ReklamaA1 - Sailing Machine

Historia mazurskich miast na starych zdjęciach - Mikołajki

Historia27 grudnia 2020, 10:15Komentarzy: 1
Historia mazurskich miast na starych zdjęciach - Mikołajki

Przeczesaliśmy ogromne zasoby internetu w ich poszukiwaniu. Fotografie mazurskich miast i miasteczek są rozsiane po wielu zakątkach sieci globalnej. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu, poddaliśmy odpowiedniej obróbce, abyście mogli „posmakować” historii mazurskich miast zaklętych w fotografii i poczuć ich dawny klimat.

Tym razem prezentujemy Mikołajki i również jego bardzo ciekawą historię. Zdjęcia w oryginale są czarno-białe. Zostały przez nas poddane koloryzacji specjalnym programem.

Mikołajki mają wielowiekową tradycję miejską. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiają się już w 1444 r. Natomiast w 1515 na przesmyku jeziora powstał pierwszy stały most, za przejazd pobierano myto, którego część była przekazywana Krzyżakom. Krzyżacy w Mikołajkach wybudowali dwór i karczmę, posiadali monopol na połów ryb, które eksportowali. Głównym zajęciem mieszkańców w tamtym okresie było flisactwo i wyrąb drewna, a także tkactwo.

Co ciekawe w 1539 r. Mikołajki zamieszkiwali niemal wyłącznie Polacy. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w roku, większość mazurskich parafii protestanckich otrzymała pastorów mówiących po polsku. Podczas spisu ludności w 1837 na 1963 mieszkańców jedynie 271 posługiwało się na co dzień językiem niemieckim.

Prawa miejskie Mikołajki otrzymały w 1726 od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I, trzy lata później znaczną część zabudowy zniszczył pożar. Od 1843 uruchomiona została stała żegluga na Mazurach powodująca ożywienie miasta. Regularną żeglugę na trasie Ryn – Mikołajki – Pisz Rozpoczął już w 1843 r. parowiec Masovia.

W roku 1854 przepłynął tę trasę król pruski Wilhelm IV., nadając priorytet pracy przy regulacji mazurskiego szlaku wodnego. W 1911 r. Mikołajki uzyskały połączenie kolejowe z Mrągowem i Orzyszem.

W okresie międzywojennym odkryto rekreacyjne walory Mikołajek. W lesie miejskim został wybudowany dom wczasowy. Zmotoryzowano komunikację wodną na Bełdanach, zmodernizowano port Mazurskiej Spółki Parowców, które odbywały regularne rejsy na trasie Węgorzewo – Giżycko – Mikołajki – Ruciane.

Od 1920 miasto stało się popularną miejscowością turystyczną, odwiedzili je m.in. Stefania Sempołowska (opisała to w pracy „Mazury Pruskie”) i Jędrzej Giertych (autor książki „Za północnym kordonem”).

W części Mikołajek po zachodniej stronie Jeziora Mikołajskiego w czasie II wojny światowej znajdowała się placówka Abwehry. Ośrodek ten od 1940 zbierał informacje na temat ZSRR, a z chwilą przeniesienia kwatery głównej Hitlera do lasu koło Kętrzyna przekazywała je bezpośrednio do Wilczego Szańca. Przed sierpniowymi nalotami dywanowymi w 1944 na Królewiec, ze stolicy prowincji do Mikołajek ewakuowano archiwa samorządowe.

W 1945 miasto zostało włączone do Polski, uruchomiono zakłady stolarki budowlanej, mleczarnię, młyn, powstała Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Tkanina”.

Po wojnie przez kilka pierwszych lat turystyka w miejscowości była w powijakach. Dopiero lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego wielu od nowa ożywiły żeglarstwo w tym regionie Mazur. Mikołajki szybko stały się mekką żeglarzy.

Po roku 1989 inwestowano w strukturę turystyczną na terenie miasta. A z środków unijnych powstało wiele atrakcji turystycznych. Obecnie w Mikołajkach znajduje się wioska żeglarska oraz ekologiczny porty - ekomarina. Noclegi można znaleźć w hotelach, pensjonatach, domkach oraz innych obiektach turystycznych.

Z ciekawostek związanych z tą miejscowością należy wspomnieć o Królu Sielaw. Według legendy była to ogromna ryba, która miała na głowie koronę. Król strzegł ryb w pobliskich jeziorach przed nadmiernym połowem.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 15
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Tło Dla Mew