ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

Groźne znalezisko na Mazurach. Tysiące niewybuchów z czasów II wojny światowej

Bieżące16 listopada 2023, 8:05
Groźne znalezisko na Mazurach. Tysiące niewybuchów z czasów II wojny światowej
 fot. Warmińsko-Mazurska Policja.

Potężna ilość niewybuchów została znaleziona na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Fuleda w gminie Giżycko na Mazurach. Pierwszy został znaleziony przez spacerowiczów, którzy powiadomili policjantów. Zabezpieczenie i oczyszczanie trwało pięć dni. Miejsce znaleziska zabezpieczyli policjanci, a saperzy podejmują i zabezpieczają amunicję.

To jedno z największych tego typu „pamiątek” po działaniach wojennych na Mazurach. Zabezpieczono już ponad 2300 pocisków artyleryjskich.

W miniony piątek (10.11.2023 r.) spacerowicz powiadomił policjantów o znalezieniu pocisku na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Fuleda gm. Giżycko. W toku przeprowadzonego rozpoznania minersko-pirotechnicznego policjanci potwierdzili, że to pocisk artyleryjski, o fakcie powiadomili patrol saperski.

W czasie wykonywanych czynności saperzy sprawdzając teren odkryli jeszcze 200 pocisków. Przez kolejne dni policjanci za dnia i nocy zabezpieczali miejsce znaleziska, a saperzy podejmowali i zabezpieczali amunicję i w trakcie sprawdzania terenu znajdowali kolejne.

Groźne znalezisko na Mazurach. Tysiące niewybuchów z czasów II wojny światowej

W ciągi pięciu dni sprawdzając teren metr po metrze saperzy podjęli ponad 2300 pocisków artyleryjskich, które zostały zabezpieczone, a następnie zostaną zniszczone na poligonie.

- To szósty dzień działań policjantów i saperów. Policjanci przez całą dobę zabezpieczają teren, a saperzy podejmują kolejne niewybuch i sprawdzają przyległy teren – informuje warmińsko-mazurska policja.

Mundurowi ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić! Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego przedmiotu może zakończyć się tragedią. O każdym znalezisku należy natychmiast powiadomić Policję.

To nie pierwsze tak duże znalezisko pozostałości po II wojnie światowej. Przypominamy, że w 2021 roku na terenie Rynu podczas prac ziemnych pracownicy znaleźli kilka niewybuchów, w toku sprawdzenia terenu saperzy łącznie zabezpieczyli 117 pocisków artyleryjskich, 7 min przeciwpancernych, 5 zapalników, 5 pocisków do granatnika, a także 120 łusek od pocisku artyleryjskiego.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Avocado