ReklamaA1 - Gertis

Historia mazurskich miast na starych zdjęciach - Mrągowo

BieżąceHistoria7 lutego 2021, 10:10Komentarzy: 1
Historia mazurskich miast na starych zdjęciach - Mrągowo

Przeczesaliśmy ogromne zasoby internetu w ich poszukiwaniu. Fotografie mazurskich miast i miasteczek są rozsiane po wielu zakątkach sieci globalnej. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu, poddaliśmy odpowiedniej obróbce, abyście mogli „posmakować” historii mazurskich miejscowości zaklętych w fotografii i poczuć ich dawny klimat.

Tym razem prezentujemy na dawnych, jeszcze przedwojennych zdjęciach mazurskie Mrągowo. Zdjęcia w oryginale są czarno-białe. Zostały jednak poddane przez nas koloryzacji specjalnym programem.

Jak zwykle – zapraszamy do oglądania fotografii oraz przypominamy nieco historii tego pięknego, mazurskiego miasta.

Teren, na którym powstało Mrągowo nosił nazwę Galindii - od nazwy staropruskiego plemienia, zamieszkującego w średniowieczu obecną ziemię mrągowską. W roku 1348 w miejscu, gdzie obecnie leży Mrągowo, Krzyżacy założyli strażnicę zabezpieczająca siedzibę Zakonu Krzyżackiego, znajdującą się w odległym o 5 km Szestnie.

Niedokończone badania archeologiczne w latach 30-tych prowadzone przez archeologów z Uniwersytetu Królewieckiego potwierdziły legendę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, że pierwsza osada znajdowała się na wyspie jeziora Czos (obecnie Półwysep Ostrów).

Mrągowo w swojej historii było bardzo doświadczone nie tylko przez konflikty zbrojne, ale również przez nieszczęśliwe zdarzenia.

Wojny oraz pożary niszczyły miasto na przestrzeni XVI i XVII wieku. W roku 1698 spłonęło całe miasto. Na początku XVIII wieku miasto bardzo ucierpiało z powodu epidemii dżumy i głodu. Podczas wojny 1806/07 zostało zniszczone przez Francuzów. Podczas wojny Napoleona z Rosją zostało ponownie splądrowane. W 1822 roku w wyniku ogromnego pożaru spłonęła prawie połowa miasta.

W 1818 roku Mrągowo (Sensburg) stało się miastem powiatowym. Jednakże w XIX wieku rozwój miasteczka postępował bardzo powoli. Dopiero w 1898 roku zostało zbudowane połączenie kolejowe, a rok później zostało miastem garnizonowym. Co prawda w czasie I wojny światowej Rosjanie w sierpniu 1914 roku zajęli miasto, ale nie dokonali znaczących zniszczeń.

Jak wyglądało miasto przed wybuchem II wojny światowej? Przedwojenne źródło wskazywały, że w Mrągowie mieszkało się wygodnie: „miasto posiada wodociąg i gazociąg, system kanalizacyjny oraz elektrownię”.

Więcej szczęścia Mrągowo miało w czasie II wojny światowej. Miasteczko nie doświadczyło walk i zniszczeń wojennych, chociaż w niemieckich planach obronnych miało stanowić ważny punkt obrony. Odpowiedzialni za ten odcinek niemieccy oficerowie, nie widząc możliwości skutecznych walk z Rosjanami, zdecydowali o przesunięciu linii obrony o kilkadziesiąt kilometrów na zachód. Takie działania niemieckiego sztabu ocaliło miasto przed zniszczeniem wojennym.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka