ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Historia Mazur. Most kolejowy, po którym zostały tylko ruiny

BieżąceHistoria26 lutego 2023, 8:52Komentarzy: 2
Historia Mazur. Most kolejowy, po którym zostały tylko ruiny
 fot. mazury24.eu

Mosty kolejowe na Mazurach to świadkowie dawnej potęgi regionu zwanego niegdyś Prusami Wschodnimi. To właśnie szlaki kolejowe unowocześniły wiele mazurskich miejscowości, dając im impuls do rozwoju gospodarczego. Po niektórych pozostały tylko ruiny, jednak warto je obejrzeć.

Niektóre mosty kolejowe na Mazurach przetrwały w dobrym stanie, po innych pozostały jedynie ruiny. Wiele takich obiektów opisaliśmy w portalu mazury24.eu. Tym razem chcemy zwrócić Waszą uwagę na ruiny mostu kolejowego w Ukcie.

Jest to kolejny opisany na łamach mazury24, niezwykle ciekawy zabytek transportu kolejowego, który możemy obejrzeć na Mazurach. Niestety obecnie jest w stanie ruiny. Jeśli jednak puścimy wodzę fantazji, to wyobrazimy sobie jak niegdyś dbano także o rozwój gospodarczy i transportowy Prus Wschodnich.

Warto dotrzeć do miejscowości Ukta, która znajduje się tuż przy mieście Ruciane-Nida. Tam właśnie obejrzycie resztki imponującego obiektu mostowego.

Mostu w Ukcie to pozostałości dawnej linii kolejowej, jednotorowej na trasie Mrągowo – Ruciane-Nida. Jej otwarcie nastąpiło w 1898 r. Linia przebiegała m.in. przez: Wierzbowo, Piecki i Krutyń. Na tej trasie, przez most w Ukcie aż do zakończenia II wojny światowej, odbywał się regularny ruch pasażerski i towarowy.

Jednak podobnie jak wiele innych tego typu obiektów na Mazurach, także most kolejowy w Ukcie mocno ucierpiał podczas ostatniej wojny światowej.

W 1945 r., po tym jak cofające się oddziały niemieckie wysadziły dwa mosty na odcinku Mrągowo – Piecki, linia została zamknięta i częściowo rozebrana przez przybyłe tu wojska radzieckie.

Niestety most kolejowy w Ukcie nigdy nie został odbudowany. Pozostał jako stała ruina i niemy świadek dawnej historii transportu kolejowego Prus Wschodnich. Obecnie jedynymi pozostałościami po tej linii kolejowej są widoczne nasypy w głębi lasu i wśród pól.

Warto odwiedzić również samą miejscowość Ukta na Mazurach.

Wieś znajduje się w Puszczy Piskiej nad rzeką Krutynią. Na położonym dwa kilometry na południe wzgórzu zwanym „Zameczkiem” podczas prowadzonych wykopalisk archeologicznych znaleziono urny z prochami z czasów prehistorycznych. Początki nowożytnej osady sięgają około 1734 r., gdy istniała tu huta szkła.

Przy hucie powstała osada zwana Szklarnią Krutyńską. Po upadku huty była tu kolonia drwali. W 1832 do wsi przybyli filiponi (jedna ze wspólnot rosyjskich staroobrzędowców, osiedliła się na stałe w pobliskim Wojnowie), którzy założyli tu swoją osadę i nadali jej obecną nazwę Ukta. W czasie II wojny światowej w Ukcie znajdował się niemiecki obóz pracy przymusowej, w którym przebywali więźniowie różnych narodowości (w tym Polacy).

Zabytki, które warto obejrzeć w Ukcie to przede wszystkim kościół neogotycki z 1845 r. z neogotyckim ołtarzem głównym z obrazem Opłakiwanie Chrystusa z drugiej poł. XVI w., przypisywany Girolamowi Muzianowi. Zwróćcie uwagę również na drewnianą dzwonnicę kościelna z dwoma dzwonami z 1846 r.
 

Więcej zdjęć ruin mostu kolejowego w Ukcie możecie znaleźć tu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 57

 • 42
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew