ReklamaA1 - Sailing Machine

Ile osób może żeglować jachtem w czasie pandemii?

Mazury a Covid 19Bieżące13 maja 2020, 11:11Komentarzy: 4
Ile osób może żeglować jachtem w czasie pandemii?
 fot. mazury24.eu

Już wiemy, że bez przeszkód ale z zachowaniem wymogów ostrożności sanitarnej, możemy zwodować jacht i wypłynąć nim na mazurskie jeziora. Sporą niewiadomą jednak jest ilość osób, które mogą przebywać na pokładzie. Czy na jachcie może więc znajdować się więcej niż dwie osoby?

Obowiązuje nadal rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja br. Dokument wskazuje co wolno a czego nie jeśli chodzi o szerokie spektrum związane z żeglowaniem i funkcjonowaniem portów. Możemy jacht zwodować, korzystać z infrastruktury zewnętrznej portu ale nadal nie mogą zostać otwarte restauracje i tawerny.

Zobacz obowiązujące zasady żeglugi w czasie pandemii

To jest w miarę jasne. Pozostaje jednak pytanie – ile osób może w czasie rejsu znajdować się na jachcie? Tylko dwie?

Jak wskazuje firma Twist Czarter Jachtów z Giżycka, zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi, na jachcie czarterowym może przebywać więcej niż dwie osoby.

Poniżej informacja firmy czarterowej z Giżycka:

Przytoczony wyżej przepis jasno wskazuje rodzaje jednostek, których dotyczy. A mianowicie obejmuje: kajaki, łódki, rowery wodne, motorówki, skutery wodne. Wg. obowiązujących przepisów jachty nie są łodziami. Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m, nazywa jachty jachtami a łodzie wędkarskie, rybackie i inne łodziami.

Ponadto “Przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych” z dnia 19 grudnia 1991r. jasno wskazują, że żaglówki nie są łodziami tylko małymi statkami. Cytat z przepisu: “mały statek – oznacza statek, którego długość kadłuba jest mniejsza niż 15 m; do małych statków nie zalicza się, niezależnie od ich wymiarów, statków dopuszczonych do przewozu więcej niż 12 pasażerów bądź takich, które są promami albo prowadzą zestaw złożony ze statków nie będących małymi statkami lub są przystosowane do prowadzenia zestawu.”

Jeśli tego jest mało, warto zwrócić uwagę, iż rozporządzenie z dnia 2 maja odnosi się do korzystania przez nie więcej niż dwie osoby jednocześnie jedynie w przypadku (cytat z rozporządzenia): “wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z)”. Dotyczy to wyłącznie sprzętu wypożyczonego, który stanowi “integralną część obiektów rekreacyjnych”. Jachty żaglowe, czarterowane od prywatnych armatorów takich jak Twist Czarter nie stanowią integralnej części obiektu rekreacyjnego, więc ich nie dotyczą.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, można z pełna stanowczością stwierdzić, iż ograniczenie dotyczące 2 osób nie dotyczy jachtów żaglowych, które są czarterowane”.

Oczywiście w trakcie żeglugi tak jak i w innych miejscach, obowiązują wytyczne i rekomendacje sanitarne, które należy stosować.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 178

 • 85
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 23
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 15
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 20
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 6
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 17
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 12
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów