ReklamaA1 - Gertis

Historia mazurskich miejscowości na starych zdjęciach - Rydzewo

BieżąceHistoria3 stycznia 2021, 7:52
Historia mazurskich miejscowości na starych zdjęciach - Rydzewo

Przeczesaliśmy ogromne zasoby internetu w ich poszukiwaniu. Fotografie mazurskich miast i miasteczek są rozsiane po wielu zakątkach sieci globalnej. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu, poddaliśmy odpowiedniej obróbce, abyście mogli „posmakować” historii mazurskich miejscowości zaklętych w fotografii i poczuć ich dawny klimat.

Tym razem prezentujemy Rydzewo i również jego bardzo ciekawą historię. To malowniczo położona nad jeziorami, otoczona lasami niewielka miejscowość w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Wieś powstała około 1552 r. W 1625 r. mieszkali tu sami Polacy. Biskup ewangelicki Johannes Wigand zarządził budowę kościoła w Rydzewie w 1579 r. Świątynię oddano do użytku w 1591 r.

Zbudowana została w stylu gotyckim na rzucie prostokąta, orientowana, z kwadratową wieżą od zachodu, kruchtą od południa i dobudowaną zakrystią po stronie północnej.

W 1891 r. parafia rydzewska obchodziła uroczyście jubileusz trzech wieków swoich dziejów. Z tej okazji superintendent Poetz wygłosił tu kazanie niemieckie, a superintendent Böhnke kazanie polskie. Redaktor Marcin Giersz napisał wiersz upamiętniający jubileusz, a potem przystąpił do opracowania kroniki parafii.

Udało mu się ją doprowadzić do 1807 r., resztę uzupełnił Max Romanowski. Rydzewo zatem jest jedyną wsią w powiecie giżyckim posiadającą swą monografię (opublikowano ją z pewnymi skrótami w „Mitteilungen der Litterarischen Gesellschaft Masovia", 1896, 1897, 1898 i 1899).

Rydzewo to obecnie dobrze znane turystom miejsce. Funkcjonuje tu przystań jachtowa oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna - wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego (jachty, kajaki, rowery wodne, łodzie wędkarskie, quady, rowery turystyczne, szkółka windsurfingu).

Znajduje się tu również przystań Żeglugi Mazurskiej (można dotrzeć statkiem) oraz przystanek PKS (dojazd autobusem). Bazę noclegową zapewniają liczne pensjonaty oraz kwatery prywatne.

Przez miejscowość przebiega  „Niegocińska” (niebieska) trasa rowerowa o długości 32 km - przebieg trasy: Giżycko – Bystry – Ruda – Rydzewo – Bogaczewo – Strzelce – Wilkasy – Giżycko.

Rydzewo jest położne również na szlaku żeglugowym z Giżycka do Mikołajek. Zaledwie 7 km od Rydzewa możemy zwiedzić Twierdzę Boyen oraz Zamek Krzyżacki w Giżycku.

Miejscowość znajduje się tylko 16 km od Giżycka, jest więc idealną bazą wypadkową do zwiedzania tego atrakcyjnego regionu Polski.

Zabytki znajdujące się w Rydzewie:

 • kościół (dawniej ewangelicki) św. Andrzeja Boboli wybudowany w latach 1579-1591, przebudowany w 1770 r., oraz kolejny raz w XIX w.
 • wieża zbudowana w 1772 r.
 • Cenne wyposażenie renesansowe, na które składa się ołtarz główny z początku XVII w z poźnogotycką rzeźbą św. Anny Samotrzeć (z około 1520 r.), ambona i loża kolatorska.
 • Epitafium zmarłej na dżumę rodziny miejscowego pastora Jana Sartoriusa obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
 • Zabytkowe drzwi z XVII w. prowadzące do bocznej kruchty i zakrystii kościoła. Zrobione z drewna, grubo rżnięte w ornamenty roślinne i napisy łacińskie.
 • Cmentarz przykościelny z neoklasycystyczną kaplicą.
 • Ryglowa gospoda z poł. XIX w. z zabytkowym wyposażeniem i ludowymi rzeźbami.

O historii Rydzewa więcej przeczytasz tu:

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 22
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts