Reklama

Huragan, który spustoszył Mazury. Powstała specjalna wystawa

Huragan, który spustoszył Mazury. Powstała specjalna wystawa
 fot. Muzeum Ziemi Piskiej

Od piątku przed Muzeum Ziemi Piskiej będzie można oglądać wystawę plenerową pt. „20 lat po huraganie w Puszczy Piskiej”. Ekspozycja opracowana przez piskich muzealników nawiązuje do kataklizmu z 4 lipca 2002 r., gdy nad regionem przeszła potężna wichura.

Jej skutki, szczególnie w lasach Puszczy Piskiej, usuwano przez wiele lat, a siła huraganu sprawiła, że pamięć o nim wciąż jest żywa i wielu mieszkańców Pisza oraz okolicznych miejscowości ma wspomnienia z tego okresu.

Na wystawie zaprezentowany został opis zdarzenia, wraz ze wspomnieniami leśników, a zniszczenia zobrazują archiwalne zdjęcia – kikuty drzew łamanych na wysokości kilku metrów nad ziemią są najbardziej charakterystycznym elementem zapisanym w pamięci. Zdjęcia lotnicze ukazują z kolei ogrom powierzchni, gdzie las praktycznie przestał istnieć, a materiały prasowe przypomną wydarzenia po przejściu nawałnicy.

- Pamięć o huraganie, jaki przeszedł nad Puszczą Piską i kilkoma innymi kompleksami leśnymi na Mazurach 4 lipca 2002 roku jest wciąż żywa i wielu mieszkańców Pisza oraz okolicznych miejscowości ma wspomnienia z tego okresu – powiedział Łukasz Szymański z Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu.

Na wystawie zamieszczono m.in. wstrząsające wspomnienia mieszkańców, którzy pamiętają, że przed kataklizmem, który wykręcał i łamał jak zapałki drzewa, z lasu uciekały zwierzęta.

Wyglądało to jak ucieczka z lasu. Nigdy czegoś podobnego nie widziałem. Pierwsze zobaczyłem sarny – może dziesięć sztuk z koźlakami. Za nimi pojedynczo wychodziły jelenie. Patrzyłem przez okno i im więcej zwierząt wychodziło, tym bardziej narastał we mnie niepokój" – przytoczono wspomnienia mieszkańca puszczańskiej osady Piskorzewo.

Wiele miejsca poświęcono na wytłumaczenie zjawiska meteorologicznego, które spustoszyło Puszczę Piską.

„Żywioł, sklasyfikowany jako trąba powietrzna, a przez część naukowców, zwłaszcza leśników, jako huragan, wywołał prawdziwe spustoszenie w Puszczy Piskiej” – napisano na jednej z plansz.

Huragan z 2002 roku spustoszył lasy w pasie o długości około 130 km i szerokości od kilku do kilkunastu kilometrów. Najbardziej ucierpiały drzewostany w puszczach: Piskiej (Nadleśnictwo Pisz), Kurpiowskiej (Nadleśnictwo Nowogród), Boreckiej (Nadleśnictwa Borki i Czerwony Dwór), w kompleksach leśnych nadleśnictw: Drygały (powiat piski) i Giżycko. W mniejszym stopniu ucierpiały drzewostany w puszczach: Augustowskiej (Nadleśnictwa Augustów, Płaska i Szczerba) oraz Rominckiej (Nadleśnictwo Gołdap).

Silny wiatr połamał i powalił drzewa na powierzchni prawie 33 tys. ha, z czego 17 tys. ha drzewostanów zostało zniszczonych całkowicie.

Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało wystawę we współpracy z Nadleśnictwem Pisz. Wykorzystano archiwalne fotografie z zasobów Nadleśnictwa, wykonane latem 2002 r. przed leśników Pawła Czyża i Michała Czajkę.

Ponadto fotografie z prywatnych zbiorów udostępnili piszanie Adam Czerkas i Artur Zaleski. Ekspozycja będzie dostępna na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej do końca wakacji.

Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej/PAP

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - PTTK Wilkasy
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo