy skarbów, którzy dokonali rabunkowych wkopów, co można postawić w jednym rzędzie z działalnością hien cmentarnych. Przypominamy, że poszukiwanie zabytków w tym i podobnych miejscach jest zabronione, gdyż wiąże się z niszczeniem nie tylko zabytku, ale również naruszaniem miejsca ostatniego spoczynku. Największym skarbem jest sam zabytek jako miejsce historyczne, nekropolia oraz teren zielony z pięknym drzewostanem – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Ciekawostką jest kapliczka, która cudem zachowała się po drugiej stronie lokalnej drogi, naprzeciwko kościoła.

Jedyną pozostałością po cennej świątyni, której już nie ma jest gotycka chrzcielnica z kościoła znajdująca się obecnie w odbudowanym poewangelickim kościele w miejscowości Kuty w powiecie węgorzewskim, gm. Pozezdrze.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew