ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Jak długo jest ważna e-recepta?

Pozostałe26 września 2023, 12:59
Jak długo jest ważna e-recepta?

W dzisiejszym świecie tempo życia jest oszałamiające. Zabiegani i zapracowani ludzie szukają sposobów, aby zaoszczędzić każdą wolną chwilę i jednocześnie zadbać o swoje zdrowie. E recepta wydaje się być rozwiązaniem, które wpisuje się w szybki tryb życia współczesnego człowieka. Ale czy wiesz, jak długo jest ważna i jakie zasady jej dotyczą? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania, abyś mógł maksymalnie wykorzystać ten komfortowy sposób zaopatrywania się w leki.

E-recepta a prawo

8 stycznia 2020 r. wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Zmiana formy wystawiania recept pociągnęła za sobą zmianę czasu ich obowiązywania. Jak długo jest ważna recepta online? To zależy od tego, jakiego leku dotyczy. Obejmuje różne rodzaje leków i różny okres ważności recepty, który jest zależny od typu leku.

30 dniowa e-recepta najpopularniejsza

Recepta online jest ważna 30 dni. Tak samo, jak recepty wystawiane przed wprowadzeniem recepty elektronicznej. Szacuje się, że około 80% leków może być przepisywanych na e-receptę ważną 30 dni. Są jednak i takie, które są ważne krócej lub dłużej, czyli 7, 120, 180 lub 365 dni. Aby e-recepta była ważna ponad 30 dni, lekarz musi to określić podczas wizyty. Okres ważności zależy od rodzaju leku i jest zaznaczony na e-recepcie. Jeśli ustalimy z lekarzem konkretną datę rozpoczęcia ważności, to od tego dnia liczy się 30-dniowy okres. Trzeb to jednak wyraźnie powiedzieć lekarzowi. Miesiąc wydaje się być wystarczająco długim okresem na zakup leków, ale życie często rzuca przed nam różne wyzwania. Czy to obowiązki zawodowe, życie rodzinne i społeczne, czasami wyjście do apteki staje się trudniejsze, niż byśmy chcieli, to ma szczególne znaczenie w przypadku antykoncepcji hormonalnej, gdzie regularność jest kluczowa. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na datę realizacji, która jest punktem wyjścia dla okresu ważności recepty.

Wyjątki

 • 7 dni dla antybiotyków, to najkrótszy okres ważności. Antybiotyki są lekami, które bardzo często są przepisywane na krótki okres czasu. e-recepty są ważne zaledwie 7 dni. Dlaczego tak krótko? Ze względu na potrzebę dokładnej kontroli nad ich stosowaniem, aby unikać rozwijania się odporności bakterii.
 • 120 dni, dla preparatów immunologicznych. Jeżeli potrzebujesz preparatów immunologicznych, takich jak szczepionki czy leki modulujące odpowiedź immunologiczną, e-recepta jest ważna przez 120 dni. To daje Ci możliwość zaplanowania budżetu i podjęcia decyzji w konsultacji z lekarzem prowadzącym.
 • 365 dni, dla osób chorujących przewlekle i przyjmujących leki na stałe. Pierwsze opakowanie leku na receptę musi być wykupione do 30 dni po jej wystawieniu.
 • 180 dni na jednej wizycie u lekarza. Możesz otrzymać leki na maksymalnie 180 dni. Jeśli masz receptę na leki, które będziesz musiał przyjmować przez dłuższy czas, w jednej wizycie możesz otrzymać wystarczającą ilość leków na maksymalnie 180 dni. To ułatwia planowanie i umożliwia zmniejszenie liczby wizyt w aptece, co jest szczególnie korzystne dla osób z ograniczoną mobilnością czy dla tych, którzy są bardzo zabiegani.

Przypadki specjalne

Jeśli jesteś pacjentem z chorobą przewlekłą, masz cukrzycę, choroby serca, choroby reumatyczne, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, choroby układu pokarmowego, astmę czy choroby płuc, schizofrenię, depresję czy zaburzenia lękowe albo stwardnienie rozsiane lub toczeń, choroby nerek, masz możliwość przedłużenia terminu realizacji e-recepty. Ta opcja jest szczególnie użyteczna dla osób, które muszą regularnie przyjmować leki, na przykład na nadciśnienie czy cukrzycę. Dzięki możliwości zmiany terminu, jeśli nie możesz z jakiegoś powodu zrealizować e-recepty w wyznaczonym czasie, możesz ją przedłużyć. Ta funkcja jest jednak zarezerwowana tylko dla pacjentów z chorobami przewlekłymi i musi zostać zatwierdzona przez lekarza prowadzącego. Przedłużenie zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj leku i indywidualny stan zdrowia pacjenta, a jej nieprzestrzeganie może skutkować komplikacjami zdrowotnymi.

Ważne informacje kupujących w aptekach

Jeżeli planujesz kupować leki na jedną e-receptę w ciągu całego roku, pamiętaj, że musisz to robić za każdym razem w tej samej aptece, to ułatwia zarówno kwestie logistyczne, jak i ewentualne kontrole ze strony organów nadzorujących. Możesz być ograniczony do zakupu określonej ilości leku na jedną receptę. Ceny leków mogą się różnić w zależności od apteki, warto więc porównać je w różnych miejscach. W przypadku niektórych leków możliwy jest zakup ich tańszych zamienników. Porozmawiaj o tym farmaceutą. Jeżeli nie możesz osobiście odebrać leku, upewnij się, jakie są zasady odbioru leków przez osoby trzecie. Niektóre leki wymagają specjalnych warunków przechowywania np. chłodzenia.

Zawsze zachowuj wszelką dokumentację związaną z zakupem leków, w tym paragony oraz informacje o leku na ulotce, które otrzymasz w aptece.

Podsumowanie

Recepta online to nie tylko wygoda, ale również jasno określone zasady dotyczące ich ważności. Niezależnie od tego, czy jesteś pacjentem z chorobą przewlekłą, czy potrzebujesz antybiotyku na krótki okres, zawsze znajdziesz opcję dostosowaną do Twoich potrzeb.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew