Inscenizacja Bitwy Zimowej za nami. Zobacz zdjęcia i film

9 lutego 2020, 17:51Komentarzy: 0

W Grajewie koło Giżycka znów rozbrzmiewał huk strzałów, zgiełk bitewny i krzyki żołnierzy. Tak jak ponad sto lat temu, gdy spotkały się tu wojska niemieckie i rosyjskie rozpoczynając tzw. "Bitwę Zimową". Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji zdjęciowej i filmowej.

To z pewnością wyjątkowe wydarzenie zimą na Mazurach. 9 lutego br. w Gajewie koło Giżycka odbyła się historyczna inscenizacja tzw. „bitwy zimowej” z przełomu lat 1914/1915, gdzie stanęły przeciwko sobie wojska niemieckie i rosyjskie.

W ubiegłą niedzielę, w Lesie Miejskim odbył się piknik historyczny obrazujący to, co działo się w tym regionie Mazur w pierwszej fazie I wojny światowej. Naprzeciwko siebie ponownie stanęły wojska rosyjskie, które na Mazury wtargnęły oraz broniący tych ziem żołnierze niemieccy. Huk dział, wystrzały karabinów, ranni i zabici. Wszystko wyglądało naprawdę bardzo realistycznie.

Kiedy "bitwa" się już zakończyła...wszyscy wstali z ziemi aby podzielić się wrażeniami i uwagami na temat inscenizacji.

Następnie doszło do kolejnego starcia ale już na boisku, gdzie "Rosjanie" i "Niemcy" stoczyli nie mniej zacięty pojedynek w piłce nożnej. Imprezie plenerowej towarzyszyły konkursy dla publiczności, rozmaite stoiska, występy artystyczne, oraz pyszna, gorąca wojskowa grochówka.

Bardzo ciekawe wydarzenie, które powinno być jak najszerzej promowane aby również w okresie zimowym przyciągać na Mazury jak najwięcej turystów.

Bitwa, którą odtworzono pod Giżyckiem 9 lutego, rozegrała się w drugim roku Wielkiej Wojny (1915 r.). Działania rozpoczął ruch wojsk niemieckich, które 7 lutego 1915 r. rozpoczęły operację wypierania armii rosyjskiej, zajmującej wschodnie rubieże Prus Wschodnich. Uderzenie nastąpiło w silnej zamieci i przyniosło oczekiwany rezultat – rozbity został XX korpus rosyjski. Jednakże późniejsze przeciwnatarcie zatrzymało armię pruską i ustabilizowało front.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - The Boat Trip
ReklamaA2 - Sailing Machine