Reklama
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Historyczna publikacja o Mrągowie na Mazurach dostępna w wersji cyfrowej

BieżąceHistoria28 listopada 2022, 9:27Komentarzy: 0
Historyczna publikacja o Mrągowie na Mazurach dostępna w wersji cyfrowej
 fot. Elbląska Biblioteka Cyfrowa.

W 1926 r. powstała pierwsza naukowa publikacja dotycząca Mrągowa. Było to napisane szwabachą "Unsere masurische Heimat" Karla Templina. Z kolei w 1975 r. ukazała się polska monografia Mrągowa pod redakcją Andrzeja Wakary "Mrągowo z dziejów miasta i powiatu", której treści zaczerpnięto m.in. z publikacji Templina.

Od 13 października 2021 r. książka Templina jest dostępna w mrągowskiej Bibliotece Miejskiej. Książkę można również przeczytać online na stronie Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Publikacja z cyklu „Unsere masurische Heimat” („Nasza mazurska ojczyzna”), wydana z okazji stulecia istnienia powiatu mrągowskiego. Zawiera 180 ilustracji i planów. Pierwsza część publikacji dotyczy geografii i przyrody regionu, poszczególne rozdziały traktują m. in. o zjawiskach geologicznych, pozostałościach po epoce lodowcowej, wąwozie w okolicach Polskiej Wsi, bagnach, Lesie Sorkwickim, jeziorze Śniardwy, Puszczy Piskiej, mięczakach, których miejscem występowania jest Krutynia, rzadkich okazach flory i fauny, miejscowych zabytkach przyrody.

Część druga – „Z legend i historii” przytacza lokalne podanie oraz relacjonuje wydarzenia historyczne, zarówno te o zasięgu ogólnoświatowym, dla których również powiat mrągowski stał się areną oraz lokalne (plaga szarańczy w 1711, przybycie na te ziemie filipowców, którzy osiedlali się głównie na Mazurach i tworzyli tam całe wioski).

Część trzecia omawia dzieje powiatu podczas pierwszej wojny światowej, część czwarta – zagadnienia etnograficzne i językowe. Część piąta publikacji traktuje o gospodarce, handlu, transporcie (m. in. ulepszanie gleby, ogrodnictwo i hodowla małych zwierząt, rybołówstwo, zabytkowe wiatraki). Część szósta dotyczy pielęgnowania lokalnych tradycji, rękodzieła i zabytków oraz dobroczynności, oświaty, sądownictwa, służby zdrowia, lokalnych stowarzyszeń i inicjatyw.

Całą publikację można przeczytać tu: Biblioteka Elbląska

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew