ReklamaA1 - Gertis

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 147 Pułk Piechoty

HistoriaPrezentacje27 stycznia 2021, 20:24
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 147 Pułk Piechoty

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 147 Pułk Piechoty o nazwie własnej „Gwardia Twierdzy Boyen” jest grupą znajomych zrzeszająca sympatyków i miłośników historii. Początki grupy sięgają roku 2015, a jej założycielem jest Piotr Waśniewski.

Obecny profil grupy wytworzył się w roku 2017. Gwardia Twierdzy Boyen ściśle współpracuje z Giżyckim Centrum Kultury, a w giżyckiej fortyfikacji ma swoją siedzibę. Grupa odtwarza przede wszystkim pruski 147 pułk piechoty, którego żołnierze między innymi stacjonowali w Twierdzy Boyen w sierpniu 1914 roku podczas I wojny światowej. 147 pp bronił twierdzy przed armią imperium rosyjskiego, w jego skład wchodził również Landsturm czyli formacja wojskowa pospolitego ruszenia.

Z czasem GRH 147 pp, podjęła próbę odtworzenia formacji 3 Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którą upamiętnia po dzień dzisiejszy. Jednostka ta brała udział w największej bitwie podziemia antykomunistycznego z siłami komunistycznymi na Mazurach niedaleko Giżycka we wsi Gajrowskie.

Wachlarz umundurowania jakie znajduje się w posiadaniu grupy jest szeroki i pozwala na realną prezentację swojego dorobku. Równocześnie, została podjęta próba utworzenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Mazurskiej Lötzen (GRHLM Lötzen) – odtwarzającą sylwetki i postacie cywilne z końca XIX i początku XX wieku.

Członkowie i członkinie gwardii udzielają się na różny sposób. Biorą udział w ważnych uroczystościach związanych z naszym krajem, przekazują zdobytą wiedzę prowadząc w szkołach żywe lekcje historii, dbają o pamięć – zwłaszcza tą lokalną. Wspierają akcje charytatywne i jak sami mówią łączą przyjemne z pożytecznym. Nabór do grupy jest cały czas otwarty. Wystarczą chęci. Działalność w/w grup rekonstrukcyjnych to nie tylko udział w inscenizacjach historycznych ale również w Międzynarodowych Targach Turystycznych i dioramach historycznych.

Historia nie musi być nudna. Zapraszamy do przygody i kontaktu.

Kontakt z grupą: facebook.com/147pulkpiechoty, Piotr Waśniewski – tel. 696100900, Marek Pietnoczka – tel. 50683983, Hubert Sikorski – tel. 508970604

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts